jojinkoh
04.08.06,20:35
U nás dávajú do materskej škôlky so súhlasom riad. MŠ svoje deti aj matky poberajúce rodičovský príspevok a nie sú zamestnané.
Keď sme na to upozornili zriaďovateľa MŠ - primátora mesta a jej priameho nadriadeného, tak nám tvrdili a tvrdia, že to nie je protizákonné.
Vieme 100%, že je to nezákonné. Prosíme Vás, ktorý zákon, predpis, smernica a konkrétny paragraf, odsek je v tomto smere platný, aby sme im ho ukázali? Ináč ich nepresvedčíme.
Zita4
04.08.06,21:34
U nás dávajú do materskej škôlky so súhlasom riad. MŠ svoje deti aj matky poberajúce rodičovský príspevok a nie sú zamestnané.
Keď sme na to upozornili zriaďovateľa MŠ - primátora mesta a jej priameho nadriadeného, tak nám tvrdili a tvrdia, že to nie je protizákonné.
Vieme 100%, že je to nezákonné. Prosíme Vás, ktorý zákon, predpis, smernica a konkrétny paragraf, odsek je v tomto smere platný, aby sme im ho ukázali? Ináč ich nepresvedčíme.
Zákon č. 244/2005, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku ...
Tento zákon dopĺňa § 3 zákona o rodičovskom príspevku odsekom 4, ktorý znie:
Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu alebo z výnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu. (To je vlastne štátna škôlka.)
Pozri tu:
http://www.zbierka.sk/search-res.asp?typ=meno&slovo=rodi%E8ovsk%FD+pr%EDspevok&ti=yes&zbn=Vyh%BEadanie&op=AND&vz=8&rocnik=all
Danila
05.08.06,12:45
Sú aj výnimky, keď dieťa môže MŠ navštevovať / 4 hodiny denne/ v prípade
nepriaznivého zdravotného stavu/ dieťaťa, alebo rodiča/. Táto skutočnosť je považovaná za riadnu starostlivosť a výplata rodičovského príspevku je oprávnená.
jojinkoh
08.08.06,16:44
Ďakujeme. Ide o zdravé matky a deti.
Zita4 si poklad.
willma
09.08.06,05:05
Mám len malú doplňujúcu otázku. Boli deti rodičov poberajúcich RP prijaté na úkor tých zamestnaných? A koľko majú tie deti vlastne rokov? Pozrite sa na ich prijatie aj z hľadiska detí - niektoré totižto ten kolektív priam vyžadujú. A okrem iného deti sa do škôlok prihlasujú už vo februári, aby mohli prípadne od septembra nastúpiť. Moja dcéra je decembrová a taktiež som ju prihlasovala vo februári lebo konkrétne v BA si neviem predstaviť, že by ju bez toho prijali do škôlky v decembri.
Zita4
09.08.06,05:10
V tomto prípade nešlo o to, že by nemohli deti navštevovať škôlku, keď rodičia nepracujú. Išlo o poberanie rodičovského príspevku, na ktorý nemá rodič nárok, keď dieťa dá do štátnej škôlky.
willma
09.08.06,05:26
No ja viem, že súčasne poberať RP a mať dieťa v škôlke sa vzájomne vylučuje, ale skutočne môže ísť aj o prípady detí narodených v hluchom období, keď končí RP a začína pracovný pomer, resp. nezamestnanosť. Mám s tým osobnú skúsenosť.
ala13
09.08.06,05:57
Aj ja by som co najskor dala svoje dieta do skolky tak, aby som neprisla o RP. Kto musi byt zriadovatelom skolky, aby som neprisla o RP? A ako je to teraz s jaslami? Pocula som ze tam mozno davat deti a o RP sa nepride?
StanislavaF
09.08.06,06:41
Pokiaľ je dieťa umiestnené v jasliach, prípadne v súkromnej škôlke, ktorá nie je dotovaná štátom, tak matka o RP nepríchádza, má nárok. Taktiež ak pracuje a dieťa má v súkromnej škôlke. Matka, ktorá poberá RP musí doniesť rozhodnutie o prijatí dieťaťa do MŠ na Sociálnu poisťovňu a tá posúdi, či zastaví poberanie RP. Mám osobnú skúsenosť s tým, že mi bol neprávom vyplatený RP a musela som ho vrátiť naspäť, pretože som nedoručila to rozhodnutie o prijatí do MŠ
ala13
11.08.06,16:54
Takze ak dam dieta do jasli a pojdem pracovat, nepridem o RP? Nech uz su jasle financovane z hocijakych zdrojov?
Zita4
11.08.06,18:29
Takze ak dam dieta do jasli a pojdem pracovat, nepridem o RP? Nech uz su jasle financovane z hocijakych zdrojov?
Pokiaľ ja viem, jasle sú buď súkromné alebo ich zriaďovateľom je samospráva. Nedostávajú príspevky od štátu ako materské školy.
zuso
13.08.06,18:39
Kedysi sa tu písalo o adaptačnom pobyte dieťaťa. Pripadá do úvahy aj táto možnosť?
Poslednú dávku RP by som mala mať vyplatenú za september. Dieťa dovřši 3 roky v septembri. Ale do škôlky ho chcem dať už začiatkom septembra a nechcem prísť o tento posledný príspevok. Písalo sa tu, že ak donesiem na ÚPSVaR potvrdenie zo škôlky, že je iba na adaptačnom pobyte, čiže 4 hodiny denne max., tak neprídem o rodičovský príspevok.
Je to naozaj tak?
Z.z. č. 353/1994 - §8: "Prijatiu zdrávého alebo postihnutého dieťaťa do predškolského zariadenia môže predchádzať jeho adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt v predškolskom zariadení, v ktorom má byť umiestnené."
Z.z. č. 244/2005- §3 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
"(4) Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu alebo...."

Neviete mi prosím niekto poradiť, kde by som našla znenie zákona, či pri adaptačnom pobyte dieťaťa v predškolskom zariadení sú poskytované prostriedky zo štátneho rozpočtu na toto dieťa?
ďakujem
Zdeni
13.08.06,19:09
Kedysi sa tu písalo o adaptačnom pobyte dieťaťa. Pripadá do úvahy aj táto možnosť?
Poslednú dávku RP by som mala mať vyplatenú za september. Dieťa dovřši 3 roky v septembri. Ale do škôlky ho chcem dať už začiatkom septembra a nechcem prísť o tento posledný príspevok. Písalo sa tu, že ak donesiem na ÚPSVaR potvrdenie zo škôlky, že je iba na adaptačnom pobyte, čiže 4 hodiny denne max., tak neprídem o rodičovský príspevok.
Je to naozaj tak?
Z.z. č. 353/1994 - §8: "Prijatiu zdrávého alebo postihnutého dieťaťa do predškolského zariadenia môže predchádzať jeho adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt v predškolskom zariadení, v ktorom má byť umiestnené."
Z.z. č. 244/2005- §3 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
"(4) Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu alebo...."

Neviete mi prosím niekto poradiť, kde by som našla znenie zákona, či pri adaptačnom pobyte dieťaťa v predškolskom zariadení sú poskytované prostriedky zo štátneho rozpočtu na toto dieťa?
ďakujem
Dieťa môžeš umiestniť do škôlky od prvého dňa mesiaca v ktorom dosiahne 3 roky, na celodennú starostlivosť. To znamená, že v septembri už môže nastúpiť. V naších skôlkach je adaptačná doba dva mesiace, ale mesiac pred troma rokmi môže dieťa navštevovať škôlku zo začiatku v sprievode rodiča 2-3 hod. denne a potom samo tak na 1-2 hod. denne. A nasledujúci mesiac / v ktorom má už 3 roky/ môže chodiť na celý deň. Toto je info zo soc. úradu. Mala som ten istý problém len v apríli. No podotýkam, že toto platí v Partizánskom. Tu som však čítala, že niekde brali do škôlky deti aj pred dovŕšením 3-rokov/matka poberala prísp. naďalej/. Ale myslím, že v tom mesiaci to bude bez problémov.
zuso
13.08.06,19:37
Ďakujem za odpoveď. Takže si to pôjdem zajtra overiť, či je to takto aj u nás v Trenčíne.
Smolko-7
25.08.06,10:11
Aká je výška rodičovského príspevku po skončení materskej dovolenky? Dá sa jeho výška nejako ovplyvniť??? Ďakujem
Tweety
25.08.06,10:14
Aká je výška rodičovského príspevku po skončení materskej dovolenky? Dá sa jeho výška nejako ovplyvniť??? Ďakujem 4730, -. Je to 4230.- Sk. Jeho výška sa ovplyvniť nedá.
jankasm
25.08.06,10:29
4730, -. Ovplyvniť sa nedá.

