Zita5
04.08.06,18:06
Čalamáda

3 kg hlávkovej kapusty
2 kg cibuľe
3 kg uhorky
3 kg papriky zelenej
1 kg papriky červenej
3 ks mrkvy

Nálev : 2 litre vody, 1/2 litra octu, 30 dkg kryštalového cukru , 1 deko

Na množstvo zeleniny je potrebné minimálne dvojitú dávku nálevu , podľa vlastného uváženia


Postup:
hlávkovú kapustu nakrájame na tenké pásiky,cibuľku na tenké kolieska, uhorky postrúhame ako na šalát/na kolieska/, papriku na tenké kolieska a mrkvu postrúhame na väčšie kúsky .Celú túto masu zeleniny premiešame , zalejeme uvareným nálevom a necháme 24 hodín odstáť .Plníme do pohárov a sterilizujeme 15 minút .


Týmto spôsobom a nálevom zaváram napr.tieto kombinácie :
- karfiol,okrúhla paprika/prekrajujem na 1/2/
- karfiol ,malá cibuľka ,patizón
- baraní roh,karfiol,červená paprika,cibuľka,patizón
- baraní roh, feferonka , uhorky nakrájané na kolieska
- čiste len nakrájané uhorky,kúsok mrkvy a paprika ,malá cibuľka

no proste poznáte to ,kombinácii je strašne veľa .

Prosím pridajte svoje recepty .;)
ondrejvla
04.08.06,18:45
Ja robím rôzne zeleninové šaláty na zimu, toto je niečo z môjho receptára :

5 kg hlávková kapusta - nakrájať,
1 kg mrkva - nahrubo nastrúhať,
1 kg cibuľa - nakrájať

Nálev :
1,75 l vody prevariť s 0,4 l octu, 12 tbl spolarínu ( alebo 25 dag cukru), 1 Deko, horúce precediť na pokrájanú zeleninu ( to aby tam neboli guličky z nálevu), dobre premiešať, nechať stáť 2-3 hod., potom trošku vytláčať a natlačiť do fliaš. Zaliať nálevom, ktorý nám zostane, dobre uzatvoriť a dať sterilizovať.
Takto robím aj šalát kde namiesto mrkvy dám červenú kápiu, alebo pre zmenu farby zasa žltú mäsitú papriku.

Ďalší šalát - hubový :
1 kg cibule, 1 kg šampiňóny, 1 kg tvrdé zelené jablká - najlepšie sú zimné.
Cibuľu, šampiňóny pokrájať, jablká ošúpať, nakrájať na tenké plátky, uvariť nálev : 1 l vody, 2,5 dl octu, 1 celé deko, 8 tbl. spolarínu, alebo 15 dag cukru, ocedím nálev, vložím do horúceho huby, nechám prevrieť asi 3 min., pridám cibuľu, varím ešte 1 min. Nakoniec pridám jablká a odstavím, nechám trochu vychladnúť, plním do 3 dl fliaš, dobre uzatvorím a dám sterilizovať pri bode varu 20 minút. Nechám v hrnci, na druhý deň dám ešte raz sterilizovať na 10 minút pri bode varu. Môžete pridať do každej fľaše 1 strúčik cesnaku.
Tie jablká dajú hubovému šalátu zvláštnu príchuť, akoby tam bola ovocná omáčka.
Pozn. - sterilizujem 2 x, pretože huby sú ako mäso - potrebujú to.
Marína
04.08.06,19:13
Bulharský šalát
1 kg zelenej a červenej papriky, 1 kg červených rajčiakov, 1 kg cibule, 1 kg uhoriek aj so šupkou, ½ nakladača, 10 Dg cukru, 1 dcl vody, 1 dcl octu, 1 dcl oleja
Zeleninu nakrájame a spolu s ingredenciami dusíme 20 minút. Horúce dávame do fliaš, uzatvoríme a otočíme hore dnom.
dari1
09.08.06,08:09
Šalát p. Blažkovej s vegetou
1 kg uhoriek (kapusty, papriky, alebo zmes)
1 veľká cibuľa
1,5 dcl octu
10 dag cukru
1,5 pol.lyžice vegety
potrúhať, nakrájať, zmiešať, 3 hod. stáť, plniť do pohárov - nenatláčať, sterilizovať.
výbornýýýý
bezradná
09.08.06,08:17
Šalát p. Blažkovej s vegetou
1 kg uhoriek (kapusty, papriky, alebo zmes)
1 veľká cibuľa
1,5 dcl octu
10 dag cukru
1,5 pol.lyžice vegety
potrúhať, nakrájať, zmiešať, 3 hod. stáť, plniť do pohárov - nenatláčať, sterilizovať.
výbornýýýý
Pani Blažkovú nepoznám, tento recept mám od bývalej kolegyne, ale naozaj je výborný
Zita5
18.08.06,17:28
[quote=ondrejvla]Ja robím rôzne zeleninové šaláty na zimu, toto je niečo z môjho receptára :

