OverclockerXP
06.02.18,10:12
Dobrý deň, chcem sa opýtať nasledujúcu vec.Pracujem ako predavac/skladnik v zeleziarstve. V pracovnej zmluve mám uvedených 40 hodín týždenne. Lenže predajňa je otvorená 6 dní v týždni. Môže ma zamestnávateľ nútiť pracovať aj keď nepravidelne aj v sobotu? On sa oháňa zákonníkom práce že on môže nariadiť prácu nadčas. Za pracu v sobotu vyplaca hotovosť na ruku. Na výplatnej páske ani v zmluve nadčas nikde uvedený nieje. Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Tweety
06.02.18,09:15
Môže nariadiť prácu nadčas. Ale pri odmeňovaní takýmto spôsobom, ako uvádzaš, porušuje ZP, zákon o DzP. Nie je to legálne.
OverclockerXP
06.02.18,11:53
A nemala by byť práca nadčas upravená formou dodatku k zmluve v písomnej forme po vzájomnej dohode zamestnanca a zamestnávateľa? A je nedostatok zamestnancov dôvod na nariadenie práce nadčas?
ivka70
06.02.18,12:31
Nie, je definovana Zakonnikom prace
Ano, prechodny nadbytok prace (co je dosledok nedostatku pracovnikov) je dovodom na nariadenie nadcasu
OverclockerXP
06.02.18,16:11
Keď je definovaná Zákonníkom práce a netreba žiaden dodatok ani písomnú formu to znamená že ak sa zamestnávateľ rozhodne že musím ostať pracovať nadčas v čase aj keď to mne nevyhovuje tak mám smolu a musím pracovať ? No neviem, osobne si myslím že prechodný nadbytok práce by bol keby napr. došiel kamión po pracovnej dobe cez týždeň s tovarom a trebalo ho zložiť a nie že treba pracovať v sobotu. To mi potom môže kľudne zavolať aj v Nedeľu že došiel tovar a mám ho prísť prebrať?