Kacenkast.
09.02.18,07:20
Pracujem v príspevkovej organizácii. K pracovnej náplni mi pribudlo referentské vozidlo. Kľúče i doklady od vozidla má riaditeľka, ktorá ma sporadicky posiela ako vodiča na pracovnú cestu do hlavného mesta, kde absolvuje pracovné porady. Ja ju prepravujem do mesta a v rámci mesta na miesta porád. Počas jej pracovných porád ju čakám v aute. Častokrát bez možnosti občerstvenia a uspokojenia hygienických potrieb. Domov sa vraciame večer. Nadriadená mi spochybňuje nárok na náhradné voľno, pretože z jej pohľadu nič nerobím, len čakám. Kritizuje i moju prácu zo služobnej cesty, ktorá sa jej zdá stručná, pretože spočíva zväčša len v čakaní na ňu. Ako postupovať, mám nárok na náhradné voľno?
ivka70
09.02.18,06:25
Nemas narok na nahradne volno , leba na pracovnej ceste sa ti pocita cas max. do vysky denneho pracovneho casu podla zmluvy.
(vid. Zakon o cestovnych nahradach)
Nadcas by sa ti vznikal len v pripade, ze by skutocne napr. 10 hodin na mieste pracovnej cesty pracoval - co v tvojom pripade neplati.
Narok na prestavku, obcerstvenie mas ja na pracovnej ceste, treba ju organizovat tak ,aby si si ju aj urobil (neverim, ze 6 hodin sedis v aute na parkovisku a cakas, moznost odist niekam sa najest tam urcite casova je popri cakani).
Kacenkast.
09.02.18,06:29
nie, nesedím šesť hodín na parkovisku, ale sa presúvam z miesta na miesto, častokrát nie je v okolí možnosť stravovania a čakám na pokyn nadriadenej, kedy sa presúvame ďalej. Nie som tam z vlastnej vôle a som tam nad rámec svojej pracovnej doby. Z môjho pohľadu čakanie na nadriadenú na jej pokyn je pre mňa ak nie výkon práce tak minimálne pracovná pohotovosť
ivka70
09.02.18,06:36
nemoze to byt pracovna pohotovost, lebo to je v ramci pracovneho casu
a ak si pozries zakon, cas straveny cestovanim na pracovnej ceste sa do pracovneho casu nepocita tiez
nadriadena ti musi dovolit urobit si prestavku aj odist sa najest niekam, ked ona ma iny program
to mozes "vyreklamovat", ak ta obmedzuje pri zakladnych telesnych poziadavkach, nadcas vsak nie
Kacenkast.
09.02.18,06:40
to že šoférujem nie je pracovný výkon? Je to mimo pracovného času, lebo je to zábava, či? V stredu napríklad som bola nútená šoférovať aj napriek tomu, že v BA bola kalamita a mala som obavy ako to zvládnem. Ak by sa mi niečo stalo, tak je to mimo pracovného času? Nerozumiem
jslancik
09.02.18,06:48
k hlavnej otázke - očividne nemáš nárok na náhradné voľno.
rada: zorganizuj si to lepšie. stačí jednoduchá otázka, keď šéfová odchádza na poradu, že koľko to bude asi trvať. a za ten čas skočiť na toaletu či niečo zobnúť. Porady asi netrvajú 10 minút... A ty sama už časom vieš aj bez pýtania, koľko to asi bude trvať a na koľko si môžeš odbehnúť. A počas dlhej cesty zastaň na benzínke. Nie si otrok, šéfová nech si zvyká. a ak si nezvykne, tak ti nebude dávať takéto náročné úlohy.

a áno, v princípe väčšinu času nič nerobíš... ber to ako spestrenie svojej každodennej rutiny.

PS S tou kalamitou v BA si robíš srandu? :D
avalik
09.02.18,06:52
mas s pracovnej zmluve uvedene, ze robis aj vodica?
ivka70
09.02.18,06:55
Si sofer z povolania? podla vyjadrenia, ze mas na starosti referentske vozidlo, zjavne nie si
takze soferovanie na pracovnej ceste nie je sucast tvoho pracovneho casu .... prestuduj si konecne zakon, nebudes pisat bludy
sorry, ale tvoja sefka ma odvahu, ked si berie takehoto sofera, co sa boji trosky snehu v meste ....
Kacenkast.
09.02.18,11:29
nemám, v životopise som mala uvedené, že mám vodičský preukaz a pri pohovore mi šéfka povedala, že občas s ňou budem chodiť do Bratislavy. Nemám z toho radosť, mesto nepoznám a nepáči sa mi, že mi nepatrí ani NV za čas strávený na takejto ceste nad rámec pracovnej doby
Oliwa
09.02.18,11:41
Prečo sa šéfová nepresúva na porady sama?
Kacenkast.
09.02.18,11:43
tie miesta sú dosť vzdialené od seba a má tých stretnutí do dňa aj 5-6. Nikdy nevie, ako dlho sa zdrží
Oliwa
09.02.18,11:45
To predsa nie je dôvod, aby si to nemohla odšoférovať sama. Ibaže by ste boli tak bohatá firma, ktorej šéfka má osobného šoféra, aj keď prijatého pôvodne na inú pozíciu...
avalik
09.02.18,12:20
na tvojom mieste by som odmietla vykonat pracovnu cestu kde by som mala robit len vodica ak by som to nemala v pracovnej naplni

