zuzcen
10.02.18,14:49
ako mám v pohode účtovať faktúru a spotrebu stravných lístkov? jedná sa o szčo , kupuje si lístky 2 krát ročne. pomohol by mi podrobný postup, ak by niekto bol ochotný mi to vysvetliť.
Ďakujem za pomoc
janka4
15.12.18,14:08
S rovnakým problém sa práve teraz trápim ja a neviem nájsť na to odpoveď hoci už poradu aj google prehľadávam hodiny. Poriešili ste to už nejako, prípadne vedel by niekto pomôcť? Ešte upresňujem, že účtujem v jednoduchom účtovníctve.
Vopred ďakujem.
veronikasad
15.12.18,14:26
SL SZČO sa nedajú kupovať spätne, inak postup je velmi jednoduchý. Došlú faktúru zaeviduješ do knihy záväzkov, uhradu fa rozdelíš na SL = VNZD a manipulačný poplatok, vrátane DPH = VOZD v členení služby. Z manipulačného poplatku nie je možný odpočet DPH.

Mesačne cez interný doklad na základe evidencie dochádzky preúčtuješ zodpovedajúci počet SL do VOZD.

Pokial eviduješ SL aj v knihe cenín, tak nákup SL zaeviduješ ako príjem a mesačnú spotrebu ako výdaj.

V Pohode neúčtujem, postup by mal byť vo všetkých SW JU rovnaký.
bodliak
15.12.18,15:01
S týmto sa stretávam opakovane. Prečo je DPH z manipulačného poplatku mimo ?
veronikasad
15.12.18,15:35
V tejto téme, v príspevku od Janky Acsovej, je stanovisko DR SR k odpočítaniu DPH
"Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákona o DPH za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania, a teda fyzickej osobe, platiteľovi dane, v zmysle § 49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane."
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwikkZWHoaLfAhWPJSwKHWDaAM8QFjADegQIBRAB&url=http%3A%2F%2Fwww.porada.sk%2Farchive%2Findex.p hp%2Ft-53808.html&usg=AOvVaw0B8Nw_pFLG1UeCmMH5kaSt

Či sa odvtedy niečo zmenilo, neviem, informáciu mám zo školenia k DPH.
Tweety
15.12.18,15:39
bodliak S týmto sa stretávam opakovane. Prečo je DPH z manipulačného poplatku mim
Z hľadiska odpočítania dane je služba sprostredkovania stravovania službou prijatou na osobnú spotrebu, preto si platiteľ dane podľa § 49 ods. 2 zákona o DPH daň odpočítať nemôže.
bodliak
15.12.18,17:06
To je reštaurácia. SZČO si môže hodiť do nákladov aj 4.80 ak má bloček na denné menu. Chápem, že z toho si DPH neodpočíta. Ale hentá spoločnosť mi sprostredkovala cenninu, nie stravovanie.
veronikasad
15.12.18,18:08
Čítaj pozorne odpoveď Tweety, aj stanovisko DRSR - ide o osobnú spotrebu daňovníka ...
bodliak
15.12.18,18:16
Osobná spotreba, ktorá ide do nákladov. Zase kurvíme logiku... Takže, keď kúpim víno a rozdám ako pozornosť, z toho si DPH odpočítať môžem, ale keď mi niekto sprostredkuje stravenky, z poplatku už nie. Víno áno, aj zo samotného vína, stravenky ani z poplatku. A potom sa čudujú, že ich máme za pajácov...
veronikasad
15.12.18,18:25
Že ty si nešiel kandidovať za poslanca NR SR ...
bodliak
15.12.18,20:48
Nie som zlodej, povaľač, podvodník... Nemám na to.