JSJP
04.08.06,13:54
Ahojte,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Môže si SZČO uplatňovať pri používaní sukromného auta náhradu za spotrebu PHM, keď denne dochádza za svojou prácou do iného mesta. Je potrebné zaplatiť aj daň z motorových vozidiel ? Ak nie je zaplatená daň z motorových vozidiel a doplatí sa až teraz je možné uznať náklady na používanie automobilu od 01.01.2006 alebo len od dátumu uhradenia dane z motorových vozidiel ?

Ďakujem za odpoveď.
alušik
04.08.06,12:06
Všetko závisí od toho, ako má definované miesto podnikania - neviem, čo myslíš tým denným dochádzaním za prácou.
Ak chce uplatňovať náhrady za phm a paušálne náhrady 6,20 Sk/km v účtovníctve, mal by mať zaplatenú daň z motorových vozidiel. Je na ňom, či si podá dodatočne daňové priznanie od 1.1. alebo to urobí len teraz napr. od 1.8. Zišlo by sa prepočítať, či sa mu vyplatí zaplatiť si cestnú daň spätne - závisí to od toho, koľko by mal zhruba výdavky - náhrady za použitie súkromného vozidla od 1.1.
alušik
04.08.06,12:16
Len ešte dodám - mne sa zatiaľ vždy viac vyplatilo doplatiť daň z motorových vozidiel spätne, hoci aj s pokutou. Ale rozpísala som tam potom spätne dosť jázd.
Ak sa rozhodneš podať daňové priznanie až teraz, tak jazdy na auto by si mala v každom prípade začať písať až odo dňa, kedy prihlásiš vozidlo na daň z motorových vozidiel.:)
martinez
04.08.06,12:29
Ahojte,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Môže si SZČO uplatňovať pri používaní sukromného auta náhradu za spotrebu PHM, keď denne dochádza za svojou prácou do iného mesta. Je potrebné zaplatiť aj daň z motorových vozidiel ? Ak nie je zaplatená daň z motorových vozidiel a doplatí sa až teraz je možné uznať náklady na používanie automobilu od 01.01.2006 alebo len od dátumu uhradenia dane z motorových vozidiel ?

Ďakujem za odpoveď.

Ak mas v zivnosti napisane miesto podnikania tvoje trvale bydlisko, tak potom dochadzanie za pracou do ineho miesta, z ktoreho plynu zdanitelne prijmy mozno povazovat kvazi za sluzobnu cestu, v ramci ktorej ti prinalezi 6,20/km+spotreba PHM podla TP.

Je potrebne podat danove priznanie k dani z motorovych vozidiel a bude ti vyrubena aj pokuta.... alebo ako bolo uvedene v predchadzajucom prispevku, prepocitat si dopad a potom sa rozhodnut k akemu datumu podat danove priznanie...
Ester plus
07.08.06,16:37
Čítali ste Poradcu č.11-12/2006, kde su uvedené prípady uplatňovania cestovných náhrad SZČO práve v súvislosi s pravidelným pracoviskom? Raz je tam napísané, že kominári,geodeti atď majú pravidelné pracovisko podľa živnosti a potom je tam príklad, keď geodet si nemôže uplatniť cestovné náhrady lebo má uzatvorenú zmluvu s firmou. Aký je váš názor na tieto cestovné náhrady a ich uplatňovanie?
Kristína
05.09.06,12:00
Miesto podnikania SZČO má inú adresu ako trvalé bydlisko. Je to však v rámci jedného mesta. Môže si aj tak uplatňovať náhrady za používanie súkromného motorového vozidla?
Daň vypočítam ako pomernú časť ročnej sadzy dane z MV, teda daňová povinnosť vznikne dňom začatia užívania súkromného vozidla - napr. 8. 9. 2006? Uvažujem správne?
alušik
05.09.06,12:12
Miesto podnikania SZČO má inú adresu ako trvalé bydlisko. Je to však v rámci jedného mesta. Môže si aj tak uplatňovať náhrady za používanie súkromného motorového vozidla?
Daň vypočítam ako pomernú časť ročnej sadzy dane z MV, teda daňová povinnosť vznikne dňom začatia užívania súkromného vozidla - napr. 8. 9. 2006? Uvažujem správne?
Ja by som cestu z miesta bydliska do miesta podnikania neúčtovala do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
S daňovou povinnosťou v prípade dane z motorových vozidiel uvažuješ správne.
Kristína
05.09.06,12:22
Ja by som cestu z miesta bydliska do miesta podnikania neúčtovala do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
S daňovou povinnosťou v prípade dane z motorových vozidiel uvažuješ správne.
Ďakujem Ti za odpoveď, aj som si myslela, že to asi nebude možné.
Kristína
05.09.06,13:55
Ja by som cestu z miesta bydliska do miesta podnikania neúčtovala do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
S daňovou povinnosťou v prípade dane z motorových vozidiel uvažuješ správne.
Alušik, ešte jedna otázka prosím Ťa. Keby dochádzal podnikateľ do miesta podnikania z miesta prechodného bydliska vzdialeného 25 km, je možné účtovať cestovné náhrady? Ďakujem.
alušik
06.09.06,06:12
Ani tieto cesty by som neúčtovala ako daňový náklad, je jedno či cestuje do práce z miesta trvalého bydliska alebo prechodného bydliska. ;)
Kristína
06.09.06,08:24
Ani tieto cesty by som neúčtovala ako daňový náklad, je jedno či cestuje do práce z miesta trvalého bydliska alebo prechodného bydliska. ;)
Ďakujem za odpoveď.