:eek: Nie je to náhodou len 4230,-Sk? Od septembra by mal ísť na 4450,-Sk.
Alebo už ani sama neviem koľko dostávam? :D Ale myslím, že toľko koľko si napísala určite nie.
Tweety
25.08.06,11:19
:eek: Nie je to náhodou len 4230,-Sk? Od septembra by mal ísť na 4450,-Sk.
Alebo už ani sama neviem koľko dostávam? :D Ale myslím, že toľko koľko si napísala určite nie.
Máš pravdu, je to ŽM, idem to opraviť.:mee:
valeriam
30.08.06,15:15
Moja známa dostáva príspevok 4770,- Sk, je SZČO. Ak je RP 4230,-Sk, čo môže byť potom tých 440,-Sk? :(
Monika Kováčová
30.08.06,16:50
Nie 440 ale 540. 540= rodinný prídavok 1 dieťa.
valeriam
05.09.06,15:59
Ach tá matematika!:rolleyes:
...ďakujem pekne:p
janasl
28.09.06,12:15
naša známa má dcérku, ktorá mala 3 roky v auguste, od septembra začala chodiť do škôlky.
Známa zatiaľ nepracuje a je na predlženej materskej. Včera jej volali zo škôlky, že mali nejaku kontrolu a malá vraj už nemôže chodiť do škôlky, z dôvodu, že matka nepracuje a až keď si nájde prácu, ju tam môžu znova dať.
Počuli ste o takomto prípade niekto niečo? Keby si nenašla prácu ešte dalšie dva roky, tak malá musí zostať s ňou doma?
Pravdu povediac, mňa to dosť zarazilo.
abajzikova
25.06.08,08:40
naša dcera bude mat 3 roky v auguste, od septembra začne chodiť do škôlky na 4hodiny.
Zatiaľ nepracujem a uvazujem nad predlženenou materskou. Môže chodiť do škôlky? Nepridem o odvody od statu?
Monika V.
25.06.08,09:00
naša dcera bude mat 3 roky v auguste, od septembra začne chodiť do škôlky na 4hodiny.
Zatiaľ nepracujem a uvazujem nad predlženenou materskou. Môže chodiť do škôlky? Nepridem o odvody od statu?
Moja kamarátka si požiadala o predĺženú "materskú", pretože jej syn ako nastúpil do škôlky bol stále chorý, a napriek tomu je bez akéhokoľvek príjmu. Čiže si myslím, že nie je nárok na rodičovský príspevok po 3 roku dieťaťa.:(
veronikasad
25.06.08,09:43
Moja kamarátka si požiadala o predĺženú "materskú", pretože jej syn ako nastúpil do škôlky bol stále chorý, a napriek tomu je bez akéhokoľvek príjmu. Čiže si myslím, že nie je nárok na rodičovský príspevok po 3 roku dieťaťa.:( V zmysle § 3 odst 1 písm.a1 zákona o rodičovskom príspevku sa rod.príspevok poskytuje v prípade riadnej starostlivosti rodiča aspoň o jedno dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa.
O predlženom nároku na túto dávku asi rozhoduje nejaká komisia pri Úrade práce SVaR, ktorá posúdi zdrav.stav dieťaťa. Treba sa informovať.
ivemar
25.06.08,12:19
Myslim, ze to je nejaky nezmysel. Aky dovod uviedli ? Urcite neexistuje zakon, ktory zakazuje chodit dietatu do skolky ak matka nepracuje ( zeby v danom mieste bolo nejake zvlastne nariadenie pre akutny nedostatok miest v skolke ?).
brčko
25.06.08,12:28
Myslim, ze to je nejaky nezmysel. Aky dovod uviedli ? Urcite neexistuje zakon, ktory zakazuje chodit dietatu do skolky ak matka nepracuje ( zeby v danom mieste bolo nejake zvlastne nariadenie pre akutny nedostatok miest v skolke ?).

chodiť môže, len je otázka, či za nu štát bude odvádzať zdrav.poistenie a dôch.poistenie.

Podla mna, ak dieťa dosiahne 3-roky, ona nebude pracovať a dieťa bude chodiť do 4-och hod.do škôlky, tak:
- za nu bude štát platiť ZP,
- dôch.poistenie však nie.
Obe poistenia sa riadia inými zákonmi. A ide o splnenie podmienky riadnej starostlivosti o dieťa, ktorá je odlišná v zákone o zdrav.poistení a v zákone o rodič.príspevku, na ktorý sa odvoláva zákon o sociál.poistení.

Ak by však išlo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom (podla posudkovej komisie UPSVaR), tak aj po dovršení 3-och rokov a návšteve škôlky (akejkolvek, bez ohladu na štát.dotácie) do 4-och hodín denne:
- bola by zdrav.poistená štátom,
- aj dôchodkovo poistená štátom a
- mala by nárok na rodičovský príspevok.
BabaJaga1111
19.08.08,09:32
mám otázku. mám dieťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, poberám predlžený rodičovský príspevok. ja som SZČO a manžel je v služobnom pomere. počula som, že dieťa možem dať do školky na max. 4 hodiny tak, aby som neprišla o RP jedine vtedy, ked by manžel prestal chodiť do práce a šiel by na materskú. kedže sme obaja teraz zamestnaní a dala by som malú do školky na tie 4 hodiny, prišli by sme o RP. je to naozaj tak? musí manžel prestať pracovať a až potom neprídeme o RP?
Tweety
19.08.08,09:33
mám otázku. mám dieťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, poberám predlžený rodičovský príspevok. ja som SZČO a manžel je v služobnom pomere. počula som, že dieťa možem dať do školky na max. 4 hodiny tak, aby som neprišla o RP jedine vtedy, ked by manžel prestal chodiť do práce a šiel by na materskú. kedže sme obaja teraz zamestnaní a dala by som malú do školky na tie 4 hodiny, prišli by sme o RP. je to naozaj tak? musí manžel prestať pracovať a až potom neprídeme o RP?
Ak ju nedáš do škôlky dotovanej štátom, o RP neprídeš.
BabaJaga1111
19.08.08,11:07
jj, to viem, to ju možem dať aj na celý den, ked nie je dotovaná štátom.. ale myslela som do štátnej školky, lebo tu v okrese ani súkromná školka nie.. tak ako to je pri štátnej? hm?
BabaJaga1111
19.08.08,11:10
a dalšia vec, keby šiel manžel na materskú, tak za mna by už tým pádom štát neplatil ZP? lebo teraz si zdravotné neplatím ja, ale štát, kedže podnikám a poberám RD
Tweety
19.08.08,11:11
a dalšia vec, keby šiel manžel na materskú, tak za mna by už tým pádom štát neplatil ZP? lebo teraz si zdravotné neplatím ja, ale štát, kedže podnikám a poberám RD
Opravím, nie na MD, ( tú si už vyčerpala) ale RD. Ak by si išla do práce a nepoberala RP, nebola by si poistencom štátu.
BabaJaga1111
19.08.08,11:15
a jak je to teda pri tej štátnej školke? pokial obaja robíme, nemože ísť malá ani na tie 4 hodiny, aby sme neprišli o RP?
Tweety
19.08.08,11:16
a jak je to teda pri tej štátnej školke? pokial obaja robíme, nemože ísť malá ani na tie 4 hodiny, aby sme neprišli o RP?
Veď som Ti už na túto otázku odpovedala.:)
BabaJaga1111
19.08.08,11:18
napísala si, že ak ju dám do súkromnej školky, tak o RP neprídem, ale ked ju chcem dať do štátnej, nie do súkromnej. lebo u nás ani súkromná školka nie je
brčko
19.08.08,11:18
Ak ju nedáš do škôlky dotovanej štátom, o RP neprídeš.

ak ide o dieťa z dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom, tak je podmienka riadnej starostlivosti splnená aj pri návšteve škôlky do 4-och hodín ako píšeš. Zákon o rodičovskom príspevku § 3 ods.3 písm. a) bod 2. Tam sa ale nerozlišuje medzi tým, či je škôlka štátom dotovaná alebo nie. Je to jedno.

Dieťa nemôže navštevovať štátom dotovanú škôlku len v prípade, ak rodič, ktorý poberá RP pracuje/teda je zárobkovo činný (zamestnaný alebo SZčo!!!) alebo študuje ... Teda ak ide o riadnu starostlivosť o dieťa podla § 3 ods.3 písm.b). Tam by stratili nárok na RP podla § 3 ods.4

Vzhladom na vašu situáciu, že ide o dieťa s dlhodobo nepr.zdrav.stavom, podla mna patríte pod to písmeno a) bod 2 a nie pod písmeno b). To je podstatné. Aspon som si to doteraz myslela.

