Letko
06.02.18,20:24
Ahojte,

pred nedávnom mi jeden chlapík povedal, že mal nehodu v lete a na aute boli obuté zimné pneumatiky. Poisťovňa preto nevyplatila plnú sumu ale kvôli tomu dostal nejakú zrážku.

Tak som teda zisťoval vo svojej poisťovni a na moju otázku mi odpovedali takto:

"Dobrý deň,



Podľa zistených informácií sme zistili nasledovné: Ziaden zakon nezakazuje pouzivat zimne gumy v lete, takze regres, alebo znizenie z nasej strany by bolo neopodstanene.



Ďakujem. "

Možno to niekomu pomôže, ja si email z mojej poisťovne nechám pre prípad potreby :)

Pekný večer a veľa kilometrov bez nehody.

P. s.: keby ste mi chceli oponovať, že zimné pneumatiky nie sú na leto, tak ja používam zimné celý rok kvôli tomu, že ich ani za 4 roky nezjazdím, keďže ročne urobím maximálne 10 tisíc km.
buchač
06.02.18,19:34
Bolo by zaujímavé vedieť, ako by dopadla prípadná nehoda, kde by hrali hlavnú úlohu pneumatiky.

Bolo by zaujímavé vedieť, aké by potom ( AŽ po nehode ) zaujala dotyčná poisťovňa stanovisko.

Dúfam, že nestretnem na ceste podobného odvážlivca.
Letko
06.02.18,19:40
Bolo by zaujímavé vedieť, ako by dopadla prípadná nehoda, kde by hrali hlavnú úlohu pneumatiky.

Bolo by zaujímavé vedieť, aké by potom ( AŽ po nehode ) zaujala dotyčná poisťovňa stanovisko.

Dúfam, že nestretnem na ceste podobného odvážlivca.
Preto si nechávam stanovisko poisťovne, v ktorej mám PZP.
misomiso
06.02.18,19:53
Zimne v lete su v pohode, ak su uz trocha ojazdne. Pod 6 mm sa s nimi uz da v lete jazdit, nove velmi plavaju.
buchač
06.02.18,19:59
Preto si nechávam stanovisko poisťovne, v ktorej mám PZP.

Ja som zo zásady strašný optimista.
Na druhej strane som zasa pri určitých záležitostiach aj dosť pesimista....čiže :

- hrdinov sú plné cintoríny
- ako by som sa asi pozrel do očí rodičom, keď by som neubrzdil práve kvôli zimnému dezénu ?
...a je jedno, že by som bol nevinný, lebo dieťa vybehlo na cestu.

Bod č. 3 v linku
http://podkapotou.zoznam.sk/cl/1000618/1539103/Dojazdujete-zimne-pneumatiky-v-lete--Je-to-nebezpecne-a-drahe
Letko
06.02.18,20:05
V mokrom počasí viem, že sa viac šmýka, preto je k tomu potrebné prispôsobiť jazdu.
viktorviktor
06.02.18,20:41
podľa zákona by sa malo jazdiť na zimných pneumatikách od 15. novembra do 31. marca, a to vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Aj keď veľkú úlohu predstavuje počasie a poveternostné podmienky, Zimné pneu sa totiž od tých letných výrazne líšia a zásadne ovplyvňujú bezpečnosť jazdy


Aké sú nevýhody používania zimných pneumatík v lete?

