KatMig
08.02.18,08:50
Dobrý deň, som na čiastočnom invalidnom dôchodku a chcela by som si nájsť prácu na polovičný alebo aj úplný úväzok. Moje ochorenie mi znemožňuje vykonávať len niektoré zamestnania. Chcem sa opýtať, či musím zamestnávateľovi, ktorý by ma chcel prijať, oznámiť skutočnosť, že poberám ID. Obávam sa totiž, že samotný fakt, že som čiastočný invalid, môže zamestnávateľa odradiť a taktiež by som veľmi nerada hovorila s niekým o tom akú mám diagnózu a vysvetľovala okolnosti. Dá sa teda tomu vyhnúť a pracovať "akoby nič"? Vopred vďaka za odpoveď.
kn-alka
08.02.18,07:52
aké percento máš?
kn-alka
08.02.18,07:53
Musíš oznámiť zamestnávateľovi invalidný dôchodok, nakoľko do zdravotnej poisťovne máš polovičný odvod a zamestnávateľ to musí vedieť.
ivka70
08.02.18,07:56
Vysku dochodku mu oznamovat nemusis, ale to ,ze si poberatel ID oznamit musis.
diagnozu vedeit nemusi, ale nesmie to byt nic, co by tas obmedzovala v danej praci a na vstupnej prehliadke to musis oznamit, aby lekar vedel posudit vhodnost zamestnania (kazdopadne, ak neoznamis, oznami mu to poistovna a bude musiet opravovat odovody spatne, co nadseny nebude).

Inak, pre zamestnavatela to moze byt aj vyhoda, nebranila by som sa tak tomu. Zamestnavatelia maju povinne percento zamestnancov ZTP, ak ich nemaju, musia platit navyse peniaze, takze sa tomu az tak nebran - skor to povys na vyhodu.