Pozrite si priamo tie paragrafy. Tu je prac.verzia tohto zákona http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=706
Tweety
19.08.08,11:24
napísala si, že ak ju dám do súkromnej školky, tak o RP neprídem, ale ked ju chcem dať do štátnej, nie do súkromnej. lebo u nás ani súkromná školka nie je
Kuk sem: Zákon o RP.
§(3) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona je splnená, ak rodič

a) zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne; to platí aj vtedy, ak
1. dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti najviac deväťdesiat po sebe nasledujúcich dní,
2. dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom 1) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
3. dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak jeho rodičia alebo osamelý rodič, ktorý je slobodný, rozvedený, ovdovený, sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím 5) alebo
b) počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného predpisu 5a) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. 5b)

(4) Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení, 5c) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu 5d) alebo z výnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu. 5e)
BabaJaga1111
19.08.08,11:43
no, už som z toho kapánek zjelenená.. asi čítam v rýchlosti a uniká mi podstata.. čiže po lopate, kedže pracujem a dieťa má dlhodobo nepriaznivý stav (poberám RP), može alebo nemože ísť dieťa do štátnej školky, aby som neprišla o RP?
Tweety
19.08.08,12:09
no, už som z toho kapánek zjelenená.. asi čítam v rýchlosti a uniká mi podstata.. čiže po lopate, kedže pracujem a dieťa má dlhodobo nepriaznivý stav (poberám RP), može alebo nemože ísť dieťa do štátnej školky, aby som neprišla o RP?
Z toho Zákona o RP, ktorý som pripojila, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav. stavom, bod. 2, môžeš dostávať RP.
BabaJaga1111
19.08.08,12:14
a to, čo napísal brčko, že ked som zamestnaná, tak prídem o RP? "Dieťa nemôže navštevovať štátom dotovanú škôlku len v prípade, ak rodič, ktorý poberá RP pracuje/teda je zárobkovo činný (zamestnaný alebo SZčo!!!) alebo študuje ... Teda ak ide o riadnu starostlivosť o dieťa podla § 3 ods.3 písm.b). Tam by stratili nárok na RP podla § 3 ods.4"
kveta27
01.09.08,10:17
mozem dat dieta do statnej skolky na 3hodiny ked este nema 3roky.pridem o rp alebo nepridem
jaja99
01.09.08,10:37
Na RP máš nárok len počas adaptačnej doby dieťaťa. Aj keď po jej uplynutí bude v škôlke len 3 hodiny denne, strácaš nárok na RP.
brčko
01.09.08,10:47
Na RP máš nárok len počas adaptačnej doby dieťaťa. Aj keď po jej uplynutí bude v škôlke len 3 hodiny denne, strácaš nárok na RP.

jaja, vieš povedať, kde= v ktorom zákone je spomenutá tá adaptačná doba? Lebo v zákone o rodič.príspevku sa nič také nespomína.
brčko
01.09.08,11:13
mozem dat dieta do statnej skolky na 3hodiny ked este nema 3roky.pridem o rp alebo nepridem

podla mna, ak dieťa aj rodičia sú zdraví (nejde o dieťa z dlhod.nepriaz.zdrav.stavom ani rodičia nie sú ZŤP), tak strácaš nárok na RD.

Ak si však aspon časť mesiaca splnila nárok na RP (napr. na rozhodnutí o prijatí do MŠ máš dátum nástupu 2.9.08), tak za tento mesiac (9/08) ešte RP dostaneš.
bendo
01.09.08,19:03
mozem dat dieta do statnej skolky na 3hodiny ked este nema 3roky.pridem o rp alebo nepridem

To je jedno, či bude chodiť do MŠ na 3 hod. alebo na celý deň (podstatné je, že bolo prijaté rozhodnutím a sú na toto dieťa poskytované dotácie). Takže nárok na RP strácaš, (samozrejme iba ak ide o MŠ dotovanú štátom). Plus platí to, čo písala brčko, ak si splnila podmienku časti mesiaca (nástup napr. od 2.9.08, nárok za september ešte máš)
DANIELA VRABELOVA
16.09.08,11:47
Kam sa má hlásiť rodič, ktorý dal dieťa do št. dotovaného zariadenia pred dovŕšením 3 rokov ? Alebo automaticky posiela mesto alebo škôlka na prísl. úrad nejaké oznámenie a netreba sa nikde hlásiť ?
brčko
16.09.08,11:59
Kam sa má hlásiť rodič, ktorý dal dieťa do št. dotovaného zariadenia pred dovŕšením 3 rokov ? Alebo automaticky posiela mesto alebo škôlka na prísl. úrad nejaké oznámenie a netreba sa nikde hlásiť ?

škôlka to myslím posiela na UPSVaR, ale radšej tam zájdite. Na základe oznámenia zo škôlky vás aj tak UPSVaR vyzve na predloženie rozhodnutia o prijatí, takže takto to urýchlite a nemusíte príp. vracať rodič.príspevok za žiadny mesiac, čo by sa pri zdlhavejšom postupe stať mohlo.

NO a potom príp. do 8dní odhlášku do soc.poistovne, lebo už nie ste pokladaná za osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6rokov, nesplnate podmienku riadnej starostlivosti.
jankasm
16.09.08,12:00
Kam sa má hlásiť rodič, ktorý dal dieťa do št. dotovaného zariadenia pred dovŕšením 3 rokov ? Alebo automaticky posiela mesto alebo škôlka na prísl. úrad nejaké oznámenie a netreba sa nikde hlásiť ?

Musíš to oznámiť na ÚPSVaR, aby Ti prestali vyplácať rodičovský príspevok. Inak im ho budeš musieť potom vrátiť. Škôlka to možno oznamuje, ale na to by som sa nespoliehala. ;)
LesnáVíla
23.10.08,12:33
Ahojte! Prosím vás mám taký dosť vážny problém,ale najprv moja otázka: Syn dovŕšil 3 roky 19.10, dostanem ešte v novembri rodičovský príspevok?
A taktiež by som potrebovala poradiť,lebo už som v koncoch. Problém je takýto: Dňa 19 .10. mi končila rodičovská dovolenka,tak so m musela u zamestnávateľa podať "Výpoveď formou dohody",nakoľko som sa nemohla vrátiť naspäť do práce pretože som sa medzičasom presťahovala z Komárna do Bratislavy. Zamestnávateľ mi ju bez problémov podpísal ku dňu 19.10.,takže ja som mohla už 20.10. nastúpiť do nového zamestnania. Lenže!!!!Malého mi nezobrali do škôlky,lebo škôlka je plná,a v septembri vyšiel nový školský zákon,podľa ktorého v jednej triede v MŠ môže byť len 20 detí. Tak som ho chcela dať do inej,ale všetky škôlky sú plné. No tak teraz sa nemôžem zamestnať,lebo nemám kde dať syna,lebo manžel je viac v práci ako doma,starí rodičia z manželovej strany sú tiež pracujúci,ja rodičov už nemám. Súkromná škôlka neprichádza do úvahy nakoľko najlacnejšia stojí 9000sk mesačne, a to si pri manželovej výplate 23 000sk, hypotéke a druhom synovi ktorý má celiakiu a epilepsiu nemôžeme dovoliť. Tak teraz mi prosím poraďte čo mám robiť,ako postupovať,alebo aké mám možnosti???Doma zostať nemôžem lebo by sme z manželovej výplaty nevyžili.Ďakujem Vám za rady a ochotu.
KvetkaK
23.10.08,12:36
Ahojte! Prosím vás mám taký dosť vážny problém,ale najprv moja otázka: Syn dovŕšil 3 roky 19.10, dostanem ešte v novembri rodičovský príspevok?
A taktiež by som potrebovala poradiť,lebo už som v koncoch. Problém je takýto: Dňa 19 .10. mi končila rodičovská dovolenka,tak so m musela u zamestnávateľa podať "Výpoveď formou dohody",nakoľko som sa nemohla vrátiť naspäť do práce pretože som sa medzičasom presťahovala z Komárna do Bratislavy. Zamestnávateľ mi ju bez problémov podpísal ku dňu 19.10.,takže ja som mohla už 20.10. nastúpiť do nového zamestnania. Lenže!!!!Malého mi nezobrali do škôlky,lebo škôlka je plná,a v septembri vyšiel nový školský zákon,podľa ktorého v jednej triede v MŠ môže byť len 20 detí. Tak som ho chcela dať do inej,ale všetky škôlky sú plné. No tak teraz sa nemôžem zamestnať,lebo nemám kde dať syna,lebo manžel je viac v práci ako doma,starí rodičia z manželovej strany sú tiež pracujúci,ja rodičov už nemám. Súkromná škôlka neprichádza do úvahy nakoľko najlacnejšia stojí 9000sk mesačne, a to si pri manželovej výplate 23 000sk, hypotéke a druhom synovi ktorý má celiakiu a epilepsiu nemôžeme dovoliť. Tak teraz mi prosím poraďte čo mám robiť,ako postupovať,alebo aké mám možnosti???Doma zostať nemôžem lebo by sme z manželovej výplaty nevyžili.Ďakujem Vám za rady a ochotu.
Jedna z možností je nájsť si dobrú opatrovateľku, ktorej budete platiť oveľa menej ako 9.000Sk. Ale to neviem, koľko si taká opatrovateľka môže zapýtať.
jankasm
23.10.08,12:40
Ahojte! Prosím vás mám taký dosť vážny problém,ale najprv moja otázka: Syn dovŕšil 3 roky 19.10, dostanem ešte v novembri rodičovský príspevok?
A taktiež by som potrebovala poradiť,lebo už som v koncoch. Problém je takýto: Dňa 19 .10. mi končila rodičovská dovolenka,tak so m musela u zamestnávateľa podať "Výpoveď formou dohody",nakoľko som sa nemohla vrátiť naspäť do práce pretože som sa medzičasom presťahovala z Komárna do Bratislavy. Zamestnávateľ mi ju bez problémov podpísal ku dňu 19.10.,takže ja som mohla už 20.10. nastúpiť do nového zamestnania. Lenže!!!!Malého mi nezobrali do škôlky,lebo škôlka je plná,a v septembri vyšiel nový školský zákon,podľa ktorého v jednej triede v MŠ môže byť len 20 detí. Tak som ho chcela dať do inej,ale všetky škôlky sú plné. No tak teraz sa nemôžem zamestnať,lebo nemám kde dať syna,lebo manžel je viac v práci ako doma,starí rodičia z manželovej strany sú tiež pracujúci,ja rodičov už nemám. Súkromná škôlka neprichádza do úvahy nakoľko najlacnejšia stojí 9000sk mesačne, a to si pri manželovej výplate 23 000sk, hypotéke a druhom synovi ktorý má celiakiu a epilepsiu nemôžeme dovoliť. Tak teraz mi prosím poraďte čo mám robiť,ako postupovať,alebo aké mám možnosti???Doma zostať nemôžem lebo by sme z manželovej výplaty nevyžili.Ďakujem Vám za rady a ochotu.

