unforgiven
09.02.18,00:33
Sme manželia v hmotnej núdzi. Ja som nezamestnaný a manželka je menej ako rok (7 mesiacov) držiteľka Osvedčenia o živnostenskom opravnení, ale za minulý rok nemala žiadny príjem, čo dokladovala Úradu práce. Od novembra sme ako spoločne posudzované osoby dostávali dávku v hmotnej núdzi 107, 10 eura. V mesiaci január som bol práceneschopný a získal som i nárok na orchanný príspevok 34,69 eur…

V januári 2018 mala manželka celkový príjem z podnikania 120eur o čom na základe vyzvania poslala doklad na Úrad práce. Jej príjem teda nedosiahol sumu životného minima. Úrad práce túto sumu (120eur) odrátal z dávky v hmotnej núdzi a ochranného príspevku s vyjadrením: “Dávka je vo výške 107, 10 eur a ochranný príspevok 34, 69 eur. Dávka a príspevok 141,79 eur- príjem z podnikania 120 eur = vypočítaná suma 21, 79 eur.Úrad práce nám teda dávku v hmotnej núdzi za január znížil na celkových 21,79 eur."

Toto ďalej vysvetlil prostredníctvom vyjadrenia:“suma pomci v hmotnej nudzi sa durci Jako rozdiel medzi uhrnom sum naroku a úhrnom súm príjmu. Vypočítaná suma pomoci v hmotnej núdzi sa zaokrúhľuje na desať eurocentov nahor. Nárok na poskytnutie pomoci v hmotnej núdzi a osobitného príspevku vzniká splnením podmienok pre vznik nároku a uplatnením nároku”.

Uvedené vyjadrenia neboli podložené žiadnym odkazom na zákon slovenskej republiky. Podľa našich informácií však osoby majú nárok na dávku v hmotnej núdzi ak ich príjem nedosahuje sumu životného minima, ktorá je 199,48 eura za jednu osobu a 139,16 eura za spoločne posudzovanú osobu. Prosím vás, siahli nám na dávku oprávnene? máme sa odvolať? Ďakujem
ivka70
09.02.18,05:24
Vase informacie su mylne. Odvolavat sa budete zbytocne, UPSVaR postupoval v zmysle zakonov.
V zakone 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi je jasne dane, ktore prijmy sa povazuju za prijem pri vypocte davok v hmotnej nudzi a vo vasom pripade sa prijem manzelky povazuje za prijem, ktorym ste si schopni sami zabezpecit vyzivu, o tuto sumu teda dostanete menej z vypocitanych davok.
Hranica zivotneho minima je len hranicou, kedu UPSVaR zacne konanie o posudeni naroku na hmotnu nudzu. Neznamena to ale, ze by si mohol zarobit zivotne minimum a este k tom udostal davky.
Taka bohata ci taka rozdavacna krajina zasa nie sme.

A tu aj so zakonmi, ktore mozes studovat:
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675
Nárok na pomoc v hmotnej núdzi vzniká fyzickej osobe v hmotnej núdzi, ak spĺňa podmienky nároku na dávku a jednotlivé príspevky (§ 10 až 14) a úhrn súm uvedených v zákone je vyšší ako úhrn súm príjmu.

Pri posudzovaní hmotnej núdze a poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi sa na účely tohto zákona započítavajú príjmy členov domácnosti.

Príjem na účely tohto zákona je príjem podľa zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime
http://www.upsvar.sk/pravne-predpisy/pravne-predpisy-pre-oblast-socialnych-veci-a-rodiny/pravne-predpisy-pre-oblast-pomoci-v-hmotnej-nudzi-1.html?page_id=268780
veronikasad
09.02.18,05:34
Pozri pár. 4 zákona 427/2013, v ňom je uvedene čo sa za príjem nepovažuje. Príjem z podnikania tam uvedený nie je. Preto sa započítava celý do príjmu spoločne posudzovaných osôb.
Preto vám UPSVaR vyplatil len rozdiel medzi celkovym nárokom a dosiahnutým príjmom spoločne posudzovaných osôb. Postup UPSVaR je správny.
veronikasad
09.02.18,05:39
Čo ste v januári 2018 považovali za príjem z podnikania? Tržby, alebo ste ich znižovali o výdavky? Keďže daňové priznanie živnostníka sa podáva ročné, je veľmi ťažké a neobjektívne sledovanie mesačného príjmu. Napr. pri príspevkoch na kompenzáciu sa sleduje príjem za predchádzajúci kalendárny rok, nie mesačne.
veronikasad
09.02.18,05:41
Ivka, nenašla som v pár.4, že sa započítava pri príjmoch z podnikania 75%
ivka70
09.02.18,05:46
ani, ja ,zrusim to ... dakujem za upozornenie :)