5 kg hlávková kapusta - nakrájať,
1 kg mrkva - nahrubo nastrúhať,
1 kg cibuľa - nakrájať

Nálev :
1,75 l vody prevariť s 0,4 dl octu, 12 tbl spolarínu ( alebo 25 dag cukru), 1 Deko, horúce precediť na pokrájanú zeleninu ( to aby tam neboli guličky z nálevu), dobre premiešať, nechať stáť 2-3 hod., potom trošku vytláčať a natlačiť do fliaš. Zaliať nálevom, ktorý nám zostane, dobre uzatvoriť a dať sterilizovať.
Takto robím aj šalát kde namiesto mrkvy dám červenú kápiu, alebo pre zmenu farby zasa žltú mäsitú papriku.

quote]

Vlastička a nič nedávaš do kapusty , aby Ti nestmavla .....ja tiež nedávam žiadnu chémiu , ale niekedy mám kapustu tmavšiu .
katarina53
19.08.06,08:23
Ja sa chcem opýtať na ten ocot v tých receptoch od odrejvla a Zita5, obidva sú rovnaké a je v nich uvedené 0,4dl octu, čo sa mi zdá veľmi málo. Myslím, že toho octu tam má byť 4dl. Ak sa mýlim, opravte ma. Chcela by som tú čalamádu vyskúšať, asi bude veľmi dobrá, keď ju obe robíte, ale pre istotu sa radšej opýtam.
S tou čalamádou u nás je to tak, že mám vyskúšaných niekoľko receptov, ale stále to nie je to "orechové"....
Viera123
19.08.06,10:37
Pripájam aj ja jeden recept. Odkedy som ho dostala, inú čalamádu nerobím. U nás aj u mojej mamy, má veľký úspech. Recept rozdáva veselo ďalej, pretože naozaj chutí. :) Nikto neuhádne, keď ho niekomu dáte ochutnať, z čoho je. Chuť gigantu vôbec nie je cítiť.

Čalamáda z kalerábu Gigant

1,5 kg gigantu
75 dkg zelenej papriky (môže byť aj červená)
0,5 kg cibule
Feferónka

Nálev:
3 šálky vody,
šálka octu
¾ šálky cukru
1 vrecko deka
Všetko spolu prevaríme.

Kaleráb nakrájame na strúhadle, papriku na širšie rezance, cibuľu na kolieska. Zmiešame a naplníme poháre. Zalejeme horúcim nálevom. Sterilizujeme 5 minút.
Zita5
19.08.06,10:43
Ja sa chcem opýtať na ten ocot v tých receptoch od odrejvla a Zita5, obidva sú rovnaké a je v nich uvedené 0,4dl octu, čo sa mi zdá veľmi málo. Myslím, že toho octu tam má byť 4dl. Ak sa mýlim, opravte ma. Chcela by som tú čalamádu vyskúšať, asi bude veľmi dobrá, keď ju obe robíte, ale pre istotu sa radšej opýtam.
S tou čalamádou u nás je to tak, že mám vyskúšaných niekoľko receptov, ale stále to nie je to "orechové"....