Rodičovský príspevok v novembri, čiže spätne za 10/2008 ešte dostaneš, stačí aby si jeden deň v mesiaci splnila podmienky na jeho vyplatenie. A keďže syn dovŕšil 3 roky 19.10.2008 tak podmienky máš splnené za 19 dní.

V tom ostatnom Ti je bohužiaľ ťažko radiť. Keď doma zostať nemôžeš, tak si musíš k malému niekoho zohnať aby si sa mohla zamestnať. Ak je náhodou nejaký chorľavejší, môžeš skúsiť požiadať o predĺženú RD, čiže by si dostávala aj rodičovský príspevok.

V prvom rade však, keďže už nie si zamestnaná, musíš sa ísť prihlásiť do ZP. Myslím, že pri starostlivosti o dieťa do 6 rokov platí zdravotné za teba štát, ak by neplatil, musela by si sa vlastne prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a platiť si ZP. Na SP si pravdepodobne prihlásená na dôchodkové poistenie, takže to neruš, nech Ti ho aj naďalej platí štát.
LesnáVíla
23.10.08,12:47
No po skúsenostiach mojej kamarátky,ktorej sa opatrovateľka opila do nemoty v čase keď sa mala starať výhradne o jej 2 ročného syna,ktorý si vďaka jej opilosti rozbil tak nešťastne hlavu že mal prasknutú lebku a bol dva dni v kóme,tak túto možnosť vylučujem.A pochybujem že by som našla dôveryhodnú osobu ktorá by bola ochotná opatrovať moje dieťa 12 hodín denne 5 dní v týždni.
KvetkaK
23.10.08,12:50
No po skúsenostiach mojej kamarátky,ktorej sa opatrovateľka opila do nemoty v čase keď sa mala starať výhradne o jej 2 ročného syna,ktorý si vďaka jej opilosti rozbil tak nešťastne hlavu že mal prasknutú lebku a bol dva dni v kóme,tak túto možnosť vylučujem.A pochybujem že by som našla dôveryhodnú osobu ktorá by bola ochotná opatrovať moje dieťa 12 hodín denne 5 dní v týždni.
Tak to verím, že po takých skúsenostiach kamarátky by som ani ja žiadnej neverila. Máš to ťažké. Neviem aké riešenie by bolo najlepšie.
Chobot
23.10.08,21:34
Ahojte! Prosím vás mám taký dosť vážny problém,ale najprv moja otázka: Syn dovŕšil 3 roky 19.10, dostanem ešte v novembri rodičovský príspevok?
A taktiež by som potrebovala poradiť,lebo už som v koncoch. Problém je takýto: Dňa 19 .10. mi končila rodičovská dovolenka,tak so m musela u zamestnávateľa podať "Výpoveď formou dohody",nakoľko som sa nemohla vrátiť naspäť do práce pretože som sa medzičasom presťahovala z Komárna do Bratislavy. Zamestnávateľ mi ju bez problémov podpísal ku dňu 19.10.,takže ja som mohla už 20.10. nastúpiť do nového zamestnania. Lenže!!!!Malého mi nezobrali do škôlky,lebo škôlka je plná,a v septembri vyšiel nový školský zákon,podľa ktorého v jednej triede v MŠ môže byť len 20 detí. Tak som ho chcela dať do inej,ale všetky škôlky sú plné. No tak teraz sa nemôžem zamestnať,lebo nemám kde dať syna,lebo manžel je viac v práci ako doma,starí rodičia z manželovej strany sú tiež pracujúci,ja rodičov už nemám. Súkromná škôlka neprichádza do úvahy nakoľko najlacnejšia stojí 9000sk mesačne, a to si pri manželovej výplate 23 000sk, hypotéke a druhom synovi ktorý má celiakiu a epilepsiu nemôžeme dovoliť. Tak teraz mi prosím poraďte čo mám robiť,ako postupovať,alebo aké mám možnosti???Doma zostať nemôžem lebo by sme z manželovej výplaty nevyžili.Ďakujem Vám za rady a ochotu.

V BA sú desiatky škôlok, neverím, že v niektorej z nich nenájdeš voľné miesto. Holt - nebude to hneď pri dome, budeš ho musieť voziť. A na budúci rok skôr začať zháňať škôlku, nie po začatí šk. roka.
Melnick
23.10.08,21:57
mimotemy som trošku mimotemy ,ale chcem sa opýtať: ako je to z rodičovským príspevkom v prípade, že jeho poberateľ je na PN a sú mu vyplácané dávky z DNP. Nikde som nenašla, že táto dávka by rušila rodičovský príspevok. Ak som však zle hľadala a zle čítala všetko okolo tohto problému, budem rada ak mi niekto potvrdí, prípadne vyvráti môj názor.
Ďakujem.
Chobot
23.10.08,22:03
mimotemy som trošku mimotemy ,ale chcem sa opýtať: ako je to z rodičovským príspevkom v prípade, že jeho poberateľ je na PN a sú mu vyplácané dávky z DNP. Nikde som nenašla, že táto dávka by rušila rodičovský príspevok. Ak som však zle hľadala a zle čítala všetko okolo tohto problému, budem rada ak mi niekto potvrdí, prípadne vyvráti môj názor.
Ďakujem.

Ak poberateľ RP má nárok na nemocenské dávky (teda je nemocensky poistený) tak je možné poberať aj RP aj nemocenské. Žiadny zákon to nevylučuje - preto si to nikde nenašla.
LesnáVíla
24.10.08,05:25
V BA sú desiatky škôlok, neverím, že v niektorej z nich nenájdeš voľné miesto. Holt - nebude to hneď pri dome, budeš ho musieť voziť. A na budúci rok skôr začať zháňať škôlku, nie po začatí šk. roka.
Obvolala som 29 skôlok v BA, a ani jedno voľné miesto.Takisto som volala na Úrad práce,sociálnych vecí a rodiny,na Krajský Úrad školskej správy a aj na Ministerstvo školstva,všade mi potvrdili že voľné miesto nie je!! A na margo toho zháňania na poslednú chvíľu- nebolo to na poslednú chvíľu,lenže na podnet lekárky gastrologičky sme si nemohli slôr podať prihlášku,lebo u nás je taký "menší" problém zvaný celiakia,ktorý ti možno nehovorí nič. a ak by sa táto diagnóza potvrdila,tak by som so synom musela zostať doma na predĺženej materskej dovolenke,takže takto to je.
Chobot
24.10.08,11:23
Obvolala som 29 skôlok v BA, a ani jedno voľné miesto.Takisto som volala na Úrad práce,sociálnych vecí a rodiny,na Krajský Úrad školskej správy a aj na Ministerstvo školstva,všade mi potvrdili že voľné miesto nie je!! A na margo toho zháňania na poslednú chvíľu- nebolo to na poslednú chvíľu,lenže na podnet lekárky gastrologičky sme si nemohli slôr podať prihlášku,lebo u nás je taký "menší" problém zvaný celiakia,ktorý ti možno nehovorí nič. a ak by sa táto diagnóza potvrdila,tak by som so synom musela zostať doma na predĺženej materskej dovolenke,takže takto to je.

