koreň2006
11.02.18,15:29
Zdravím mal som kuriózny prípad autonehody. Šiel som z autom na prepis a čo čert nechcel stala sa nehoda. Čo uznávam nemal som PZP keďže akurát v daný deň som sa ju chystal uzavrieť osobne. Tak som využil živú PZP v systeme (preveril som či je živá)predchádzajúceho majiteľa a v čase nehode bola. Na mieste nehody má polícia SR uznala ako vinníkom nehody, takže ešte v deň nehody som nemal inú možnosť ako využiť zmluvu pzp predošlého majiteľa a on-line som aj preposlal potrebnú dokumentáciu k zaevidovaniu škodovej udalosti. Je mi taktiež jasné že PZP zaniká aj zmenou držby majiteľa. A ja sa pýtam môže poisťovňa zrušiť (stornovať spätne zmluvu PZP)poistné plnenie spätne 2 mesiace dozadu, keď zistí že plnenie si vyžaduje už druhý majiteľ a škodová udalosť sa stala v čase keď bola táto zmluva živá (platná)? Môžem len dodať že v deň nehody som nešiel spôsobiť škodovú udalosť úmyselne, veď kto by chcel, ale chcel som si PZP uzatvoriť osobne priamo v poisťovni vám následne ísť na prepis a obhliadku, čo sa ale nestalo na moju škodu a teraz odomna po 3 mesiacoch vyžaduje slovenska komora poistovatelov preplatenie škody. Taktiež musím povedať že pri škode mi naparili paragraf za nedodržanie bezpecneho odstupu a automaticky usúdili že som vinník ja a poškodený ktorý stúpil na brzdu, dal neskoro znamenie o zmene jazdy doľava a nemohol v tej sekunde odbočiť keďže oproti šli autá tak som to ozaj nemal šancu ubrzdiť (žiadna spoluvina). Dostal som ako vinník hneď pokutu 60 euro. Fakt zvláštna situácia a vyriešenie ,(resp. vymáhanie škodovej udalosti po viac ako 3 mesiacoch,). Vie mi niekto poradiť alebo sa mám radšej zmieriť s tým plnením ktoré mám zaplatiť. Mňa len zaujíma či mohla poisťovňa uplatniť takýto postup keď zistila že poistka ktorá už mala byť dávno zrušená tak ju zrušila spatne na základe tejto škôd. udalosti.????
buchač
11.02.18,14:41
Ja nie som síce právnik...ALE môj laický pohľad na to vraví :

