Soňula
08.02.18,10:00
Robíme prepravu zo SK do Švajčiarska pre slovenskú firmu, platcu DPH. Túto prepravu poskytujeme priamo tejto firme, nie je to preprava napr. od špedičnej firmy. Teraz boli zmeny od 1.1.2018 v uplatňovaní DPH. Pred 1.1.2018 sme túto službu fakturovali bez DPH podľa §47 . Prečítala som si "Usmernenie k uplatňovaniu oslobodenia od dane pri vývoze služieb podľa § 47 ods.6", ak som to dobre pochopila, budeme aj naďalej fakturovať bez DPH, pretože poskytujeme túto službu priamo vývozcovi-tej slovenskej firme?
KloferHladny
08.02.18,10:26
Ten § 47 odst. 6 nebol zrušený, stále ide o služby spojené s vývozom do tretích krajín (bez DPH). Hodnotu dodanej služby uvedieš na riadku 17 DPH
Soňula
08.02.18,10:48
A budem fakturovať bez DPH tak, ako pred 1.1.2018?
KloferHladny
08.02.18,11:13
áno
KloferHladny
08.02.18,11:21
Zaujímavé je, že bez toho, aby sa zmenil zákon o DPH v SR sa od 01.01.2018 pozerá na služby dopravcov vyvážajúcich tovar a fakturujúcich špedičným firmám ako na služby dodané v tuzemsku... (nesúvisiace s vývozom tovaru) Kam až ten Európsky súdny dvor siaha a kde ostala právna istota ?? Doteraz sa to fakturovalo bez DPH. Ale v tvojom prípade je to stále bez DPH
marta16
24.03.18,19:27
Dobrý deň, chcem sa spýtať, my ako špedičná spoločnosť zabezpečujeme prepravu tovaru pre českú spoločnosť. Ona si u nás objedná prepravu do Švajčiarska, my ako špedičná spoločnosť zabezpečime prepravcu z ČR, ktorý tento tovar vyvezie do Švajčiarska. Chcem sa spýtať ohľadom zmeny od 1.1.2018 - my sme túto prepravu doteraz fakturovali bez DPH podľa §47 . Podľa "Usmernenia k uplatňovaniu oslobodenia od dane pri vývoze služieb podľa § 47 ods.6", budeme aj naďalej fakturovať bez DPH, pretože poskytujeme túto službu priamo vývozcovi-tej českej spoločnosti?
Prepravca - druhá česká spoločnosť, ktorá nám fakturuje prepravu nám dala na faktúru odkaz, že ide o oslobodenie od dane. Pokiaľ som dobre pochopila usmernenie, tak by malo ísť o prenos daňovej povinnosti a my by sme mali túto prepravu samozdaniť. Je to tak správne? Myslím si, že prepravca nesprávne uviedol na faktúru oslobodenie.
​Ďakujem za rady