r1961
04.08.06,13:22
Chcel by som sa opýtať, kupoval so ako SZČO nový notebook. Predajca mi povedal, že najlepšie bude, ak ho kúpim v hotovosti, budem mať dvojročnú záruku, ak by som ho kupoval na faktúru ako podnikateľ, bude len jednoročná, Vraj je rozdiel medzi občianskym a ochodným zákonom v oblasti záruky. Je to pravda?
Zoltán Kovács
04.08.06,12:23
Chcel by som sa opýtať, kupoval so ako SZČO nový notebook. Predajca mi povedal, že najlepšie bude, ak ho kúpim v hotovosti, budem mať dvojročnú záruku, ak by som ho kupoval na faktúru ako podnikateľ, bude len jednoročná, Vraj je rozdiel medzi občianskym a ochodným zákonom v oblasti záruky. Je to pravda?

Záručná doba je všeobecne platná pre každého.Nerobia sa rozdiely medzi občanom - nepodnikateľom a občanom - podnikateľom. Keby si ho kupoval ako občan-nepodnikateľ tak by si prišiel o možnosť uplatniť si dph, ak si plátca dph a predajca tak isto.
KEJKA
04.08.06,19:15
Ak bude mať blok z ERP, lebo kupuje za hotové, tak si to môže dať do podnikania, ved nepotrebuje do 50000 Sk faktúru.
A viem, že 2-ročná záruka platí pre občanov. Ale medzi podnik. subjektami sa dohodne záruka... v súlade s Obch.zákonníkom, nie Občianskym.
nobody007
08.08.06,07:47
Pre plynutie záručnej doby podľa ObchZ pozri § 429 až 431 ObchZ. Pri uzatváraní kúpnej zmluvy podľa ObchZ si predávajúci môže s kupujúcim dĺžku záručnej doby (záruka za akosť) dohodnúť. Pri zmluve podľa Občianskeho zákonníka (trvám na skratke "OZ" :) ) je najkratšia záručná doba (aspoň pre tento druht tovaru určite) 2 roky.

Nič nebráni predávajúcemu, aby Ti aj pri kúpnej zmluve podľa ObchZ poskytol 2-ročnú záruku! Faktom ale je, že je to asi obchodná politika konkrétnej firmy a predavač samotný asi zrovna nemá oprávnenie toto zmeniť a takúto záručnú dobu Ti poskytnúť!:mad:

Ale to, či kupuješ "na faktúru" alebo cash predsa nemá žiaden vplyv na dĺžku záručnej doby ani na to, či ide o zmluvu podľa ObchZ alebo OZ (toto je skraaatka pre Občiansky zákonník!!:D ). Jediné z čoho by sa dalo pri faktúre odvodzovať, že ide o zmluvu podľa ObchZ je to, že ste tam obaja uvedení ako podnikateľské subjekty. Ale to samo o sebe pri dokazovaní uzatvorenia zmluvy podľa ObchZ alebo OZ nestačí! Podľa § 261 ObchZ musí byť ešte "s prihliadnutím na všetky okolnosti zrejmé, že sa zmluvy (záväzkový vzťah) týka ich podnikateľske činnosti". V tomto prípade by to síce bolo asi ťažko spochybniteľné (dokazateľné) zo strany kupujúceho, ale dalo by sa.

Nevidím tiež dôvod, prečo by nemohol "na faktúru" nakupovať aj nepodnikateľ (teda "občan"). Faktúra je len druhom dohody ohľadom splatenia kúpnej ceny a predávajúci by ju pokojne mohol vystaviť aj nepodnikateľovi (ja mám doma kopu "nepodnikateľských" faktúr). Je to len otázka vzťahov a dohody medzi predávajúcim a kupujúcim.

V danom prípade myslím, že ide len o prax a výklad zákonov predávajúcim a Tebe by to zrejme malo byť (aspoň podľa nich) zrejmé :D. Nuž tak, riešenie č. 1 je dohodnúť sa na dlhšej záručnej dobe; riešenie č. 2 je také, ako navrhla KEJKA.
parekma
04.01.12,22:28
Rozdiel je v tom, že v záručných podmienkach pre výrobok je zrejme uvedená tzv. zmluvná záruka pri predaji podnikateľovi 12 mesiacov. Keď by predávajúci vystavil podnikateľovi faktúru, musí byť na nej uvedený obchodný názov podnikateľa, aby si to ten mohol odpísať z daní (ak je platcom). Preto je výhodnejšie pre podnikateľa (SZČO), keď mu je vystavený pokladničný doklad (kde kupujúci uvedený nie je), pretože predávajúci mu môže označiť v záručnom liste zákonnú záruku pre bežného spotrebiteľa 24 mesiacov a autorizovaný servis pri prípadnej reklamácii na základe kópie nadobúdacieho dokladu a originálu záručného listu, nebude mať problém ju aj v tejto lehote vybaviť.