XaverX
04.08.06,15:34
Konecne som nazbieral odvahu napisat sem o radu.
Zacal som podnikat na živnost a nie som platca dph. Podla toho je asi zrejme ze dph neplatim ale clovek nikdy nevie.

1) Poskytujem sluzbu cez internet a potrebujem vystavit fakturu. Mam teda vystavit fakturu bez dph a suma bude konecná? (Myslim ze ano...)

2) Ak chcem kupit a nasledne predat nejaky tovar so ziskom, ktory ziskam u nejakeho dodavatela, on mi ho preda s dph alebo bez? Možem ten tovar vobec kupit bez dph a bez dph zase predat?

Daju sa najst niekde informacie takehoto primitivneho charakteru?:mee:
Paula
04.08.06,13:42
Konecne som nazbieral odvahu napisat sem o radu.
Zacal som podnikat na živnost a nie som platca dph. Podla toho je asi zrejme ze dph neplatim ale clovek nikdy nevie.

1) Poskytujem sluzbu cez internet a potrebujem vystavit fakturu. Mam teda vystavit fakturu bez dph a suma bude konecná? (Myslim ze ano...)Na faktúre uvádzaš jedinú sumu (o DPH nemáš čo uvádzať ani účtovať)

2) Ak chcem kupit a nasledne predat nejaky tovar so ziskom, ktory ziskam u nejakeho dodavatela, on mi ho preda s dph alebo bez? Bez rozdielu, či nakupuješ od platcu alebo neplatcu, tvoj nákup je cena spolu (teda od platcu vrátane DPH).Možem ten tovar vobec kupit bez dph a bez dph zase predat?Odpoveď je v predošlom texte. K nákupnej cene pridáš , koľko chceš a dopracuješ sa k predajnej cene.

Daju sa najst niekde informacie takehoto primitivneho charakteru?:mee:
..................
Johanka
04.08.06,13:47
Konecne som nazbieral odvahu napisat sem o radu.
Zacal som podnikat na živnost a nie som platca dph. Podla toho je asi zrejme ze dph neplatim ale clovek nikdy nevie.

1) Poskytujem sluzbu cez internet a potrebujem vystavit fakturu. Mam teda vystavit fakturu bez dph a suma bude konecná? (Myslim ze ano...)

2) Ak chcem kupit a nasledne predat nejaky tovar so ziskom, ktory ziskam u nejakeho dodavatela, on mi ho preda s dph alebo bez? Možem ten tovar vobec kupit bez dph a bez dph zase predat?

Daju sa najst niekde informacie takehoto primitivneho charakteru?:mee:
1.
Ako podnikateľ neregistrovaný pre DPH, ľudovo " neplatiteľ DPH" vystavuješ faktúru na dohodnutú sumu a nikde neuvádzaš či je to suma bez alebo s DPH. Je to jednoducho cena za Tvoju službu. Nie je to povinné, ale na faktúrach sa uvádza " nie som platiteľ DPH" , aby to bolo každému jasné.
2.
Ak nakupuješ tovar od dodávateľa, on Ti ho tiež predáva za nejakú konečnú sumu. Ak nakupuješ od platiteľa DPH ,tak je na faktúre uvedené napr. základ dane 1000, DPH 19 % 190, spolu 1190. Pre Teba je obstarávacia cena tovaru 1190. Ty si prihodíš napr 10 % a predáš ho za 1309 . O DPH vôbec pri predaji neuvažuješ, pretože nie si platiteľ DPH.

Keby som to mala napísať vulgárne:D , ale zrozumiteľne - o DPH ani nerozmýšľaj a na dokladoch o nákupe ju ignoruj. Pre Teba je podstatná suma celková.
Jediné, čo Ťa musí v súvislosti s DPH zaujímať - sleduj si obrat, ak by si presiahol zákonom stanovenú hranicu ( veľmi zjednodušene 1,5 mil za 12 mesiacov) ,aby si sa včas zaregistroval ako platiteľ DPH ;) .
XaverX
04.08.06,13:53
Srdecna vdaka za vycerpavajuce odpovede.
XaverX
04.08.06,14:49
Prosim este nieco. Preco sa potom uvadza cena tovaru bez dph a s dph., napr. v Metre je cena bez dph napisana dvonasobne vacsim pismom.
Viera123
04.08.06,14:55
Aby prilakala zakaznikov!:D
Zita5
04.08.06,15:02
Prosim este nieco. Preco sa potom uvadza cena tovaru bez dph a s dph., napr. v Metre je cena bez dph napisana dvonasobne vacsim pismom.

