Ikapo
07.02.18,10:57
Chcela by som poprosit o informaciu v mene clena rodiny. Je to muz 53 rocny, od svojich 20 rokov stale v pracovnom pomere, okrem vojenciny a rok a pol bol asi pred 8 rokmi nezamestnany. Jeho priemerny plat za poslednych asi 10 rokov cca 600-700 v cistom. Je poberatelom aj ID 50%- vyska 230 eur.
No zamestnavatel mu navrhol, ze bud mu da vypoved, nakolko sa zmenili moznosti zamestnavatela, pripadne bude pracovat len za minimalnu mzdu. Ma tato skutocnost, zeby odteraz pracoval za minimalnu mzdu vplyv na nizsi starobny dochodok? Ktore roky prace sa pocitaju, ak ma aj od roku 2010 ID?
El Cid
07.02.18,11:42
veronikasad
07.02.18,11:45
Ak je poberateľom invalidného dôchodku, po dosiahnutí dôchodkového veku mu SP urobí výpočet starobného dôchodku. Priemerný osobný mzdový bod pre výpočet SD nemôže byť nižší ako v čase priznania invalidity. Doba dôchodkoveho poistenia mu bola započítana až do dovŕšenia dôchodkového veku.

Z údajov ktoré si napísala ti nikto výšku starobného dôchodku nevypočita. Sleduje sa hrubý príjem od roku 1984 a z toho SP počíta ročný osobný mzdový bod.

Orientačný výpočet starobného dôchodku nájdeš v rozhodnutí do o priznaní invalidity. Len do vzorca dosadis aktuálnu dôchodkovú hodnotu platnú v čase nároku na starobný dôchodok. V tomto prípade je do dôchodku ešte dosť ďaleko ...
Pokiaľ po prixnani invalidity nemal výrazne vyšší príjem, práca za minimálnu mzdu mu starobný dôchodok neznizi.