- nedodržal si bezpečnú vzdialenosť
- urobil si (dá sa to kľudne tak nazvať) poistný podvod......a následne
- pokus o nedovolené obohatenie.
misoft
11.02.18,15:02
Z popisu:
Predchádzajúci vlastník ešte nezrušil na predané vozidlo PZP - poisťovňa nemá o zmene majiteľa záznam - PZP je (zatiaľ) platná.
Ale! Takéto veci sa nahlasujú najneskôr do 15-tich dní, ako PZP, tak i zmena a prihlásenie vozidla. Nový majiteľ by MAL mať už PZP uzatvorené, poisťovňa by potom (aj bez pričinenia starého majiteľa) vozidlo z PZP na neho ukončila a tebe by bežala tvoje PZP.
Takto (okrem toho, že si bol uznaný vinným) si spôsobil škodu starému majiteľovi (ktorý to samozrejme môže odvolať, vyhlásiť a doložiť KPZ skutočný stav). Poisťovňa postupovala správne, že to vyžaduje od teba, pretože právne (na základe KPZ) si majiteľom ty, ty si mal povinnosť mať na svoje vozidlo PZP.
Počítaj s tým, že v budúcnosti budeš v registri a akákoľvek ďalšia uzatvorená PZP bude drahšia pre teba - si pre poisťovne si nedôveryhodný klient.
Ak ťa poisťovňa nezažaluje pre poistný podvod - tak si gratuluj.
draik
11.02.18,15:03
Ak v čase nehody už bolo vozidlo odhlásené na Vás a Vy ste nemali uzatvorené PZP, tak máte smolu. Poisťovna je o zmene držiteľa vozidla informová spravidla pôvodným držiteľom, ktorý si na základe fotokópie papierového osvedčenia s vyznačením dátumu odhlášky uplatňuje preplatok na poistnom.
koreň2006
11.02.18,15:05
Hovorím že nemal som žiadny zlý úmysel, a som si vedomý že som pochybil zo zákona o PZP, no na druhej strane ako som mal postupovať? Dohoda na mieste už nebola možná poškodený vôbec nejavil a policajti boli hneď suverénni pretože zase ten odstup
draik
11.02.18,15:07
KPZ je z pohľadu PZP irelevantná.
Žabinka
11.02.18,15:42
V prvom rade si nemal jazdiť na cudzej poistke.. Ak si auto používal, tvojou povinnosťou bolo uzavrieť si vlastné PZP. Keďže si tak neurobil, SKP od teba požaduje úhradu za spôsobenú škodu oprávnene..
Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla vzťahuje na každého, kto zodpovedá za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla uvedeného v poistnej zmluve. Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil poškodenému uplatnené preukázané nároky na náhradu škody. Ty si nebol poistený, nemá prečo poisťovateľ prečo uhrádzať škodu.
Aider s.r.o.
25.02.18,14:41
Vozidlo, ktoré máte poistené a požičiate ho niekomu, tiež si musí uzatvoriť svoje PZP na to vozidlo, ktoré už raz je poistené? Nebláznite...
Aider s.r.o.
25.02.18,14:46
Ja nechápem, ako môžete toto napísať, však toho pána iba strašíte, že bude ešte odsúdený.

V zmysle § 223 trestného zákona:
(1) Kto vyláka od iného poistné plnenie tým, že ho uvedie do omylu v otázke splnenia podmienok na jeho poskytnutie, a tak mu spôsobí malú škodu, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

pokiaľ odpovedal pravdivo v poisťovni, z ktorej sa má škoda uhradiť poistenému, tak o poistný podvod nejde!

A zrejme ste mysleli bezdôvodné obohatenie, že? Toto sú mi teda radcovia... :-/
Katy a R
25.02.18,14:51
Poisťovňa mohla poistku zrušiť spätne - ak bývalý majiteľ poslal žiadosť o zrušenie - a doložil doklad - kópiu TP s dátumom odhlásenia.
Je jedno, či ten TP (alebo doklad o odhlásení) doložil už po nehode, alebo skôr. ak si to ty aj vtedy videl v systéme SKP ako platné, zmluva skončila dátumom odhlásenia MV
nie mi je jasné - to si jazdil 2 mesiace na odhlásenom MV - a neprihlásil si ho? aspoň podľa tohto, čo si napísal - cit:
" ... či mohla poisťovňa uplatniť takýto postup keď zistila že poistka ktorá už mala byť dávno zrušená.."
Katy a R
25.02.18,14:52
lenže on ho nemal požičané ;)
Aider s.r.o.
25.02.18,14:53
Zákon o PZP:
(1) Poistenie zodpovednosti okrem dôvodov ustanovených osobitným predpisom12) zaniká aj
b) zápisom prevodu držby motorového vozidla na inú osobu v evidencii vozidiel,

Z toho vypýva, že PZPčko toho predchádzajúceho majiteľa zaniklo až po prevode, čiže až po tom, čo ste auto prepísali.
Aider s.r.o.
25.02.18,14:59
Teraz čítajte:
"V prvom rade si nemal jazdiť na cudzej poistke.."
- Keď si auto požičiate tiež "jazdíte na cudzej poistke"

"Ak si auto používal, tvojou povinnosťou bolo uzavrieť si vlastné PZP."
- Ak auto požičiate, Vašou povinnosťou nie je uzatvoriť si novú poistku

"Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla vzťahuje na každého, kto zodpovedá za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla uvedeného v poistnej zmluve."
- Z toho vyplýva, že sa "poisťuje" vozidlo, nie vodič

"Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil poškodenému uplatnené preukázané nároky na náhradu škody. Ty si nebol poistený, nemá prečo poisťovateľ prečo uhrádzať škodu."
- § 4, ods. 1) Poistenie zodpovednosti sa vzťahuje na každého, kto zodpovedá za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla uvedeného v poistnej zmluve. / To znamená, že sa poisťuje vozidlo, bez ohľadu na vodiča
Aider s.r.o.
25.02.18,16:09
Pôvodnému majiteľovi mohla byť poistka zrušená najskôr ku dňu, kedy bol prepísaný držiteľ vozidla. Poistenie nemohlo skončiť odhlásením vozidla na inú osobu, ale až po prihlásení na nového majiteľa. Preto poisťovňa potrebuje scan TP po prihlásení vozidla novým majiteľom.
Katy a R
25.02.18,16:21
nemáš pravdu - ak niekto doloží doklad o odhlásení - zrušia k tomu dňu (aj vrátia nespotrebované poistné) . aj ja idem ešte len poslať - v novembri odhlásené. Predchádzajúci majiteľ nahlási nového (má na to aj splnomocnenie - veď pre takéto prípady to zaviedli) - a nezodpovedá za jeho nesplnenie si povinností
Žabinka
25.02.18,16:36
1. keď auto požičiam, dobrovoľne preberám riziko že vodič môže spôsobiť škodu, ktorá sa bude uplatňovať z môjho PZP
2. predaj/odhlásenie vozidla - budem riskovať že “zodpovedný” kupujúci bude jazdiť rok na mojej poistke a bude páchať priestupky a robiť škody na iných vozidlách (aj “nechtiac”) ktoré sa budú uplatňovať z môjho PZP? a obzvlášť v čase, keď sa sleduje a zohľadňuje bezškodovosť pri ďalšom uzavretí PZP?
Aider s.r.o.
25.02.18,16:43
Zákon o premávke na pozemných komunikáciách:
§90, ods. 6)
Osoba, na ktorú sa držba vozidla previedla podľa odseku 1 písm. a), je povinná osobne požiadať, aby bola zapísaná do dokladov vozidla ako jeho držiteľ, a to do 14 dní odo dňa, keď sa na ňu vozidlo previedlo, na okresnom dopravnom inšpektoráte príslušnom podľa miesta svojho trvalého pobytu alebo sídla. To znamená, že nový majiteľ je povinný do 14 dní si auto na seba prehlásiť a na prehlásenie potrebuje nové PZP.
Žabinka
25.02.18,16:52
ak si už niekedy videl OEV, tu ti priložím vzor https://www.minv.sk/swift_data/source/policia/1tec/oe_i_a_oe_ii/oe_ii_dizain_od_153_2016/OE%20II_Predna.jpg
tak by si nemohol písať také hlúposti.. pri odhláseni vozidla sa robí zápis Zmena údajov o vlastníkovi/držiteľovi C.5, C.6.. týmto zápisom na DI zaniká vlastníctvo pôvodného vlastníka/držiteľa a tým pádom aj jeho PZP..
cituješ tu paragrafy ale absolútne ich prekrúcaš a zavádzaš..
Žabinka
25.02.18,17:04
a tieto bludy máš odkiaľ? nechce sa mi tu vypisovať celé znenie, tak si teda nájdi Zákon 8/2009 Z.z., konkrétne § 117 (1) Po oznámení zmeny podľa § 116 ods. 1 písm. a) je osoba, na ktorú sa držba vozidla previedla, povinná osobne požiadať orgán Policajného zboru príslušný podľa miesta svojho pobytu, sídla alebo prevádzkarne o zápis do dokladov vozidla ako držiteľ, a to do 30 dní odo dňa, keď sa na ňu držba vozidla previedla. Pritom je povinná na vykonanie evidenčných úkonov predložiť osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II so zápisom o oznámení zmeny, ktorý vykonal orgán Policajného zboru, a ďalšie potrebné doklady ustanovené týmto zákonom preukazujúce splnenie podmienok na vykonanie zmeny v evidencii vozidiel, preukázať svoju totožnosť, vyplniť príslušné tlačivo, ak je na tento účel zavedené, a umožniť porovnanie údajov uvádzaných v osvedčení o evidencii časť II s údajmi priamo na vozidle; osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II sa neodovzdáva, ak bolo stratené alebo odcudzené. Ak osoba, na ktorú sa držba vozidla previedla, žiada o zápis orgán Policajného zboru, na ktorom nie je vozidlo evidované, je povinná odovzdať aj tabuľku s evidenčným číslom; to neplatí, ak bola tabuľka s evidenčným číslom stratená alebo odcudzená.
Martuk
25.02.18,17:47
akonáhle má pôvodný majiteľ v ruke TP s dátumom zmeny na nového majiteľa, tak k tomuto dátumu sa ruší PZP a vracia prípadné nespotrebované poistné, ako tu už spomínala Žabinka. A pokiaľ Aider nikdy nevidel odhlásený TP, tak vyzerá podobne ako moja príloha
misoft
25.02.18,17:51
Aider s.r.o. len "radí", ale voloviny, navyše v rozpore s Etiketou tu pchá svoju reklamu (resp. pchal http://www.porada.sk/t302732-prasknute-celne-sklo.html) - kým som ho nevaroval.
dmc
25.02.18,18:19
NEMAS PRAVDU. Pre poistovnu je podstatne odhlasenie vozidla na noveho majitela. Nikdy nevyzaduje TP kde je zapisany novy majitel - plne postacuje stare TP kde je zaspisane avizo zmeny.