Nuž máš pravdu , ceny bez DPH sú zvýraznené ........takému plátcovi DPH to pomôže .....ale veľa krát človek , ktorý ide do metra nakupovať pre vlastnú potrebu , veľa krát ho tá cena môže zmýliť .........takže okrem infošky pre plátcov majú aj super chyták pre súkromné osoby ........nuž skutočne takto chytajú ľudí .:rolleyes:
Johanka
04.08.06,15:12
Prosim este nieco. Preco sa potom uvadza cena tovaru bez dph a s dph., napr. v Metre je cena bez dph napisana dvonasobne vacsim pismom.
Cena bez DPH je informácia pre platiteľov DPH. Pre ľudí, ktorí tomu veľmi nerozumejú je to na to, aby ich zblbli.
Druhá vec je, že Metro je veľkoobchod a nepodnikatelia by tam nemali vôbec nakupovať .....
Soňurka
04.08.06,18:46
Johanka, myslím, že nepodnikatelia tam ani nemôžu nakupovať, veď na registráciu potrebujú predložiť živnostenský list. No ja viem, čo asi myslíš, že všetci tam berú aj manželov a manželky a deti a mamy a ...........:D :D :D
Prajem pekný večer :)
abel
07.08.06,16:14
Prosím o informáciu, ktorý zákon a § prikazuje uvádzať aj cenu za jednotku, napr. za liter alebo kg ? Myslím, že kedysi to záležalo až od určitej rozlohy obchodu, ale teraz si neviem spomenúť, v ktorom zákone to hľadať.
Zoltán Kovács
07.08.06,16:41
Uviedol som blud.Prepáčte a neviem vymazať príspevok.
elPi
07.08.06,16:43
Vyhláška
Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 545/2002 Z. z.



o spôsobe označovania
výrobkov cenami

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky podľa § 12 ods. 1 zákona č. 634/1992 Zb. v znení zákona č. 137/1998 Z. z. ustanovuje:


§ 1
Táto vyhláška upravuje spôsob označovania výrobkov cenami.


§ 2
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie
a) informáciou o predajnej cene informácia o cene,1)
(file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20Jl%202006/data/2004/Zas2004/2/#x1#x1)b) informáciou o jednotkovej cene informácia o cene podľa písmena a), ktorá je prepočítaná na jeden kilogram, jeden liter, jeden meter, jeden meter štvorcový, jeden meter kubický výrobku alebo na inú meraciu jednotku,2) (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20Jl%202006/data/2004/Zas2004/2/#x2#x2) ktorá sa obvykle používa pri predaji výrobku; za informáciu o jednotkovej cene sa považuje aj informácia o cene za jeden kus výrobku,
c) výrobkom predávaným na množstvo výrobok, ktorý nie je vopred spotrebiteľsky balený a meria sa v prítomnosti spotrebiteľa,
d) predajnou plochou prevádzkarne časť podlahovej plochy prevádzkarne,3) (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20Jl%202006/data/2004/Zas2004/2/#x3#x3) ktorá slúži na predaj výrobkov a je verejne prístupná,
e) pultovým predajom predaj s obsluhou.



§ 3
(1) Výrobok predávaný spotrebiteľovi musí byť označený informáciou o predajnej cene4) (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20Jl%202006/data/2004/Zas2004/2/#x4#x4) a informáciou o jednotkovej cene, ak táto vyhláška neustanovuje inak.
(2) Informácia o predajnej cene musí byť odlíšená od informácie o jednotkovej cene výraznejším označením, zároveň musia byť tieto informácie rozpoznateľné a dobre čitateľné.
(3) Ak sa na obale spotrebiteľsky baleného výrobku5) (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20Jl%202006/data/2004/Zas2004/2/#x5#x5) uvádza hmotnosť výrobku po odkvapkaní, informácia o jednotkovej cene sa vzťahuje na hmotnosť po odkvapkaní.
(4) Ak sa výrobok predáva na množstvo, pred jeho odmeraním musí byť uvedená len informácia o jednotkovej cene výrobku. Po odmeraní tohto výrobku sa musí uviesť informácia o jeho predajnej cene.