Pokiaľ sa diagnóza preukáže - potvrdí aj neskôr(neboj, viem čo je celiaklia, poznám aj viacej diagnóz ;)), tak budeš mať nárok na RP aj spätne od veku 3 rokov dieťaťa.
brčko
24.10.08,19:09
lesnaVíla,
ešte čo sa týka toho dôchodkového poistenia. Na tvojom mieste by som sa informovala na soc.poistovni, či si nemusíš dať prihlášku. Vzhladom na to, že tvoj syn má teraz 3roky, predpokladám, že za teba podával prihlášku zamestnávatel v soc.poistovni podla sídla, t.j. sama si si prihlášku nepodávala (v soc.poistovni podla bydliska). Totiž pri nástupe na MD do 31.7.06 platila ako prihláška oznámenie zamestnávatela o nástupe na MD (resp. RD), no od 1.8.06 to už neplatí. Teraz ta zamestnávatel odhlásil v soc.poistovni a neviem, či aj nadalej tvoje dôch.poistenie trvá (nie je nikde spomínané, ako sa postupuje v takýchto prípadoch a postupy jednotlivých pobočiek sú nejednotné).
Preto si to radšej over, či ti dôch.poistenie trvá a či sa nemusíš ísť prihlásiť (s potrebnými prílohami, napr. rodným listom dieťaťa) na SP podla tovjho bydliska, lebo spätne sa to prihlásiť nedá, najskôr odo dna odovzdania prihlášky.
A daj vedieť, ako si dopadla (ak chceš) :)
gita
14.01.09,09:49
Ja sa na vás obraciam s takým dotazom:
Mamička 3- a 2- ročnej dcérky a zároveň konateľka firmy /spolu s manželom/ chce dať od 2 rokov aj druhé dieťa do štátnej škôlky. Nemá od tej chvíle nárok na materský príspevok, ako konateľka nemá príjmy. Čo navrhujete - zamestnať sa vo vlastnej firme trebárs za pol. min. mzdy alebo môže ísť aj na Úrad práce ??? Ďakujem
gita
16.01.09,11:40
Nevie niekto poradiť?
gita
19.01.09,11:19
Ako vidím, nikto sa mi neozýva. Ide mi hlavne o to, či ako konateľka môže ísť na Úrad práce ?
mimaemma
20.03.09,17:24
Ahojte,
v tejto téme to už bolo spomínané, ale ešte v roku 2006...platí stále, že v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa je možné dávať dieťa do škôlky na 4 hodiny a zároveň poberať rodičovský príspevok?
Bola som na oficiálnej stránke úradu práce ale nič som o tom nenašla..kde konkrétne sa to dá dohľadať prosím?
Ďakujem vopred.
brčko
20.03.09,17:26
Ahojte,
v tejto téme to už bolo spomínané, ale ešte v roku 2006...platí stále, že v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa je možné dávať dieťa do škôlky na 4 hodiny a zároveň poberať rodičovský príspevok?
Bola som na oficiálnej stránke úradu práce ale nič som o tom nenašla..kde konkrétne sa to dá dohľadať prosím?
Ďakujem vopred.

áno, je to možné. Je to uvedené v zákone o rodič.príspevku. skúsom pozrieť link na upsvar

pozri priamo zákon o rodič.príspevku, je v tomto linku, a pozri § 3 ods.3 písm. b)
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=442
kassiopeia
11.05.09,07:18
chcela by som sa opytat.mam dvojrocnu dceru a teraz sa nam narodil chlapcek.v spravach davali ze sa bude poberat na kazde dieta rodicovsky prispevok.cize ked teraz mame dve deti tak budem dostavat dvakrat rodicovsky prispevok alebo ako to vlastneje.dakujem
brčko
11.05.09,14:12
chcela by som sa opytat.mam dvojrocnu dceru a teraz sa nam narodil chlapcek.v spravach davali ze sa bude poberat na kazde dieta rodicovsky prispevok.cize ked teraz mame dve deti tak budem dostavat dvakrat rodicovsky prispevok alebo ako to vlastneje.dakujem


ak si zamestnaná, a budeš mať nárok na materské, tak pozri tuto:


http://www.porada.sk/t103125-zamestnane-povin-np-mamicky-poberajuce-materske-starajuce-sa-o-druhe-dieta-do-3roko.html
RenkaD
07.06.09,07:30
Dobry den prajem.Mam 11 mesacnu dcerku a v oktobri ju chcem dat do jasli.. Pridem o RD ak nastupim do prace alebo nie? Som tu nova tak dakujem za informaciu.
brčko
07.06.09,12:14
Dobry den prajem.Mam 11 mesacnu dcerku a v oktobri ju chcem dat do jasli.. Pridem o RD ak nastupim do prace alebo nie? Som tu nova tak dakujem za informaciu.

záleží odkedy si začala poberať rodič.príspevok. Ak za obdobie pred 1.1.09, tak ak dieťa bude chodiť do jaslí (nie štátom dotovaniej škôlky) a ty začneš pracovať na prac.pomer, tak ti nárok na RP ostane.

Ak si začala poberať RP ešte pred 1.1.09, tak nárok na RP nebudeš mať, ale budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov, max. do výšky RP.
RenkaD
07.06.09,12:42
Do 13.decembra ma platil zamestnavatel a potom som zacala dostavat ten RD.Takze to mi ostane RD.Malu planujem dat do sukromnych jasli ako to teda bude?dakujem za odpoved.
Manual
08.06.09,18:26
Mám otázku:
Mamička má syna ktorý bude mať 20.10.2009 tri roky. Momentálne je na rod. dovolenke s dcérou, ktorá bude mať teraz v júli jeden rok. Na RD nastúpila 31.12.2008 a nikde nepracuje.
Ako je to v danej situácii s možnosťou dať syna do škôlky ? Nepríde o rodičovský príspevok ? (aj keď ho poberá na dcéru). Keby že sa zamestná a syna dá do škôlky, (dcéru by varovali starí rodičia), má nárok na nejaký príspevok ?
Ďakujem
veronikasad
08.06.09,18:36
Mám otázku:
Mamička má syna ktorý bude mať 20.10.2009 tri roky. Momentálne je na rod. dovolenke s dcérou, ktorá bude mať teraz v júli jeden rok. Na RD nastúpila 31.12.2008 a nikde nepracuje.
Ako je to v danej situácii s možnosťou dať syna do škôlky ? Nepríde o rodičovský príspevok ? (aj keď ho poberá na dcéru). Keby že sa zamestná a syna dá do škôlky, (dcéru by varovali starí rodičia), má nárok na nejaký príspevok ?
Ďakujem
Ak o rodičovský príspevok požiadala do 31.12., postupuje sa podľa starého zákona. Podmienkou je starostlivosť aspoň o jedno dieťa do 3 rokov veku, u dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým stavom do 6 rokov veku - dieťa nesmie byť umiestnené v predškolskom zariadení s príspevkom štátu.

Podmienky nároku na príspevok na starotlivosť o dieťa platné od 1.1.2009 nájdeš tu

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208635&FileName=zz2008-00561-0208635&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=600&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=príspevok+na+starostlivosť+o+dieťa
Manual
08.06.09,18:43
Ďakujem
brčko
09.06.09,09:12
Mám otázku:
Mamička má syna ktorý bude mať 20.10.2009 tri roky. Momentálne je na rod. dovolenke s dcérou, ktorá bude mať teraz v júli jeden rok. Na RD nastúpila 31.12.2008 a nikde nepracuje.
Ako je to v danej situácii s možnosťou dať syna do škôlky ? Nepríde o rodičovský príspevok ? (aj keď ho poberá na dcéru). Keby že sa zamestná a syna dá do škôlky, (dcéru by varovali starí rodičia), má nárok na nejaký príspevok ?
Ďakujem

Ak poberá RP na dceru, tak je úplne nepodstatné, či syn chodí do škôlky alebo nie, lebo ona splna podmienku riadnej starostlivosti o dceru.

Ak začala poberať RP za obdobie od 31.12.08, tak sa na nu vzťahuje prechodné ustanovenie. T.j. aj ked bude pracovať na prac.zmluvu a o dieťa sa bude starať niekto z rodiny alebo napr. jasle, ktoré nie su naviazané na štát. rozpočet, tak bude nadalej poberať RP až do dosiahnutia 3-och rokov dieťaťa ak bude zdravé).