Katuška ďakujem ...už som sa opravila:p :p
Marína
20.08.06,16:02
Vierka, upresni prosím, aká šálka. Čajová, kávová? Napíš približne koľko je to v dcl. Chcem ten recept vyskúšať.
Viera123
20.08.06,19:44
Vierka, upresni prosím, aká šálka. Čajová, kávová? Napíš približne koľko je to v dcl. Chcem ten recept vyskúšať.
Marína, klasická čajová šálka. Je to dva a pól deci. Viem, už z praxe, že toho nálevu je aj veľa, pretože aj suroviny si pustia svoju šťavu a keď ich poriadne natlačíš do pohárov, tak v podstate ti ho tam veľa nevojde. Ale aj tak to robím podľa receptu...
Marína
21.08.06,04:14
Ďakujem Vierka.:)
Milan Benka
21.08.06,04:55
Keďže máme veľa uhoriek, pripájam:

Uhorky ........ 6 kg nakrájať na kolieska (ako na šalát)
Cibuľa ..........1 kg na kolieska alebo mesiačiky, ako sa komu páči
Paprika .........3/4 kg na rezance
Mrkva ...........1/2 kg na tenké kolieska

Dať do veľkého hrnca. Pridať 1 l octu, 1 nakladač, cukor podľa chute( min. 0,5 kg). Na dochutenie feferónky. Všetko premiešať, nechať postáť v chlade do ďalšieho dňa, naložiť a sterilizovať (80 st. / 20 min.)
Alžbeta Koperova
13.09.06,06:36
Surne by som potrebovala recept na sterilizovanú papriku plnenú kapustou.Mamina ho niekam zapatrošila a keďže nám to minulú zaváraciu sezónu moc chutilo, chýbal by nám.
ďakujem
Viera123
21.09.06,15:01
Prikladám ešte jeden recept, ktorý som dostala, nemám ho vyskúšaný, ale kamarátka ho veľmi chválila.

Sterilizovaný uhorkový šalát

3 kg uhoriek - nakrájať na tenké kolieska (nie strúhať)
10 ks cibuľe - nakrájať na tenké krúžky
5 ks papriky - nakrájaťna tenké pásiky
30 dkg cukru
2 polievkové lyžice soli
5 kávových lyžíc vegety
4 dl octu

Všetko spolu zmiešať, nechať 2 hod. postáť a potom sterilizovať asi 5 minút.
AlaNR
28.09.06,11:15
Nemáte niekto náhodou recept na takú čalamádu, ktorá sa robí do kameninového súdka?
Mali by tam ísť uhorky, karfiol aj zelené rajčiny, ale neviem, koľko a neviem, čo ešte sa tam dáva.
Kedysi sme to robili, ale je to dávno a za toho oného nemôžeme objaviť ten recept.
Ak máte, zverejnite!
Ďáááááááááákujem!
Marína
28.09.06,12:23
Mám takýto recept. Nie je to presne to, čo potrebuješ, ale veľmi sa mi páči. Chcem ho vyskúšať. Pravdepodobne budem radšej sterilizovať. Trochu sa mi zdá tej papriky veľa na ostatné ingrediencie, ale radšej viac, ako by mi ostala plniaca zmes.

