mondes
06.02.18,16:07
Ahojte, prosím Vás, známy v minulom roku si uplatňoval skutočné výdavky a ZD ponížil aj o odpis malotraktora, ktorý má zaradený v OM. Za rok 2017 sa mu oplatia skôr paušálne výdavky. Zaujíma ma však, že čo s odpisom. Podľa mňa, nakoľko mením spôsob uplatňovania výdavkov, nemôžem odpisy prerušiť, ale jednoducho o ten odpis príde. Rozmýšľam správne? A postup môže byť takýto? V účtovníctve zaúčtujem okrem odvodov do poisťovní aj odpis a pri spracovaní DP mu uplatním paušálne výdavky. Je to správne? Ďakujem krásne.
Mila123
06.02.18,15:09
skoro, odpis bude na karte IM, ale nedaňový
Tweety
06.02.18,15:16
Nemôžeš uplatniť odpis.
mondes
06.02.18,15:18
Ďakujem, no nechápem, že nedaňový. Mňa zaujíma, ako to urobím v programe. Ak uplatním odpis, teda bude VOZD, ale to si nebudem všímať, lebo v DP zaškrtnem "paušálne výdavky", tak to nie je jedno, či odpis bude daňový, či nedaňový? Veď tak, či tak nebudem naňho brať ohľad.

Mne ide o to, že ak by náhodou v r. 2018 si opäť uplatňoval skutočné výdavky, aby tie odpisy pokračovali, pretože počas paušálnych výdavkov nie je možné prerušiť daňové odpisy. Ďakujem.
Mila123
06.02.18,15:23
a čo iné som ti napísala? neviem v akom programe robíš, veď je to technická záležitosť.....PD sa nerobí pri paušálnych výdavkoch
mondes
06.02.18,15:24
Áno viem, že nemôžem uplatniť, pretože všetky výdavky okrem odvodov sú v tých 60%. Ale musím urobiť ročný odpis, aby som potom mohla v r. 2018 pokračovať v odpisovaní, ak bude uplatňovať opäť paušálne výdavky.
Katy a R
06.02.18,15:24
Pri uplatňovaní výdavkov percentom z príjmu sú v týchto výdavkoch zahrnuté VŠETKY výdavky. - okrem odvodov do ZP a SP.
A ak niečo odpisuješ, tak musíš dodržať pravidlá, ktoré platia pre odpisovanie. .
Tweety
06.02.18,15:27
Na karte výpočet odpisu nijako neovplyvní ZD.
mondes
06.02.18,17:46
Aha, jasné. Takže odpis vypočítam, len ho nezaúčtujem. ...ale nechápem, že aj keby som ho zaúčtovala, ale v DP by som uplatnila paušálne výdavky, tak to je to isté, akokeby som nezaúčtovala. Pretože v DP bude vo výdavkoch len tých 60% + odvody do ZP a SP. Doložím k DP evidenciu pohľadávok aj záväzkov, aby si to založil a hotovo.
Mila123
06.02.18,17:47
evidencia záväzkov a pohľadávok je súčasťou DP
Tweety
06.02.18,17:48
Ak by si ho zaúčtovala, bol by VNZD ale pri paušálnych výdavkoch neúčtuješ.
mondes
06.02.18,17:54
Dúfam, že rozmýšľame rovnako. Zaúčtujem ho normálne, akokeby som si uplatňovala skutočné výdavky, ale v DP uplatním paušálne výdavky, dorobím k tomu potrebnú evidenciu a hotovo. Správne? A v r. 2018 keď bude si uplatňovať skutočné výdavky, tak odpis bude pokračovať ďalej.
mondes
06.02.18,17:55
Mila123: Myslím evidenciu potrebnú k paušálnym výdavkom.
veronikasad
06.02.18,17:58
Monika, pri paušálnych výdavkoch o odpisoch neúčtuješ. Vedieš len evidenciu príjmov a zaplateného poistného.
Ano, o odpis za rok 2017 príde, je súčasťou paušálnych výdavkov. V roku 2018, ak prejde na skutočné výdavky, pokračuješ daňovým odpisom ako v ďalšom roku odpisovania.
mondes
06.02.18,18:03
Ďakujem Veronika. Takže ja ten odpis vypočítam, ale nezaúčtujem. Tak? Viem, že pri paušálnych výdavkoch nič okrem 60 % výdavkov a odvodov neúčtujem. No mne ide o to, ako to urobiť v programe tak, aby mi v r. 2018 odpisy pokračovali, tak, akokeby som aj v r. 2017 si uplatňovala skutočné výdavky. Neviem, či chápete, o čo mi ide. Alebo možno nechápem ja Vás.
veronikasad
06.02.18,18:05
Zaeviduješ na kartu HIM. Dáš si výpočet odpisov, nie prerušené odpisovanie.

Robíš peňažný denník, kde účtuješ skutočné výdavky a v DP zaškrtávaš paušálne ?
mondes
06.02.18,18:15
Nie, pri paušálnych výdavkoch robím tak, že zaevidujem pohľadávky, do záväzkov zaevidujem odvody, cez PD to pouhrádzam buď v hotovosti alebo cez banku. Potom si vytlačím evidenciu pohľadávok a záväzkov a v DP zaškrtnem, že sa jedná o paušálne výdavky. Vyplním ho, priložím tie evidencie pohľ. a záväzkov a odovzdám im. Takto si robím evidenciu k paušálnym výdavkom. Neúčtujem o všetkých skutočných výdavkoch.
No teraz jednému robím DP, viac sa mu oplatia pauš. výdavky, ale má v OM malotraktor, tak som si myslela, že odpis preruším. No zistila som, že pri zmene uplatňovania výdavkov sa odpis nemôže prerušiť a preto som si myslela, že by som ho normálne vypočítala aj zaúčtovala do PD, pretože ten PD aj tak nebudem tlačiť. To len preto, aby som mohla dalším rokom pokračovať v odpisovaní, ak by sa rozhodol pre skutočné výdavky.
Takže podľa mňa či ten odpis zaúčtujem, alebo nie, je úplne jedno, nakoľko PD nebudem tlačiť, len evidenciu pohľadávok a záväzkov.
veronikasad
06.02.18,18:19
Kludne môžeš ten peňažný denník (pre svoju potrebu) vytlačiť. Pred chvílou som dokončila daňové priznanie s paušálnymi výdavkami, keď máš dobrú analytiku na odvody, nemusíš nič doplňať pod tabulku, dokonca aj 16. stranu mi správne vyplnilo (pohladávky a zásoby nemám, tak neviem ako vyplňa túto tabulku)
veronikasad
06.02.18,18:20
Tiež cez peňažný denník účtujem úhrady faktúr, prípadne tržby cez ERP a odvody.
mondes
06.02.18,18:25
Áno, ja to takto robím stále. Pohľadávky ani zásoby nevypĺňa, dopĺňam to ručne.

Teda môžem to urobiť tak, že ten odpis vypočítam na karte DHM, aj zaúčtujem v PD, len preto, aby mi na druhý rok pokračoval odpis. Ok?
veronikasad
06.02.18,18:27
Môžeš