Ak by ale dcera začala chodiť do štátom dotovaného zariadenia, tak nárok na RP stráca. Ak by pracovala na prac.zmluvu a dieťa navštevovalo takéto zariadenie, tak má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov, max. do výšky RP. Samozrejme len do 3-och rokov dieťaťa.
Manual
09.06.09,09:51
Ďakujem :)
danuska82
16.07.09,11:06
dobrý deň, dcérka bude mať v decembri 2 roky, momentálne som na RD, od januára by som chcela ísť do roboty , malú by som chcela dať do súkromných jaslí, tak sa chcem opýtať či budem mať aj naďalej nárok na rodičovský príspevok? ďakujem
veronikasad
16.07.09,11:54
dobrý deň, dcérka bude mať v decembri 2 roky, momentálne som na RD, od januára by som chcela ísť do roboty , malú by som chcela dať do súkromných jaslí, tak sa chcem opýtať či budem mať aj naďalej nárok na rodičovský príspevok? ďakujem
Odkedy poberáš rodičovský príspevok ?
danuska82
17.07.09,09:32
od jula 2008
veronikasad
17.07.09,10:47
od jula 2008
Rodičovský príspevok si mala priznaný pred nadobudnutím zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa/1.1.2009/, preto aj pri nástupe do práce ti zostane nárok zachovaný. Podmienkou je, aby dieťa nebolo umiestnené v štátnom predškolskom zariadení, alebo v súkromnom s príspevkom štátu. Nástup do práce treba nahlásiť na UPSVaR, kde podpíšeš Vyhlásenie.
danuska82
18.07.09,16:45
ďakujem
brčko
18.07.09,17:26
dobrý deň, dcérka bude mať v decembri 2 roky, momentálne som na RD, od januára by som chcela ísť do roboty , malú by som chcela dať do súkromných jaslí, tak sa chcem opýtať či budem mať aj naďalej nárok na rodičovský príspevok? ďakujem

Ešte doplním veroniku, že treba si podať odhlášku na SP do 8 dní od ukončenia čerpania RD. Teda predpokladám, že sa vraciaš do práce, t.j. budeš pracovať na prac.pomer, nie na dohodu - to by bolo inak.
mallvina
05.08.09,19:34
Pekny den, uz dlhu dobu sa snazim vypatrat ci mam narok nadalej na rodicovsky prispevok alebo nie. A mam v tom zmatok. Tak ak viete, prosim poradte. Som momentalne na rodicovskej dovolenke (dieta sa mi narodilo 5/2007 - zevraj plati pre mna stary zakon o Rodicovskom prispevku). Od 1.9.2009 nastupujem do novej firmy na HPP. Mam info, ze mam povinnost to zahlasit do 8 dni na socialny urad. Dieta mi navstevuje mestske rehabilitacne jaslicky(tu mam otazku Su mestske jasle dotovane statom?) celodenne, bude mat 3 roky v 5/2010. Mam pravo dovtedy poberat rodicovsky prispevok? Dakujem vopred za kazdu radu.
neviem.ako
16.09.09,08:01
Dobry den. Chcem sa opytat, ci je mozne (a co k tomu je potrebne) davat dvojrocne dieta do predskolskeho zariadenia z dovodu jeho osobnostneho rozvoja, potreby kolektivu na cca 4 hodiny denne a zaroven neprist o rodicovsky prispevok? Dakujem.
brčko
16.09.09,08:04
Dobry den. Chcem sa opytat, ci je mozne (a co k tomu je potrebne) davat dvojrocne dieta do predskolskeho zariadenia z dovodu jeho osobnostneho rozvoja, potreby kolektivu na cca 4 hodiny denne a zaroven neprist o rodicovsky prispevok? Dakujem.

ak je dieťa zdravé a aj rodičia, tak nie.

Jedine ak by si bola zárobkovo činná, t.j. bud szčo alebo pracovala na prac.pomer a dieťa chodilo do súkromných jaslí. To platí vzhladom na to, že ak ma dieťa 2roky, tak už poberáš RP dlhšie (pred 1.1.09) a na teba sa vzťahuje prechodné ustanovenie. Pre mamičky poberajúce RP po 31.12.08 takáto možnosť nie je.
m.i.m.a.
13.10.09,07:38
dobry den,
chcela by som sa opytat na prispevok na starostlivost o dieta. moja dcera bude mat v januari 2010 3 roky a od septembra 2009 navstevuje matersku skolu. vypisala som si ziadost o prispevok na starostlivost o dieta, spolu s prislusnymi dokladmi som ju odniesla na UPSVAR, kde odo mna ziadali doklady o zaplateni, ktore mi budu preplacat. stravu som uz zaplatila na poste sekom, no pytaju odo mna prijmovy pokladnicny doklad, ktory mi ma vystavit riaditelka skoly. je to v poriadku? moze mi ho riaditelka vystavit, ked uz mam potvrdenie - ustrizok - z posty?
dakujem za odpoved
ospravedlnujem sa, ak som mimo temy, som tu novacik, este som sa nezorientovala.
brčko
13.10.09,07:53
dobry den,
chcela by som sa opytat na prispevok na starostlivost o dieta. moja dcera bude mat v januari 2010 3 roky a od septembra 2009 navstevuje matersku skolu. vypisala som si ziadost o prispevok na starostlivost o dieta, spolu s prislusnymi dokladmi som ju odniesla na UPSVAR, kde odo mna ziadali doklady o zaplateni, ktore mi budu preplacat. stravu som uz zaplatila na poste sekom, no pytaju odo mna prijmovy pokladnicny doklad, ktory mi ma vystavit riaditelka skoly. je to v poriadku? moze mi ho riaditelka vystavit, ked uz mam potvrdenie - ustrizok - z posty?
dakujem za odpoved
ospravedlnujem sa, ak som mimo temy, som tu novacik, este som sa nezorientovala.

u nás sa do škôlky platia tri rôzne dávky
a to:
1. stravné bud vkladom na ich účet v banke, prevodným príkazom alebo poštou
2. poplatok tuším u nás 10eur na mesiac, k čomu dostávame príjmový pokladničný doklad od učitelky
3. príspevok 5eur, čo len podpisujeme na spoločnom zozname, že sme to uhradili, ale riaditelka povedala, že ten, kto potrebuje aj na týchto 5eur doklad, tak nie je problém ho vystaviť, len treba povedať.

takže podla mna myslia na tie "ostatné" (2. a 3.) výdaje, popri stravnom, ktoré by ti tiež preplatili, ak preukážeš, že si ich zaplatila.
m.i.m.a.
13.10.09,09:00
u nás sa do škôlky platia tri rôzne dávky
a to:
1. stravné bud vkladom na ich účet v banke, prevodným príkazom alebo poštou
2. poplatok tuším u nás 10eur na mesiac, k čomu dostávame príjmový pokladničný doklad od učitelky
3. príspevok 5eur, čo len podpisujeme na spoločnom zozname, že sme to uhradili, ale riaditelka povedala, že ten, kto potrebuje aj na týchto 5eur doklad, tak nie je problém ho vystaviť, len treba povedať.

takže podla mna myslia na tie "ostatné" (2. a 3.) výdaje, popri stravnom, ktoré by ti tiež preplatili, ak preukážeš, že si ich zaplatila.

diky brčko,
viem, ktore sumy mi budu preplacat. ide o stravu: myslela som skor na to, ci je v poriadku, ze odo mna pytaju PPD, ked uz mam zaplatene na poste a mam ustrizok ako doklad o zaplateni. vraj nie je postacujuci a mam si vypytat PPD od riaditelky. a citujem pracovnicku UPSVAR: "kym nebudete mat prijmove pokladnicne doklady, ani sa sem nevracajte"
brčko
13.10.09,10:15
diky brčko,
viem, ktore sumy mi budu preplacat. ide o stravu: myslela som skor na to, ci je v poriadku, ze odo mna pytaju PPD, ked uz mam zaplatene na poste a mam ustrizok ako doklad o zaplateni. vraj nie je postacujuci a mam si vypytat PPD od riaditelky. a citujem pracovnicku UPSVAR: "kym nebudete mat prijmove pokladnicne doklady, ani sa sem nevracajte"

ak si to zasielala na účet, tak ti nemôžu dať aj PPD. To by mala vedieť aj pani na UPSVaR. Nemám síce skúsenosť, no ak máš nejaký podklad k plateniu a na poštovej poukážke je uvedený ako prijímatel tá škôlka, tak by to malo na UPSVaR stačiť. Prípadne sa spýtaj aj riaditelky v škôlke, či dávajú nejaké iné doklady v prípade uhrady cez pošt. poukážku. Na tvojom mieste sa skúsim informovať na ústredí, prípadne u vedúcej/ho na UPSVaR. Podla uváženia môžeš hned povedať s ktorou pobočkou UPSVaR si mala problémy. Oni proste niekedy reagujú len na pokyn zhora a nie je v ich záujme si to od ústredia popredu zistiť, aby ušetrili čas rodičom. Bohužial.

ale snád sa ozve niekto, kto už má s tým skúsenosť.
m.i.m.a.
13.10.09,10:45
ak si to zasielala na účet, tak ti nemôžu dať aj PPD. To by mala vedieť aj pani na UPSVaR. Nemám síce skúsenosť, no ak máš nejaký podklad k plateniu a na poštovej poukážke je uvedený ako prijímatel tá škôlka, tak by to malo na UPSVaR stačiť. Prípadne sa spýtaj aj riaditelky v škôlke, či dávajú nejaké iné doklady v prípade uhrady cez pošt. poukážku. Na tvojom mieste sa skúsim informovať na ústredí, prípadne u vedúcej/ho na UPSVaR. Podla uváženia môžeš hned povedať s ktorou pobočkou UPSVaR si mala problémy. Oni proste niekedy reagujú len na pokyn zhora a nie je v ich záujme si to od ústredia popredu zistiť, aby ušetrili čas rodičom. Bohužial.