Kráľovská nakladaná zelenina (cárska turšija)
Ingredience: 6 kg rajčiakovej papriky, 1 stredná hlávka kapusty(asi 1,5 kg) alebo karfiól, 1 kg mrkvy, 1 väčší zeler, 1 kg kapie, 500 g soli, 250 g cukru, 250 g medu, 1 l vody, 1 l vinného octu (6%), guľôčok čierneho korenia (na 0,7 l fľašu stačí 5), guľôčok nového korenia (na 0,7 l fľašu stačia 2), zelená zelerová vnať
Postup prípravy: Kapustu nakrájame na hrubo (ak použijeme karfiol tak rozdelíme na ružičky), mrkvu na kolieska (2 mm), kapiu na prúžky, zeler na plátky (2 mm), vňať na lístočky. Všetko zmiešame s časťou soli. Očistíme papriky (vydlabeme semienka). Zvyšnú soľ, cukor, med, vodu a ocot povaríme a necháme vychladnúť. Papriky naplníme zmesou, poskladáme do fliaš alebo hlinenej nádoby, pridáme korenie a zalejeme studenou marinádou. Zaťažíme a necháme uležať v chladu (postačí chladný špajz) aspoň 3 týždne. Môžeme tiež plnit do obyčajnej fľaše a sterilizovať (variť 3 minúty, vypnúť plyn a nechať ešte dôjsť 3 minúty).
Pri nesprávnom skladovaní (v teple) môže chytiť bielu plieseň, preto je lepšie ju sterilizovať, aj keď potom nie je až taká chrumkavá.
AlaNR
28.09.06,12:43
Super, nejak sa to podobá, zoberiem domov, uvidíme, či sa to aj mame zapáči.
Veľmi pekne ďakujem!
Marína
19.10.06,06:48
Šalát p. Blažkovej s vegetou
1 kg uhoriek (kapusty, papriky, alebo zmes)
1 veľká cibuľa
1,5 dcl octu
10 dag cukru
1,5 pol.lyžice vegety
potrúhať, nakrájať, zmiešať, 3 hod. stáť, plniť do pohárov - nenatláčať, sterilizovať.
výbornýýýý
Tak som ten šalát naložila a poviem vám, nemá chybu. Citujem dari1: Výbornýýýý. Má vyváženú chuť. Namiesto vegety som použila Dobrotku, lebo je bez glutamánu.
mirria
30.10.06,11:44
Tak som ten šalát naložila a poviem vám, nemá chybu. Citujem dari1: Výbornýýýý. Má vyváženú chuť. Namiesto vegety som použila Dobrotku, lebo je bez glutamánu.

nechcem ti kazit radost, ze si sa usetrila pred glutamanom. obsahuje guanylat, je to podobna latka. docitala som sa o tom v "Baječná žena" č. 42, z 12/10/2006.
Marína
30.10.06,19:04
nechcem ti kazit radost, ze si sa usetrila pred glutamanom. obsahuje guanylat, je to podobna latka. docitala som sa o tom v "Baječná žena" č. 42, z 12/10/2006.
Už sa stalo:mee:.
tina1
11.02.08,17:57
nema to chybu:
kaba
12.02.08,06:15
Čalamádu s cviklou.

Suroviny:
- 3 kg hlávkovej bielej kapusty
- 3 Kg uvarenej cvikly
- kúsok chrenu
Nakrájané - nastrúhané suroviny zalejeme nálevom:
- 0,5 l octu
- 0,5 l kryštálový cukor
- 0,5 l prevarenej studenej vody
- 1 deko / precedené cez sitko /
Takto premiešanú zmes naplníme do fliaš, a sterilizujeme.
Aj keď nálev nie je až po povrch flaše nevadí, pri sterilizácii
kapusta pustí svoju šťavu.
alabut
12.02.08,18:19
Čalamáda:

- kapusta 5 kg
- paprika 1,5 kg
- cibuľa 1,5 kg
- deko 3/4 bal
- ocot 0,5 l
- cukor 350 g
- soľ 125 g
- borkén 1 PL