§ 4
Informácia o jednotkovej cene výrobku nemusí byť uvedená:
a) ak je predajná plocha prevádzkarne menšia ako 150 m2; to však neplatí, ak sa v takejto prevádzkarni predáva výrobok na množstvo,
b) pri pultovom predaji; to však neplatí, ak sa takto výrobok predáva na množstvo,
c) pri predaji na dražbe,
d) pri predaji umeleckých diel a starožitností,
e) pri predaji prostredníctvom nápojových a stravovacích automatov,
f) ak je predajná cena výrobku zhodná s jednotkovou cenou výrobku,
g) ak je menovitá hmotnosť výrobku alebo menovitý objem6) (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20Jl%202006/data/2004/Zas2004/2/#x6#x6)výrobku menší alebo sa rovná 50 g alebo 50 ml,
h) ak sa predávajú rôzne druhy výrobkov v jednom balení za jednu cenu,
i) ak sa výrobok poskytuje ako súčasť služby,
j) pri predaji výrobku, ktorý nemožno rozdeliť na časti bez zmeny kvality alebo vlastností a na ktorý sa povinnosť označovať jeho dĺžku, hmotnosť, objem alebo plochu nevzťahuje alebo ktorý sa obvykle neoznačuje údajom o dĺžke, hmotnosti, objeme, ploche; to však neplatí, ak sa obvykle viac rovnakých výrobkov predáva v jednom balení,
k) pri predaji koncentrovaných a dietetických potravín,7) (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20Jl%202006/data/2004/Zas2004/2/#x7#x7)z ktorých sa pridaním tekutiny pripravujú hotové jedlá alebo čiastočne hotové jedlá.



§ 5
Ak sa cena potravín zníži z dôvodu bezprostredne blížiaceho sa uplynutia dátumu spotreby alebo dátumu minimálnej trvanlivosti,7) (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20Jl%202006/data/2004/Zas2004/2/#x7#x7) informácia o jednotkovej cene prepočítanej zo zníženej ceny nemusí byť uvedená; za bezprostredne blížiace sa uplynutie dátumu spotreby alebo dátumu minimálnej trvanlivosti sa považuje uplynutie dvoch tretín doby spotreby alebo dvoch tretín doby minimálnej trvanlivosti.


§ 6
Táto vyhláška nadobudla účinnosť 1. novembra 2002 okrem ustanovenia § 3 ods. 3, ktoré nadobúda účinnosť dňom nadobudnutia platnosti zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskym spoločenstvám a k Európskej únii. Ustanovenia § 4 písm. a) a b) strácajú účinnosť dňom nadobudnutia platnosti zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskym spoločenstvám a k Európskej únii.




1) § 2 a 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení zákona č. 196/2000 Z. z. a zákona č. 276/2001 Z. z.
2) § 3 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
3) § 17 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.
4) § 12 zákona č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa v znení zákona č. 137/1998 Z. z., zákona č. 310/1999 Z. z. a zákona č. 128/2002 Z. z.
5) § 21 zákona č. 142/2000 Z. z.
6) § 21 ods. 5 zákona č. 142/2000 Z. z.
7) Zákon č. 23/2002 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov a o zmene niektorých zákonov.
Paula
07.08.06,17:01
Johanka, myslím, že nepodnikatelia tam ani nemôžu nakupovať, veď na registráciu potrebujú predložiť živnostenský list.

Je to síce mimo témy, ale....nakupovať môže ktokoľvek, koho ja ako živnostník vezmem do partie. Pre pár rokmi náš obytný dom obchádzali dve milé slečny z Metra a lanárili živnostníkov k nákupu. V rámci tohoto lanárenia sme mohli si vybrať kohokoľvek (aj bez ŽL) určiť, aj jemu vystavili kartičku k nákupu. Ja tam vôbec nechodím nakupovať, stačí, že raz za dva roky prídem ukázať ŽL a mnou vyvolený si tam nakupuje nonstop.
Johanka
07.08.06,17:05
Lenže nakupuje na tvoje IČO .... Keby to niekto sledoval do dôsledkov .....;) . Ale to už je celkom mimotemy :) .
Orsz
07.08.06,17:21
Veru Johanka, je to tak.
Paula
07.08.06,18:15
Nakupovať na moje IČO môže, to nie je môj problém...ja si tie jeho nákupy nedávam do daňovo uznateľných výdavkov:). Navyše, neidú ani z mojej podnikateľskej pokladne ani z môjho podnikateľského účtu.
Johanka
07.08.06,18:38
Ja Ti ten problém naznačím ( nielen Metro ale aj iné veľkoobchody ) - XY nakupuje na Tvoje IČO niečo, čo by sa podľa Tvojho predmetu činnosti mohlo považovať za tovar. Daňová kontrola si vyžiada od dodávateľa zoznam všetkých faktúr. Nákupy nezaúčtované, nasleduje otázka, kde sú príjmy z predaja takto nakúpeného tovaru??? To je prax, nie výmysly - reštaurácie, puby, ..... ;) .