marijja
06.02.18,05:19
Potrebujem poradiť či mi zamestnávateľ môže navýšiť pracovný fond o štátny sviatok. Napr. Január bol sviatok jeden čiže 176+8 hodín..? V máji sú to dva sviatky to znamená +16 hodín ku pracovnému fondu.... Je. Toto vôbec možné??? Ja mám prác. dobu od 5.30 do 14.00...každý druhý víkend idem do práce na 2hodiny sobotu aj nedeľu. Následne v týždni štvrtok a piatok odchádzam z práce o 12:00. čím si vyčerpám vzniknutý nadčas s vikendu.statme sviatky si striedame s kolegynkou tiež pracujeme 2hod.je.toto vôbec možné??? Tým pádom pôjdem do mínusu veľa hodín.... Ďakujem za odpovede
ivka70
06.02.18,04:43
Cize pracujes len v po-pia a praca v sobotu a nedelu je nadcasom, za ktory si cerpas nahradne volno? alebo mas nerovnomerne rozlozeny pracovny cas a plan zmien, podla ktoreho vies ,kedy mas pracovat? planovane zmeny mate aj na sviatky?
marijja
06.02.18,17:51
ano pracujem pondelok az piatok.praca v sob. a ned. je nadcasom.vzniknty nadcas si skresam tým ze vo stvrtok a piatok koncim v praci o 12 hod.takto sa striedam s koleginou .jeden vikend ona jeden ja....a domov skorej taktiež...
karol.za
06.02.18,23:29
Zamestnávateľ nemôže navýšiť pracovný fond,ten je daný počtom pracovných dni v v danom mesiaci -viď. pracovný kalendár

Do počtu pracovných dní sa nezapočítavajú:
- štátne sviatky
- dni pracovného pokoja tzn.sobota a nedeľa
- ostatné dni pracovného pokoja
ivka70
07.02.18,05:53
Pracovny fond je vzdy pocitany aj so sviatkami pripadajucimi na po-pia.
Akurat ak zamestnec nepracuje vo svoj riadny pracovny den, lebo je sviatok, ma narok na nahradu mzdy za sviatok.
Ak pracujete v po-pia a sobota, nedela su nadcasy, tak v po-pia bud pracujete, alebo ak na tieto dni pripadne sviatok a nepracujete ,elbo je sviatok, patri vam nahrada mzdy za sviatok (s prinalezajucim poctom hodin).
Nemozete teda odpracovat v riadnom pracovnom case viac hodin, jedine ak tak v nadcase.

Ina by bola situacia, keby islo o nerovnomerne rozlozeny pracovny cas a v pondelok, 1.1. by ste podla planu zmien nemali pracovat. Potom ide o sviatok, ktory nezasahuje do vasho pracovneho casu a narok na nahradu mzdy za sviatok vam nevznika.

Ak vam zamestnavatel zle pocita pracovny fond, obratte sa na prislusny Inspektorat prace.
marijja
07.02.18,08:50
Ďakujem za odpoveď.
marijja
07.02.18,08:51
Ďakujem za odpoveď
karol.za
07.02.18,15:55
To označenie ako neužitočné je správne pri nerovnomerne rozloženom pracovnom čase,vtedy môže fond pracovného času byť rozložený aj na sviatky,dni pracovného pokoja a aj na ostané dni pracovného pokoja

ale nakoľko marijja jasne vo svojej otázke definovala že ona pracuje po-pia ,a v so a ne pracuje nadčas,ktorý si potom čerpá v iných dňoch skorším odchodom z práce ,tak to označenie neužitočné nieje na správnom mieste,alebo ......?????