Nastrúhame kapustu, papriku a cibuľu. Pridáme ostatné suroviny, dobre premiešame, necháme odstáť do druhého dňa, aby kapusta pustila dostatok šťavy. Na druhý deň voľne sypeme do pripravených nádob, šťavu rovnomerne rozdelíme. Čalamádu netlačíme, sypeme voľne do nádob, pretože skysne a nesterilizujeme!!! Na umytie nádob možme použiť "SAVO", ktoré dôkladne vypláchneme vodou. Čalamádu dávam do vedier od Primalexu a podľa potreby naplním tri - štyri kompótove fľaše, aby som nestoloval s vedrom na stole.
Mária Mlátková
12.02.08,18:30
Kapusta s chrenom


4 kg kapusta
1 kg paprika
0,5 kg cukor
0,5 dcl olivový olej
0,5 l ocot
0,5 kg cibuľa
1 deko
2 dcl nastrúhaného čerstvého chrenu
malá lyžička pirosiričitanu

24 hodín postáť, plniť do pohárov
NESTERILIZOVAŤ !!!
tina1
12.02.08,18:30
Čalamáda:

- kapusta 5 kg
- paprika 1,5 kg
- cibuľa 1,5 kg
- deko 3/4 bal
- ocot 0,5 l
- cukor 350 g
- soľ 125 g
- borkén 1 PL

Nastrúhame kapustu, papriku a cibuľu. Pridáme ostatné suroviny, dobre premiešame, necháme odstáť do druhého dňa, aby kapusta pustila dostatok šťavy. Na druhý deň voľne sypeme do pripravených nádob, šťavu rovnomerne rozdelíme. Čalamádu netlačíme, sypeme voľne do nádob, pretože skysne a nesterilizujeme!!! Na umytie nádob možme použiť "SAVO", ktoré dôkladne vypláchneme vodou. Čalamádu dávam do vedier od Primalexu a podľa potreby naplním tri - štyri kompótove fľaše, aby som nestoloval s vedrom na stole.
co je borkén?
alabut
13.02.08,01:14
Chemicky vzorec neviem. Inak prasok, ktory zabrani kvaseniu. U nas bezne dostupny v zahradkarskych potrebach.
JaDo
20.02.08,22:13
Tina1: Nádhera. Ako to robíš, poraď. Keď zaváram, tak mám toho "plné kecky" a neviem si predstaviť, že by som našla čas na ozdobné vykrajovanie zeleniny a pod. ....
orlica
20.02.08,23:30
nema to chybu:

Fantazia: Tinka, gratulujem, ved to mas taky nem skutocny a uspesny podnikatelsky plan a zamer urceny na uspech a radost pre druhe gazdinky v spajzi, co to jednoducho nedokazeme z akychkolvek dovodov. :cool: al eje tam straaasne vela rucnej prace,nadhera a potesenie pre oci a urcite aj gurmanske kalisky:)
JaDo
20.03.08,19:56
Tina 1 - a čo ty, keďže máš také krásne "zaváraniny" nepridáš svoje osvedčené recepty?
diry
21.03.08,08:38
Kvašené (kysané) zelí

Na cca 16 sklenic 0,7 l potřebujeme:

13 kg zelí
10 středních cibulí
15 dkg soli
1 sáčku kmínu
1 balíčku DEKA
kopr

Zelí nakrouháme, cibuli nakrájíme, smícháme s dalšími přísadami dohromady a necháme 3 hodiny odležet. Potom natlačíme do 0,7 l sklenic asi 3 cm pod okraj a necháme 3 dny přikryté utěrkou. Poté zavíčkujeme a dáme do chladna.
Je to recept z Receptáře z TV Prima. Robím každý rok a je výborná.
pavol54
24.08.08,17:28
aj mne prišli tieto fotky asi pred rokom do schránky
Gapo
24.08.08,17:52
Ja som robil rôzne čalamády, ale najlepšia bola z obchodu za asi 4,70 Kčs, zo stupavskej konzervárne, ale to už nie je a recept neviem, tak už neskúšam.
Mahjong
05.09.08,11:37
Má niekto recept aj na čalamádu, do ktorej ide červená repa?
pavol54
05.09.08,15:06
Spravidla býva zloženie 50%kapusta, 20% cibuľa, 30% červená repa, zálev štandartný SKN ocot, cukor, soľ, voda v pomere podľa vlastnej chuti.
kapustu , cibuľu, jemno nakrájať repu surov´ošúpať a nastrúhať na slížiky premiešať, do pohára predliať trocha zálevu, po naplnení doliať. sterlilizovať cca 10min nad 90. pridať môžete čokoľvek ale tá kapusta by mala byť tých 50% len nedávajte pyrosyričitan dvojdraselný lebo vám je vybieli nebude pekná červená
Marína
06.09.08,10:15
Ja zaváram takto:

