silvia
15.11.04,10:33
Prosím Vás o radu, či je možné nasledovné:

Sme s.r.o., okrem zamestnancov pracuju pre nas aj viacerí živnostníci, ktorí nám fakturujú vykonané práce. Tí sa medzi sebou dohodli, že napr. za štyroch (ked spolu pracuju na zakazke) bude fakturovať iba jeden a oni si to potom medzi sebou vyrovnaju. Je to OK? Mate s tym niekto skusenosť?
Braňo
15.11.04,09:37
Áno, hlavne v stavebných firmách je to tak.
McMarti
15.11.04,09:43
aj v našej firme je to tak.. ako si to oni rozdelia mňa už nezaujíma.
bepo
15.11.04,10:19
McMarti-ak bude stále fakturovať len jeden a potom si zruší živnosť nebudete mať u koho reklamovať prípadné nedostatky.
McMarti
15.11.04,10:26
No vtedy je problém.. kedže šéfom to nevadí a ja som na to tiež tak isto upozorňovala tak už mňa to netrápi.. ja som len služobníček
silvia
15.11.04,11:48
A je nutné uviesť to aj do zmluvy? Že dotyčný XY bude pre nás pracovať, ale nebude fakturovať....
Luba2
16.11.04,21:33
No ono to celé je celkom v poriadku až po okamih, keď príde inšpektorát práce kontrolovať čiernu prácu a nájde u vás jedného na zmluvu a troch, o ktorých neviete predložiť ani zmluvu, ani objednávku na prácu.
Susan
18.11.04,07:17
Neviem si predstaviť, ako si medzi sebou podelia prijem. Aky budu mať doklad?
vladan
18.11.04,07:40
A je nutné uviesť to aj do zmluvy? Že dotyčný XY bude pre nás pracovať, ale nebude fakturovať....
... Silvi, to nemyslíš vážne! To je čierna práca na bielom papieri! Takže v žiadnom prípade.;)
Pekný deň
vladan
18.11.04,07:42
Neviem si predstaviť, ako si medzi sebou podelia prijem. Aky budu mať doklad?
Susan, to je vysoká matematika :D ... Dežo vyberie z účtu a dá Lajčimu, Pištovi a Kolomanovi ich podiel... (jasné, že sa to udeje v krčme a bez akéhokoľvek dokladu)
... len či si Dežo vie spočítať, že čím vyšší príjem (aj keď nie celý jeho) = vyššie odvody, vyššia daň ...
sway
18.11.04,07:43
Súhlasím s Vladan, reklamovať môžeš u toho kto Ti fakturoval, v zmluve musíš mať uvedené všetky práce čo ti budú fakturovať - ako si ich zabezpečí dodavateľ v poddodávke je jeho záležitosť.
silvia
18.11.04,08:33
Viem, že je to "pritiahnuté za vlasy", ale je to realita. Máme rámcové zmluvy so všetkými živnostníkmi, ktorí pre nás robia. No tí sa dohodli, že na jednotlivých zákazkách to za niekoľkých odfakturuje jeden - je to lepšie pre nich, aj pre nás. Takže v prípade kontroly z Inšpektorátu práce máme zmluvy so všetkými, ale nesedí to s faktúrami... Kontroluje Inšpektorát súvzťažnosť zmluva-faktúra?
rene
18.11.04,18:03
Nemohli by si tí štyria urobiť združenie?
Bolo by to jednoduchšie aj pre nich a aj pre Vás a nevznikali by horeuvedené problémy.
Katty
19.11.04,08:06
...a prečo by to tak nemohlo byť, aká čierna práca.... veď ja urobím zmluvu so živnostníkom, že vykoná to a to a za to celé si vyfakturuje toľko a toľko... to či si k tomu zavolá svojich ludí alebo kamarátov je mi jedno... ja už nemám prečo zisťovať či oni majú s ním nejaké zmluvy alebo sú jeho zamestnanci..
vladan
19.11.04,11:32
...a prečo by to tak nemohlo byť, aká čierna práca.... veď ja urobím zmluvu so živnostníkom, že vykoná to a to a za to celé si vyfakturuje toľko a toľko... to či si k tomu zavolá svojich ludí alebo kamarátov je mi jedno... ja už nemám prečo zisťovať či oni majú s ním nejaké zmluvy alebo sú jeho zamestnanci..
Katty, ale to bolo myslené, že sa urobia zmluvy napr. so 4 živnostníkmi, ale len jeden z nich bude fakturovať. A na ostatných troch zmluvách bude napísané, že síce pracujú pre firmu XY, ale fakturovať prácu nebudú... no aký to ma zmysel, hm? Kto dnes bude robiť zadarmo? Ak takého človeka poznáte sem s ním:D
Katty, ja len toľko na priblíženie :-)
Pekný deň