Letné pneumatiky zaručujú maximálnu bezpečnosť v letných podmienkach, či už na suchej, alebo mokrej vozovke. Napríklad brzdná dráha letných pneumatík, ktoré brzdia na mokrej vozovke z rýchlosti 80 km/h do úplného zastavenia pri teplotách v rozmedzí 11 až 26 °C, je o 4 metre kratšia než za rovnakých podmienok pri zimných pneumatikách. Pokiaľ letné pneumatiky pri rovnakom rozpätí teplôt brzdia z rýchlosti 50 km/h do úplného zastavenia na suchej vozovke, je ich brzdná dráha o 1,5 metra kratšia než pri zimných pneumatikách.
viac https://www.michelin.sk/zima/mozem-jazdit-so-zimnymi-pneumatikami-v-lete
vicktor
07.02.18,09:31
Ja zimne v lete dojazdujem, predsa nevyhodim zimaky s este solidnou hlbkou drazok a sucasne setrim zivotne prostredie. :)
Neverim ze maju dlhsiu brzdnu drahu - tym ze su z maksej zmesi, maju silnejsiu prilnavost, vraj sa viac deru, pretoze maju vyssi odpor.
To co pisu v tom clanku je hlavne pre zvysenie citatelnosti.
buchač
07.02.18,09:43
Ja zimne v lete dojazdujem, predsa nevyhodim zimaky s este solidnou hlbkou drazok a sucasne setrim zivotne prostredie. :)
Neverim ze maju dlhsiu brzdnu drahu - tym ze su z maksej zmesi, maju silnejsiu prilnavost, vraj sa viac deru, pretoze maju vyssi odpor.
To co pisu v tom clanku je hlavne pre zvysenie citatelnosti.

Čitateľnosť neberiem teraz v úvahu.
Ale keď je na tých testoch čo i len 50% pravdy, tak je to na úvahu.

Apropó...nie sú zimné pneu ako zimné pneu. Ono dosť záleží aj na kvalite...niekedy ani vychýrená značka nie je zárukou fantastických jazdných vlastností.
Značka = nie vždy najlepšia voľba.....a to nie je môj laický názor. Mám v okolí dosť profesionálov...jeden je napríklad predajca, druhý má viac nacúvané ako iný jazdu vpred. ;)
...a nespomínam ani to, že čo si môžem dovoliť na limuzíne, tak to isté si nemôžem dovoliť na SUV 4x4....to je zasa moja skúsenosť. :)
dmc
07.02.18,11:06
Žiaden predpis jazdu na zimnych pneumatikach v lete nezakazuje. Ja osobne pouzivam letnu a zimnu sadu - avsak ak zimne pneu maju pod 4 mm - nechavam ich zjazdit aj v lete a na jesen kupujem nove zimne.. Jazdim vsak s vedomim ze mam obute zimne pneu ktore maju meksiu zmes - nejazdim rychlo.
bodliak
07.02.18,11:10
Tá mäkšia zimná zmes vydrží dve sezóny, potom to prirodzene tvrdne a je z toho letná :-)
dmc
07.02.18,11:26
Tá mäkšia zimná zmes vydrží dve sezóny, potom to prirodzene tvrdne a je z toho letná :-)

Pneumatika na sklade sa do 3 rokov povazuje za NOVU. Alebo myslis ze vplyvom pocasia a pouzivania stvrdne skor ???
Aider s.r.o.
25.02.18,15:27
Debata sa už odchýlila od pôvodného problému zdá sa. Ja by som iba uviedol, že poisťovňa nemôže znížiť poistné plnenie poškodenému v prípade, že by došlo k škodovej udalosti a vozidlo by bolo vybavené zimnými pneumatikami, nakoľko by táto skutočnosť nemala vplyv na vznik alebo rozsah škody.

Pokiaľ by sa znaleckým dokazovaním dokázalo, že tým, že vozidlo bolo vybavené zimnými pneumatikami (a škodová udalosť by nastala v letnom období) a teda adhézia bola nižšia, ako keby vozidlo bolo vybavené letnými pneumatikami, aj tak by bolo konanie poisťovne protiprávne, keby znížila poistné plnenie, nakoľko nedošlo zo strany škodcu k porušeniu žiadneho predpisu.

To by bolo možné potom aj krátenie poistného plnenia pri takej škodovej udalosti, kedy by škodca mal vybavené vozidlo letnými pneumatikami nižšej triedy, ktoré majú nižšiu adhéziu, ako pneumatiky vyššej triedy, ktoré majú adhéziu vyššiu oproti pneumatikám nižšej triedy.