Kapusta s cviklou
5 kg bielej kapusty, 3 kg cvikly, ½ kg cibule, 3-4 PL soli, 8 dcl octu, 40 dkg kryšt. cukru
Kapustu nakrájame na rezance, osolíme a necháme odstáť 2 hod. Medzitým uvaríme cviklu, postrúhame na strúhadle na malých (môžeme časť na veľkých) okách. Ocot zvaríme s cukrom. Cibuľu nakrájame na drobno. Po 2 hodinách(po odstáti kapusty) všetko zmiešame a necháme odstáť 24 hodín. Naložíme do fliaš a sterilizujeme cca 10 minút.

Okrem bežného použitia robím aj:
Šalát z kapusty s cviklou
1 pohár(7 dcl) kapusty s cviklou, 4 uvarené vajcia, 10 dkg mäkkej salámy, 1 tatárska omáčka alebo jogurt. Možno pridať aj uvarenú fazuľu.
olybaba
29.07.09,17:57
nakolko je tu cas zavarania - obnovujem temu

Čalamáda (nesterilizovaná)

6 kg hlávkovej kapusty
2 kg papriky
1 kg cibule
1 kg uhoriek
2 lyžice soli
2 sáčky deka na zaváranie
1 čajová lyžička pyrosiričitanu draselného – BORKEN (dostať v záhr.potrebách)
90 dkg cukru (veľmi sladké) alebo
50 dkg cukru (mierne sladká)
1 l octu
5 – 6 feferóniek
Všetko spolu zmiešame a necháme 24 hodín stáť.
Na druhý deň naložíme do pohárov, zapatentujeme a nesterilizujeme.


http://www.kukanka.estranky.sk/archiv/iobrazek/1306



http://www.kukanka.estranky.sk/archiv/iobrazek/1307
airin.nice
14.10.09,08:40
Dobry den vospolok.:)vie mi niekto z Vas poradit?Chcem si nalozit calamadu-nesterilizovanu/este som ju nerobila takymto sposobom/ a premyslam-ci mozem k tej vsetkej zeleninovej mase pridat aj zelene paradajky.Mam ich dost vela a neviem co s nimi.Na druhej strane-citala som prispevok aj o solanine.
Mam dilemu.:)dat ich tam -ci nedat.:)
Ak ma niekto skusenost so zelenymi paradajkami v calamade-poprosim o nazor.
Dakujem.
Blankake
14.10.09,08:51
Dobry den vospolok.:)vie mi niekto z Vas poradit?Chcem si nalozit calamadu-nesterilizovanu/este som ju nerobila takymto sposobom/ a premyslam-ci mozem k tej vsetkej zeleninovej mase pridat aj zelene paradajky.Mam ich dost vela a neviem co s nimi.Na druhej strane-citala som prispevok aj o solanine.
Mam dilemu.:)dat ich tam -ci nedat.:)
Ak ma niekto skusenost so zelenymi paradajkami v calamade-poprosim o nazor.
Dakujem.
No ja by som to so zelenými paradajkami neriskovala (aj keď viem, že niektorí ich veselo konzumujú) - obsahujú jedovaté alkaloidy - solanín.

