Sana
04.08.06,14:41
Ahojte,
mozete mi prosim vysvetlit kedy mam vystavit fakturu s DPH a kedy bez pre ceskeho platcu DPH a ake povinnosti z toho vyplyvaju pre firmu?
Dakujem.
Ide o vzdelavacie sluzby - manazersky trening - sluzba je niekedy dodavana na Slovensku niekedy v Cechach.
martinez
04.08.06,12:49
Ahojte,
mozete mi prosim vysvetlit kedy mam vystavit fakturu s DPH a kedy bez pre ceskeho platcu DPH a ake povinnosti z toho vyplyvaju pre firmu?
Dakujem.

Velmi vseobecna otazka, zavisi to od roznych okolnosti ... ci sa jedna o tovar, aky tovar, sluzbu, aku sluzbu atd atd... prosim konkretizuj blizsie vas obchodny vztah s ceskym odberatelom...
Sana
04.08.06,13:23
Som tu dnes prvykrat,tak som podla navodu doplnila povodnu otazku,ale takto to bude asi lepsie :-),ide o vzdelavacie sluzby .trening mnazerov,formou seminarou,ktore moze byt pre samotnu firmu ako interna sluzba alebo tzv.otvorene seminare(viacero roznych firiem),sluzby sa dodavaju na Slovensku alebo v Cecham.Cesky odberatel ma niekedy pobocku aj na Slovensku.
martinez
07.08.06,08:31
Som tu dnes prvykrat,tak som podla navodu doplnila povodnu otazku,ale takto to bude asi lepsie :-),ide o vzdelavacie sluzby .trening mnazerov,formou seminarou,ktore moze byt pre samotnu firmu ako interna sluzba alebo tzv.otvorene seminare(viacero roznych firiem),sluzby sa dodavaju na Slovensku alebo v Cecham.Cesky odberatel ma niekedy pobocku aj na Slovensku.

Podla §15,4 zakona o dph : " Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích a zábavných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú."

Tzn., ze ak sa vzdelavaci seminar konal na uzemi SR, na fa uplatnujete DPH bez ohladu na to, kto je odberatelom, t.j. z akeho statu je a ci je alebo nie je v danom clenskom state osobou identifikovanou pre dan.

Ak je seminar poskytovany v Cechach, podla mojho nazoru sa musi vasa firma zaregistrovat pre ucely DPH v CR nakolko :
1/ sa jedna o sluzbu s miestom dodania v CR
2/ danovu povinnost nemozno previest na spotrebitela sluzby a povinnost registracie nie je odpustena (ak by to bolo opacne, teda ceska firma by poskytovala taketo sluzby v SR, nemohla by preniest danovu povinnost cez §69,2-4 na odberatela a vztahoval by sa na nu §5, ods.1... v ceskom zakone su asi obdobne ustanovenia, treba si ich vsak overit)
Sana
08.08.06,08:47
Dakujem velmi pekne.
ALBO
08.08.06,11:24
Podla §15,4 zakona o dph : " Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích a zábavných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú."

Tzn., ze ak sa vzdelavaci seminar konal na uzemi SR, na fa uplatnujete DPH bez ohladu na to, kto je odberatelom, t.j. z akeho statu je a ci je alebo nie je v danom clenskom state osobou identifikovanou pre dan.

Ak je seminar poskytovany v Cechach, podla mojho nazoru sa musi vasa firma zaregistrovat pre ucely DPH v CR nakolko :
1/ sa jedna o sluzbu s miestom dodania v CR
2/ danovu povinnost nemozno previest na spotrebitela sluzby a povinnost registracie nie je odpustena (ak by to bolo opacne, teda ceska firma by poskytovala taketo sluzby v SR, nemohla by preniest danovu povinnost cez §69,2-4 na odberatela a vztahoval by sa na nu §5, ods.1... v ceskom zakone su asi obdobne ustanovenia, treba si ich vsak overit)

No tak s tým červeno vyznaceným sa nedá súhlasiť.Lebo ak by ste to obrátili naopak ako je vyššie uvedené, takže čech by dodával vzdelávacie služby a konalo by sa to na slovensku, tak je v zákone zadefinovaný prenos DP na Slováka, zdaniteľnú osobu. Takže slovák podnikatel by odviedol daň A vyplýva to z § 69/2 a § 5, kde práve naopak sa píše, že pri takýchto službách by sa tu ten čech nemusel registrovať.
V prípade Sany, ak bude fakturovať platitelovi českému , tak podľa § 9/3 a § 108 českého zákona sa určite daň prenesie na čecha a ona bude fakturovať bez dane. Ak je neplatitel musí si to zistiť v českom zákone (alebo na českej porade nech sa spýta-česi to majú komplikovanejšie napísané ako my) ale pravdepodobne aj tá sa prenesie tak ako u nás.
Ak dodá na slovensku čechovi, potom správne so slovenskou DPH.
sarmantna
10.08.06,08:04
Prosím Vás, poraďte mi. Ideme na základe zmluvy fakturovať marketingové služby do Ruska, neviem, či máme fakturovať s DPH alebo bez. Potrebujem to súrne. PROSÍM!!!
alušik
10.08.06,08:28
A o aké marketigové služby sa jedná? Robíte im ich v rámci Slovenska?
sarmantna
10.08.06,10:20
Budeme im sprostredkovávať predaj ich tovaru na území Ruska.
alušik
10.08.06,10:34
Vystavíš im to bez DPH. Podľa mňa to vôbec nie je predmetom našej DPH.:)