Mylis si pojmy a dojmy. Zapozicanie vozidla a odhlasenie vozidla na noveho majitela su dve uplne odlisne situacie.
dmc
25.02.18,18:24
Lenze zapis prevodu drzby vznika uz vykonanim odhlasenia /prehlasenia na noveho majitela - prave preto sa vyzaduje jeho oosbna ucast pri odhlasovani - vykonavani aviza o zmene alebo jeho pisomny overeny suhlas s touto zmenou. Uz tymto ukonom vznika prevod drzby. Prevod sa dokoci zapisanim noveho majitela v mieste bydliska.

Prave pre taketo "ojebabracky" ake popisujes sa zaviedla zmena zakona a aj pri vykonavani aviza zmeny. (odhlasovani stareho majitela a avizovani noveho) sa vyzaduje osobna ucast pri zmene alebo pisomny suhlas (elektronicky).
Aider s.r.o.
25.02.18,18:40
Máte pravdu, zmýlil som sa. Je to tak ako píšete.
ivka70
25.02.18,19:10
Ak by si si auto isiel skutocne prihlasit, musis vediet, ze zakonna poistka je podmienka prihlasenia. Ak si ju nemal, cele tvrdenie o havarii cestou na prihlasenie je zavadzajuce.
Zaplat plnenie.
buchač
25.02.18,19:14
Aiderko môj...ty mafián jeden, nerob bububu na mňa...lebo sa ešte pokakám. ;)

Čo ty nechápeš, to nie je môj problém....a ty toho nechápeš ešte veľa.

Ja napríklad nechápem, že si prdnem a už by si chcel za to honorár.
Šun more...takých mudrlantov, ako si ty je plný internet.
Žabinka
25.02.18,19:49
každý sa občas zmýli, ale nie každý si to aj prizná..;) cením..:)
Chobot
25.02.18,21:28
Ale aby sa tak zásadne pomýlil niekto, kto v tom má byť profesionál a ešte nás tu bude presviedčať pol dňa, že on má pravdu.... že sa nehanbí.
Katy a R
26.02.18,06:12
ja len ešte doplním, že AK si pôvodný majiteľ nespraví kópiu starého TP s odhlásením (alebo niekde zašantroší) a nechce sa mu vybavovať u policajtov doklad o dátume odhlásenia MV - tak v takom prípade môže doložiť aj TP nového majiteľa - ale samozrejme, bude potom trošku škodovať (nejaký ten týždeň) - samozrejme píšem o prípade, keď si nový majiteľ riadne splní povinnosť:) (a prihlási MV sa za pár dní)