ak by si mala v PZ, ze si vodic, tak mas narok na pracu nadas, ktora by vznikla soferovanim ci cakanim na cestujucich

najblizsie daj sefke kluce a TP, nech si soferuje sama, ze ty nemas v zmluve robit vodica a budes robit pracu dohodnutu v PZ
Kacenkast.
09.02.18,12:25
konečne iný postoj, než tie predošlé. Je mi čudné, že šoférovanie sa neráta do pracovného času, veď to je môj pracovný výkon, ktorý robím na príkaz nadriadeného, tak isto by som radšej ako tráviť čas čakaním na ňu po skončení pracovnej doby bola s rodinou doma a nie vyčkávať po večeroch na šéfku, ktorá má stretnutia (s priateľmi?). Len by ma zaujímalo v prípade, že by som mala nehodu, či by aj vtedy to bolo ako mimopracovná záležitosť
romana147
09.02.18,12:27
A preventívne sa už obzeraj po novej práci
Oliwa
09.02.18,14:37
Prečo že konečne? Veď som sa Ťa pýtala, prečo si to šéfka neodšoféruje sama... To, čo robí, je luxus... A ak máš pred cestou riadne vyplnené a podpísané papiere /cestovný príkaz alebo žiadanku na prepravu, či ako sa to volá/, tak to predsa nemôže byť hodnotené ako mimopracovná záležitosť.
Kacenkast.
09.02.18,15:28
no keď pozrieš tie komentáre vyššie, tak všetci píšu, že nárok nemám, lebo nič nerobím, keď čakám. Papiere mám samozrejme riadne vyplnené, a plním len pokyny nadriadeného. Nie som tam z vlastnej vôle a vôbec z toho nemám potešenie
ivka70
09.02.18,15:57
prispevkova organizacia? :D
ivka70
09.02.18,15:59
nepytala si sa, ci to mozes odmietnut, len na to, ci mas narok na nahradne volno
a ani tato odpoved nic nemeni na to, ze nemas, kedze sofer z povolania nie si
Kacenkast.
09.02.18,16:03
tak to podľa tvojho názoru môžem byť na takejto ceste kopu hodín nad rámec pracovného času? Mám predsa príkaz od nadriadenej na pracovnú cestu, nie som tam z vlastnej vôle a že tam nemám prácu nie je môj problém
ivka70
09.02.18,16:05
Ano mozes, plati to pre vsetkych zamestnancov , ktori na pracovne cesty chodia
jedine, co mozes, dohodnut si zmenu podmienok s nadriadenou
bluehen
09.02.18,17:22
U nas sa nijak nedohaduje v pracovnej zmluve na aky typ prace je zamestnanec prijimany. Jednoducho ti dorucia napln prace, ty podpisujes prevzatie, ak nie si spokojny mozes podat vypoved. Za pracu nadcas pocss sc ti zakon priznava len diety. Smola, ak sa nepaci mozes robit na zivnost. Na druhej strane, zasa ty mozes ist na marodku a zamestnavatel ti musi platit za nic.
bodliak
09.02.18,17:44
ivka70, ona nerobi nic, len soferuje a caka. Nema si, nahodou, na taku cestubrat dovolenku ? Lebo inak by si jej strelila neplatene volno...
Kacenkast.
09.02.18,18:03
tak z tých komentárov mi to naozaj tak pripadá, že ak len sedím v aute a čakám, tak by som si mala vziať dovolenku, veď ak to nie je pracovný výkon, tak mi vlastne ešte môžu aj chýbať hodiny v pracovnom fonde
marleau
09.02.18,18:30
nauč sa robiť a choď niečo tvoriť
buchač
09.02.18,18:48
Už dávno...po prvej ceste, po prvom zapindaní od šéfovej by si táto zaslúžila adekvátnu odpoveď.

Primeraných možností by sa určite naskytlo viac. Napríklad určite chodí v rámci "služobiek" na nákupy...na posedenia nie iba pri kávičke, možno by aj v pracovnej dobe nafúkala...atď.
avalik
09.02.18,20:56
Kacenkast., co tak si precitat zakonnik prace a zakon o cestovnych nahradach?
ivka70
09.02.18,21:10
stacilo by citat s porozumenim odpovede a nechytat sa kazdeho blbeho komentara a este blbsie ho komentovat
Oliwa
10.02.18,06:15
No a? To sa predsa nevylučuje... nevieme, čím sa zaoberá ani akých má sponzorov...
Napr. taká Viva Musica...
bodliak
10.02.18,08:52
"nemoze to byt pracovna pohotovost, lebo to je v ramci pracovneho casu", "nadriadena ti musi dovolit urobit si prestavku", "cas straveny cestovanim na pracovnej ceste sa do pracovneho casu nepocita"

No mne z toho vychádza, že možno aj absenciu dostane...