Replasťačka
06.02.18,11:40
Po vzniku daňovej povinnosti nám nastala skutočnosť, na základe ktorej dochádza k zníženiu ZD a dane ( bola úhrada do 14 dní a v tom prípade skonto 3 % ) .
Dodávateľ nám oznámil len ústne-telefonicky , že nebude vystavovať opravný doklad k pôv.faktúre.
Mám postupovať tak, že : odo dňa úhrady faktúry , keď nastala skutočnosť povinnosti opravy ( uhradili sme ju o skonto menej) 30 dní a potom opravím základ dane a dph ? A musí byť nejaká zmluva o skonte a podmienkach ?
Doteraz som sa stretla s takouto opravou len s dodávateľom z IČŠ, čo nevystavuje opravné faktúry a potom postupujem ako som písala.

Prosím, pomôžete? Ďakujem
miguel9991
06.02.18,12:17
Vobec neopravujete zaklad dane a dph.V priznani dph a aj v kontrolnom vykaze bude uvedena suma na fakture v cleneni zaklad dane a dph.Vy uhradite fakturu o napr. 100 eur menej.rozdiel ,ktory vznikne t.j. 100 eur uctujete ID a to ponizenim nakladov,ak uctujete zasoby sposobom B tak uctujete 321/504.Pozrite si par.25 ods.6 zak. O DPH.
Replasťačka
06.02.18,12:43
Na to by musela byť písomná dohoda ( § 25 ods 6 ZDPH , ktorá môže byť uzatvorená len medzi platiteľmi dane a v tuzemsku ) ale toto myslím, nie je ten prípad.
miguel9991
06.02.18,12:46
Ano,iba v tomto v pripade,ked to nie je tento pripad,tak dodavatel musi vystavit opravnu fakturu.
Replasťačka
06.02.18,12:49
ďakujem budem pýtať opr.faktúru
Replasťačka
06.02.18,13:07
§ 53 : ak platiteľ doklad o oprave ZD nedostane do 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa § 25 ods 1, ktorá má za následok zníženie ZD, opraví odpočítanú daň v ZO, v ktorom uplynulo 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa c§ 25.
A ak je pôv.faktúra z IČŠ, opraví aj základ dane a daň podľa § 25. Tak to robím v prípade opravy ZD a dane z IČŠ.
Len som sa ešte nestretla, aby tuzemský dodávateľ neposlal opravný doklad, keď je to treba. ( alebo je zlmuva - dohoda podľa § 25 ods. 6 )
Ale ja nemám žiadnu písomnú dohodu, tak musím postupovať podľa § 53 - opraviť ZD a odpočítanú daň, myslím, že tak je to správne.
A vďaka za pomoc.