ale snád sa ozve niekto, kto už má s tým skúsenosť.

vdaka brcko,
hovorila som uz s pani riaditelkou, dobre som ju pobavila :D cize zajtra pojdem tvrdohlavo s ustrizkom z posty ;)
m.i.m.a.
19.10.09,12:03
brčko, este raz vdaka, vsetko vybavene. pani sa poradila s veducou a sek prijala.
dobrava
21.10.09,08:36
Prajem pekný deň, môžete mi poradiť: kamarátka chce počas rodičovskej dovolenky opatrovať dieťa ďalšej kamošky, ktorá je nútená nastúpiť do práce. Jedná sa o dieťa do 3 rokov, čiže poberá rodičovský príspevok a samozrejme nechce oň prísť. Musí mať kamoška ŽL, aby mohla opatrovať toto dieťa? Bude jej platiť sumu vo výške rodičovského príspevku. Musí potom kamoška vystavovať nejaké PPD o príjme peňazí a tieto si potom uvedená mamina bude uplatňovať na odbore soc.vecí? Alebo záleži na dohode? Musí mať aj nejaké potvrdenia od hygieny, apod.
Alebo poradí niekto, kto má osobné skúsenosti s týmto? Ďakujem.
veronikasad
21.10.09,08:37
Prajem pekný deň, môžete mi poradiť: kamarátka chce počas rodičovskej dovolenky opatrovať dieťa ďalšej kamošky, ktorá je nútená nastúpiť do práce. Jedná sa o dieťa do 3 rokov, čiže poberá rodičovský príspevok a samozrejme nechce oň prísť. Musí mať kamoška ŽL, aby mohla opatrovať toto dieťa? Bude jej platiť sumu vo výške rodičovského príspevku. Musí potom kamoška vystavovať nejaké PPD o príjme peňazí a tieto si potom uvedená mamina bude uplatňovať na odbore soc.vecí? Alebo záleži na dohode? Musí mať aj nejaké potvrdenia od hygieny, apod.
Alebo poradí niekto, kto má osobné skúsenosti s týmto? Ďakujem.
Kedy nastúpila na rod. príspevok tvoja kamarátka ?
alušik
21.10.09,08:52
Prajem pekný deň, môžete mi poradiť: kamarátka chce počas rodičovskej dovolenky opatrovať dieťa ďalšej kamošky, ktorá je nútená nastúpiť do práce. Jedná sa o dieťa do 3 rokov, čiže poberá rodičovský príspevok a samozrejme nechce oň prísť. Musí mať kamoška ŽL, aby mohla opatrovať toto dieťa? Bude jej platiť sumu vo výške rodičovského príspevku. Musí potom kamoška vystavovať nejaké PPD o príjme peňazí a tieto si potom uvedená mamina bude uplatňovať na odbore soc.vecí? Alebo záleži na dohode? Musí mať aj nejaké potvrdenia od hygieny, apod.
Alebo poradí niekto, kto má osobné skúsenosti s týmto? Ďakujem.
Kedy začala poberať rodičovský príspevok kamarátka tej kamarátky? Lebo tá by oň prišla, ak by ho začala poberať až po 1.1.2009. Ak ho začala poberať do 31.12.2008, tak môže nastúpiť do práce a o rodičovský nepríde.
dobrava
22.10.09,08:39
Kedy začala poberať rodičovský príspevok kamarátka tej kamarátky? Lebo tá by oň prišla, ak by ho začala poberať až po 1.1.2009. Ak ho začala poberať do 31.12.2008, tak môže nastúpiť do práce a o rodičovský nepríde.
Ďakujem pekne za odpovede. Asi som zle zadala otázku, kamoške bol priznaný RP do 31.12.2008, takže asi by oň nemala prísť. Ja som sa však chcela opýtať na prípad tej maminy, ktorá bude opatrovať toto bábo, či musí mať ŽL, nejaké potvrdenia od hygieny atď. Alebo záleží na dohode obidvoch /tzn. opatrovanie "načierno - bez dokladov/, /asi by som to tu nemala písať .../? Ďakujem.
veronikasad
22.10.09,08:43
Ďakujem pekne za odpovede. Asi som zle zadala otázku, kamoške bol priznaný RP do 31.12.2008, takže asi by oň nemala prísť. Ja som sa však chcela opýtať na prípad tej maminy, ktorá bude opatrovať toto bábo, či musí mať ŽL, nejaké potvrdenia od hygieny atď. Alebo záleží na dohode obidvoch /tzn. opatrovanie "načierno - bez dokladov/, /asi by som to tu nemala písať .../? Ďakujem.
Uveď prosím nástup na RD maminy, ktorá bude opatrovať dieťa (aby náhodou neprišla o RP ona)
brčko
22.10.09,08:59
aha, takže kamarátka A, čo nastupuje do práce má nárok na RP aj počas vykonávania práce, ak si počas vykonávania jej práce zabezpečí starostlivosť o dieťa inou dospelou fyzickou osobou alebo právnickou osobou (ale nie v škôlke).

Ak by kamarátka A poberala príspevok na starostlivosť o dieťa a teda potrebovala aj doklad o zaplatení pre UPSVaR od szčo, tak v takom prípade musí mať tá druhá kamarátka B aj živnosť na opatrovanie.
Ak doklad nepotrebuje, tak ani kamarátka B živnosť predpokladám nemusí mať. Ako sa však jej príjem posudzuje z hladisla dane z príjmu? Ak by bol jej zdanitelný príjem (neviem, či má ešte iný okrem tohto za opatrovanie) za celý kalendárny rok nižší ako z 50% zo sumy 100násobok živn.minima, tak myslím nemusí podávať ani danové priznanie. Ak bude vyšší, tak ?
jankasm
22.10.09,09:04
Ďakujem pekne za odpovede. Asi som zle zadala otázku, kamoške bol priznaný RP do 31.12.2008, takže asi by oň nemala prísť. Ja som sa však chcela opýtať na prípad tej maminy, ktorá bude opatrovať toto bábo, či musí mať ŽL, nejaké potvrdenia od hygieny atď. Alebo záleží na dohode obidvoch /tzn. opatrovanie "načierno - bez dokladov/, /asi by som to tu nemala písať .../? Ďakujem.
No jasné, je to len na ich dohode, vôbec nemusí mať žiadnu živnosť, tá druhá kamarátka predsa nepotrebuje žiadnu faktúru ani doklad o zaplatení, keďže bude naďalej normálne poberať rodičovský príspevok.


Uveď prosím nástup na RD maminy, ktorá bude opatrovať dieťa (aby náhodou neprišla o RP ona)
Myslím, že tento dátum pre nás vôbec nie je podstatný, však ona môže opatrovať dieťa kamarátky tak, že o tom nikto nemusí vedieť. Tým pádom sa pre ňu ani nič nezmení a bude naďalej poberať rodičovský príspevok.;)

Odpovede v texte.

Ešte ale doplním, keď sa zamestná, musí toto oznámiť na OÚPSVaR, ktorý vypláca rodičovský príspevok. Tam podpíše prehlásenie, že dieťa nie je v štátnom zariadení ale opatruje ho napr. starká, je úplne jedno koho tam uvedie, vôbec nemusí spomínať tú kamarátku. :cool:
jankasm
22.10.09,09:07
aha, takže kamarátka A, čo nastupuje do práce má nárok na RP aj počas vykonávania práce, ak si počas vykonávania jej práce zabezpečí starostlivosť o dieťa inou dospelou fyzickou osobou alebo právnickou osobou (ale nie v škôlke).

Ak by kamarátka A poberala príspevok na starostlivosť o dieťa a teda potrebovala aj doklad o zaplatení pre UPSVaR od szčo, tak v takom prípade musí mať tá druhá kamarátka B aj živnosť na opatrovanie.
Ak doklad nepotrebuje, tak ani kamarátka B živnosť predpokladám nemusí mať. Ako sa však jej príjem posudzuje z hladisla dane z príjmu? Ak by bol jej zdanitelný príjem (neviem, či má ešte iný okrem tohto za opatrovanie) za celý kalendárny rok nižší ako z 50% zo sumy 100násobok živn.minima, tak myslím nemusí podávať ani danové priznanie. Ak bude vyšší, tak ?

