Robo
15.11.04,11:12
Dobry den,
stretol sa niekto s pracovnou pohotovostou a jej vplyvom na vymeriavací zaklad pre poistenie?
§138 ods.2
Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, odmena za pracovnú pohotovosť, prísp....

podla tohoto by sa do základu nemala zahrnovat. zapocul som nejake sumy o metodickom pokyne soc.poistovne podla ktoreho sa od 1.7.04 pohotovost do základu zapocitava.
vdaka r.
Jozef Mihál
15.11.04,11:49
Áno, deje sa také niečo, je to však nezmysel, náhrada za pracovnú pohotovosť sa do VZ nezapočítava aj ak existuje nejaký metodický pokyn SP. Ide o chybnú formuláciu v zákone, pretože de iure odmena za pracovnú pohotovosť v Zákonníku práce definovaná nie je - nájdeme tam náhradu za pracovnú pohotovosť. De facto však ide o náhradu za pracovnú pohotovosť.

Táto chyba zákona o soc.poistení bude odstránená novelou, v decembri bude schválená v NRSR a platiť bude k 1.1.2005.
Peťo
15.11.04,12:57
Áno je to nezmysel, ale koľko takýchto nezmyslov musíme rešpektovať, keď nechceme byť sankcionovaní. Túto tému som pred časom nadhodil v "Porade" na základe upozornenia kontrolných pracovníčiek Soc.poisťovne , ktoré ma v dobrom upozornili , že všetky pohotovosti /náhrady a nielen v Hasičskom a požiarnom zbore - § 138 ods. 1 písm.c, a odmeny za prac.pohotovosť § 138ods. 2/, sa považujú od 1.1. 2004 za vymeriavací základ zamestnanca. Na moje argumenty pokrčili plecami a odkázali ma kontrolné odd. pobočky Soc.poisťovne. Tam mi to všetko potvrdili a na otázku ako budú postupovať pri kontrolách /ani ja som pohotovosť nezahrňal do VZ/, odpoveď znela, že podľa zákona. Navrhli mi tiež aby som sa s problémom obrátil na Ústredie Soc. poisťovne, čo som aj urobil, do dnešného dňa mi odpoveď neprišla. A tak čakám a trpnem. Pekný deň.
Robo
16.11.04,10:59
takze sme minimalne dvaja co nas odporucili na ustredie odbor metodiky. akurat som obvolal vsetkych kompetentnych a kazdy sa len zacudoval ze paragraf 138 ma aj odsek 2. fakt je ze zakonnik prace hovori o nahrade nie o odmene. ale ked dam do pracovnej zmluvy a vyplatnej pasky odmenu nik nemoze namietat ze som ju nezahrnul do VZ. a naviac v zákone o soc.poisteni sa hovori ze do VZ sa zahrna nahrada za pohotovost nie za pracovnu pohotovost ak uz treba byt presny v terminoch.
pre zaujimavost §122 zákona 315/2001 na ktory sa odvolava povinnost zahrnut nahradu za pohotovost do VZ :

§122
Náhrada za služobnú pohotovosť a náhrada za pohotovosť.

(1) Ak je príslušníkovi podľa § 92 nariadená služobná pohotovosť, patrí mu za každú hodinu tejto pohotovosti peňažná náhrada
a) 50 % zo sumy, ktorou je príslušná časť jeho služobného platu, ak ide o pohotovosť vykonávanú v mieste vykonávania jeho štátnej služby, a 100 % z tejto sumy, ak ide o deň služobného pokoja,
b) 15 % zo sumy, ktorou je príslušná časť jeho služobného platu, ak ide o pohotovosť vykonávanú v mieste jeho trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, alebo na inom dohodnutom mieste, a 25 % z tejto sumy, ak ide o deň služobného pokoja,
c) 5 % zo sumy, ktorou je príslušná časť jeho služobného platu, ak ide o pohotovosť vykonávanú mimo miesta vykonávania jeho štátnej služby s možnosťou použitia mobilných prostriedkov spojenia, a 10 % z tejto sumy, ak ide o deň služobného pokoja.

(2) Náhrada za služobnú pohotovosť podľa odseku 1 nepatrí za čas, v ktorom došlo počas jej trvania k vykonaniu štátnej služby; takéto vykonávanie štátnej služby je štátnou službou nadčas.

(3) Príslušníkovi, na ktorého sa vzťahuje § 92 ods. 4, na základe rozhodnutia vedúceho služobného úradu patrí náhrada mesačne v sume 3, 5 % až 25, 4 % z platovej tarify prvého platového stupňa prvej platovej triedy. Podrobnosti o jej poskytovaní určí služobný predpis, ktorý vydá služobný úrad. Služobný úrad písomne oznámi príslušníkovi sumu peňažnej náhrady za pohotovosť zaokrúhlenú na celé desiatky korún nahor

naozaj by som ten metodicky pokyn rad videl na vlastne oci. neviem si predstavit ako sa da to tvrdenie obhajit. ale zrejme tam ani nejdem pisat ked aj tak neodpovedaju.

vdaka Vam za názor
AnitaMartinska
23.11.05,07:33
Prave uvedeny problem riesim aj ja uz 2 mesiace a dostala som stanovisko so socialnej poistovne.Jednoznacne sa vyjadrili,ze od 1.7.04 do 31.12.04 sa mala do VZ zahrnut nahrada za prac.pohotovost, nahrada za pohotovost, nahrada za sluzobnu pohotost a priplatok za pohotovost a pri kontrole sa budu riadittymto usmernenim. Preto Ti doporucujem dodatocne urobit tuto opravu.Mna vsak trapi este a surne potrebujem poradit ci sa uvedena nahrada mala zahrnut v roku 2004 do VZ pre zdravotne poistovne.
Silvia S
19.11.08,08:01
Dobré ránko. Podľa § 96 Pracovná pohotovosť, bod 7 sa uvádza, že prac.pohot.môže zamestnávateľ nariadiť najviac v rozsahu 100 hod v kal.roku. Do tohto rozsahu zahrňame aj aktívnu a nektívnu alebo iba aktívnu? Každý mi to vysvetľuje inak. Budem vďačná aj za nejaký link, nemôžem to nikde nájsť. Vopred ďakujem a prajem krásny deň.