"Nejedzte zelené rajčiny! Jeden nezrelý 80-gramový plod obsahuje 25 mg prudko jedovatého solanínu. Smrteľná dávka je 400 mg. Otrava sa prejavuje vracaním a žalúdočnými kŕčmi. V napoly zrelej rajčine je menej ako 2 mg solanínu, čo je neškodné množstvo. Solanín sa nezničí ani teplom, takže zdravotne rizikové sú aj nakladané a pečené zelené rajčiny. Obsah solanínu znižuje cukor a kvasenie. Aj pri takejto úprave sa však neodporúča zjesť viac ako 100 gramov." (http://zena.pluska.sk/bajecna-zena/clanky/domacnost/paradajkova.html)

"Zelené, nezrelé rajčiny obsahujú zdraviu škodlivý alkaloid solanin, ktorý po nadmernej konzumácii dráždi nervovú sústavu, spôsobuje rozpad červených krviniek, prípadne obrnu dýchacieho centra." (http://www.femme.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1059:rajciny&catid=15:kuchyna_zdrava_vyziva&Itemid=20)

Keď ich máš veľa, môžeš ich nechať na okne dozrieť - položené na tácke spolu s jablkami (ktoré urýchľujú ich dozrievanie).
smudla
14.10.09,10:33
...zelene paradajky.Mam ich dost vela a neviem co s nimi.
Dakujem.

Ahoj,

netýka sa to síce čalamády, ale uskladnenia zelených rajčín;)
Ak sa mi podarí, že nejaké zelené mám, zdravé ich uložím do čistých a suchých 5- litrových veľkých pohárov. Poháre položím na spodok do špajze. Občas ich treba len skontrolovať, či sú OK. Do Vianoc krásne dôjdu do červena.
airin.nice
14.10.09,14:18
no...-myslim ze uz ani nemusim velmi premyslat...jest calamadu s vedomim ze pojedam nieco co je mojmu a mojej rodine zdraviu skodlive, rozhodlo uz samo za seba..skusim podla vasich rad tie zelene paradajky spracovat inac...dakujem.:)
Ludula
12.08.10,08:37
Má niekto osvedčený recept na čalamádu s hubami.Tohto roku je veľa húb a tak by som potrebovala recept ktorý už má niekto vyskúšaný.
Ďakujem.
kamoska1
12.08.10,18:24
Má niekto osvedčený recept na čalamádu s hubami.Tohto roku je veľa húb a tak by som potrebovala recept ktorý už má niekto vyskúšaný.
Ďakujem.
mimotemyJa ked mam moc húb,tak ich zavaram normalne na kyslo s dekom,to je dobré k mäsu,alebo na slano na polievky a omačky.Inak najradšej mame sušené,maju stale najviac hubovú chuť.
Gabhus
13.08.10,03:14
U nás sa robí aj tak, že sa predvaria pokrájané huby, postrúha sa kapusta, cibuľa, paprika, prípadne iná zelenina, zmieša sa to, podľa chuti osolí, nechá asi tak 2 hodiny postáť, dá sa do pohárov a zaleje nálevom ako na uhorky. Množstvá sa prispôsobujú podľa chuti, alebo podľa toho, čo práve máte doma. Ale je to dobré. :)
Štefanka
13.08.10,05:58
Ja huby zaváram tak, že ich najpr predvarím. Do fliaš ukladám striedavo cibuľu nakrájanú na plátky a huby. Zalievam to nálevom ako na uhorky a sterilizujem. Veľmi rada chodievam na huby, len akosi teraz máme s manželom málo času, takžde keď nejaké huby nazbierame, tak si ich dám vysušiť.;)
jasomlaco
07.09.10,17:02
Pani Blažkovú nepoznám, tento recept mám od bývalej kolegyne, ale naozaj je výborný


Ja to robím veľmi podobne. S tou vegetou je to iné ale o to lepšie.