Toto má v tomto prípade teda ale vôbec nenapadlo, že priznávať príjem.
Myslíš, že baby, ktoré na RD pri svojom dieťati napr. ešte opatrujú zo 2 deti svojim kamarátkam, si tento príjem priznajú? Podľa mňa určite nie. Ja by som povedala, že to robím zadarmo, keby to náhodou niekoho trápilo. :D
brčko
22.10.09,09:35
Toto má v tomto prípade teda ale vôbec nenapadlo, že priznávať príjem.
Myslíš, že baby, ktoré na RD pri svojom dieťati napr. ešte opatrujú zo 2 deti svojim kamarátkam, si tento príjem priznajú? Podľa mňa určite nie. Ja by som povedala, že to robím zadarmo, keby to náhodou niekoho trápilo. :D

inak súhlas.
Ale v prípade, ak nemá nikoho z rodiny a uvádzala by na UPSVaR ako osobu, ktorá sa o dieťa stará kamarátku B, tak tu bol postup, ako nemať prípadný problém s DU. :)
A to druhé s otáznikom by ma osobne zaujímalo, aj ked len teoreticky. :)
dobrava
22.10.09,13:07
Presne takéto odpovede som očakávala, len som sa potrebovala utvrdiť ... Aj keď ten otáznik od brčko je namieste a tiež by ma to zaujímalo, čo ak ... Ste super, super, veľakrát ste mi už pomohli.
jana32
21.08.10,11:57
Dobrý deň, prosím oa radu pre bývalú kolegynku, má dcérku ktorá v novembri bude mať 3 roky, kolegyňa od 1.12. má zabezpečený nástup do práce, čiže vyšlo jej to super. Ibaže, v škôlke jej povedali, že musí dať dcérku od septembra do škôlky, lebo potom ju už nevezmú. Dcérka by tam bola len na doobedie, ale kolegyňa asi o rodičovský príde, však? Je to obecná škôlka. Poraďte ak by ste to riešili vy, rodičovský potrebuje, veď do decembra nemá iný príjem, ale o škôlku tiež nechce prísť, dcérku jej po nástupe do zamestnania nemá kto postrážiť. Ďakujem
veronikasad
21.08.10,12:06
Dobrý deň, prosím oa radu pre bývalú kolegynku, má dcérku ktorá v novembri bude mať 3 roky, kolegyňa od 1.12. má zabezpečený nástup do práce, čiže vyšlo jej to super. Ibaže, v škôlke jej povedali, že musí dať dcérku od septembra do škôlky, lebo potom ju už nevezmú. Dcérka by tam bola len na doobedie, ale kolegyňa asi o rodičovský príde, však? Je to obecná škôlka. Poraďte ak by ste to riešili vy, rodičovský potrebuje, veď do decembra nemá iný príjem, ale o škôlku tiež nechce prísť, dcérku jej po nástupe do zamestnania nemá kto postrážiť. Ďakujem
Trval kolegyni pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky ? Ak ano, nech sa prihlási na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Vznikne jej nárok na dávku v nezamestnanosti. Popri poberaní dávky môže pracovať na dohodu - s možným príjmom cca 136 €.

Ak však ide o nástup do práce u súčasného zamestnávatela, nárok na dávku v nezamestnanosti jej vznikne iba v prípade, ak pracovný pomer ukončí a znovu nastúpi od 1.12.
jana32
21.08.10,15:37
Trval kolegyni pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky ? Ak ano, nech sa prihlási na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Vznikne jej nárok na dávku v nezamestnanosti. Popri poberaní dávky môže pracovať na dohodu - s možným príjmom cca 136 €.

Ak však ide o nástup do práce u súčasného zamestnávatela, nárok na dávku v nezamestnanosti jej vznikne iba v prípade, ak pracovný pomer ukončí a znovu nastúpi od 1.12.

Veronika ďakujem, ale ona u nás skončila ešte pred materskou, nárok na dávku v nezamestnanosti jej nevznikne ( po odchode o nás už sa jej nepodarilo zamestnať ). Takže tu asi nič nenarieši? O ten RD príde ak dá dieťa do škôlky? Ďakujem Veronika
veronikasad
21.08.10,15:41
Veronika ďakujem, ale ona u nás skončila ešte pred materskou, nárok na dávku v nezamestnanosti jej nevznikne ( po odchode o nás už sa jej nepodarilo zamestnať ). Takže tu asi nič nenarieši? O ten RD príde ak dá dieťa do škôlky? Ďakujem Veronika
Asi nenarieši, nech sa prihlási na ÚP ako uchádzač o zamestnanie, aby za ňu štát platil aspoň zdravotné poistenie. Ak splňa podmienky nároku na dávku v hmotnej núdzi, treba o ňu požiadať.
O RP príde, ak dá dieťa do školky. Ak by však pracovala, do 3 rokov veku dieťaťa jej vznikne príspevok na starostlivosť o dieťa.
jana32
21.08.10,15:54
Veronika a ak by nastúpila na dohodu už v septembri a dieťa by mala v škôlke doobeda aj tak by mala nárok na ten príspevok na starostlivosť o dieťa ( teraz neviem asi som úplne mimo, ten príspevok je niečo iné ako rodičovský príspevok ?)
veronikasad
21.08.10,16:09
Veronika a ak by nastúpila na dohodu už v septembri a dieťa by mala v škôlke doobeda aj tak by mala nárok na ten príspevok na starostlivosť o dieťa ( teraz neviem asi som úplne mimo, ten príspevok je niečo iné ako rodičovský príspevok ?)
Myslím, že ano - aj pri práci na dohodu. Bližšie informácie jej poskytnu na UPSVaR.Dieťa navštevuje štátnu alebo súkromnú škôlku ?

Pozri aj tu :

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.employment.gov.sk%2FDIS%2Fdis %2Findex.php%3Fid%3D395&ei=twdwTIDKIeKfOLzzrbAL&usg=AFQjCNHcC0YH_xgjg6teE_CSWaKKvLEwcA&sig2=UuEbcdrgqf4K03mTeFIFXA
kamiladekor
23.08.10,22:22
Dobrý deň, prosím Vás o radu som slobodná mamička a syn bude mat 31.10.2010 -3 roky, zobrali by ho do škôlky už od 1.9.2010 len neviem ako nepríst o rodičovský príspevok. Ešte k tomu len toľko chcem dodat, že často chodím po doktoroch, lebo mám problém s chrbticou..chodím aj na rehabilitáciu a od septembra aj na cvičenie. Keby chodil do škôlky na 3-4hod. len v septembri ci by to vadilo.Od oktobra môže íst potom normálne na celý deň do škôlky? Alebo poradte mi prosím ako to je.?? Ďakujem
ivka70
24.08.10,05:13
Dobrý deň, prosím Vás o radu som slobodná mamička a syn bude mat 31.10.2010 -3 roky, zobrali by ho do škôlky už od 1.9.2010 len neviem ako nepríst o rodičovský príspevok. Ešte k tomu len toľko chcem dodat, že často chodím po doktoroch, lebo mám problém s chrbticou..chodím aj na rehabilitáciu a od septembra aj na cvičenie. Keby chodil do škôlky na 3-4hod. len v septembri ci by to vadilo.Od oktobra môže íst potom normálne na celý deň do škôlky? Alebo poradte mi prosím ako to je.?? Ďakujem

Na RP nie je narok aj ked chodi syn do skolky len na par hodin. dolezity je termin prijatia/nastupu do skolky.
Nakolko vsak 1.9. je sviatok, treba si v skolke vypytat potvrdenie pre UPSVaR o tom, ze je prijaty od 2.9. a tak to na UPSVaR do 8 dni nahlasit.
Potom este narok na RP za september vznikne, nakolko 1.9. bola splnena podmienka celodennej starostlivosti.

Za oktober uz narok na RP nevznikne.
trabantmini
23.05.11,16:44
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Môj syn mal 8.5.2011 tri roky. Podala som na UPSVaR 8.4.2011 žiadosť o predlžený rodičovský platený príspevok, ktorý mi schválili vzhľadom na 50% zťp / celiakia, intolerancia laktozy, vpáčený hrudník, stridor.../ . Pani na UPSVaR mi povedaa, že od septembra môžem dať syna na celý deň do škôlky a pritom ísť normálne pracovať na zmluvu / 8 hodín denne / a budú mi platiť tak ako doteraz / už predlžený platený rodičovský príspevok /. Je to pravda? Vraj sa zmenil zákon a ten to povoľuje !!!! Ďakujem za odpovedˇ, Andrea :-)
ivka70
23.05.11,16:47
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Môj syn mal 8.5.2011 tri roky. Podala som na UPSVaR 8.4.2011 žiadosť o predlžený rodičovský platený príspevok, ktorý mi schválili vzhľadom na 50% zťp / celiakia, intolerancia laktozy, vpáčený hrudník, stridor.../ . Pani na UPSVaR mi povedaa, že od septembra môžem dať syna na celý deň do škôlky a pritom ísť normálne pracovať na zmluvu / 8 hodín denne / a budú mi platiť tak ako doteraz / už predlžený platený rodičovský príspevok /. Je to pravda? Vraj sa zmenil zákon a ten to povoľuje !!!! Ďakujem za odpovedˇ, Andrea :-)

Ano, je to pravda, ak to syn zdravotne zvladne, moze ist aj na cely den do skolky, schvaleny RP ti ostava.
trabantmini
23.05.11,16:49
Ďakujem pekne, prajem všetko dobré. Tak to teda skúsime - škôlku :-)