Frances07
11.02.18,16:47
Som uplny zaciatocnik a potesim sa kazdej dobrej rade.
Planujem zalozit zivnosti cez externu firmu - proces chapem, len by som rada zistila viac o tom ako je to s nahlasovanim. Podla vsetkeho ma nahlasia Socialnej aj zdravotnej poistovni. Ale ako a kedy zacam splacat? Napr. po zvoleni zdravotnej poistovne ako splacam a kedy (cez bankovy ucet, v akych intervaloch)?
Ak sa zaregistrujem ako zivnostnik napr. 3 marca, ale datum zacatia podnikania je napr. 1. juna, odkedy mi vznikaju povinnosti platit?

Pri registracii este nemam zalozeny obchodny ucet v banke, ako budem poplatky uhradzat (zdravotne poistenie, danove poplatky?)
hanelie
11.02.18,16:03
ako szčo máte povinnosti sa nahlasovať osobne za seba ( externá firma ? to asi bude zamestnávateľ, ktorý zamestnáva szčo - čiže čisté nelegálne zamestnávanie )
ak sa za registrujete 3 .3 tak povinnosť platiť odvody vznikne tým dňom prvá splátka do ZP 8.4 , sociálne poistenie prvý rok činnosti szčo neplatíte, lebo nie je z čoho vypočítať vymeriavací základ, ale samozrejme dá sa prihlásiť aj na dobrovoľné - aj spolu s poistením v nezamestnanosti - poplatky - poistné môžete uhrádzať priamo v pobočkách poisťovne, učet nemusíte mať založený, ale potom budete musieť mať registračnú pokladňu, lebo tak vyžaduje zákon
veronikasad
11.02.18,16:36
Preddavky do ZP začne platiť až od začiatku podnikania, nie registrácie. Tieto dátumy nemusia byť zhodné.
veronikasad
11.02.18,16:38
V akej oblasti chceš podnikať? Kto za teba teraz platí zdravotné poistenie?
Frances07
11.02.18,19:47
Dakujem za odpoved. Pod externou firmou som myslela jednu zo spolocnosti ktorym sa zaplati a oni ma zaregistruju na prislusnych uradoch.
Frances07
11.02.18,19:50
Rada by som sa opytala este ohladne registracnej pokladnice. Ja nebudem predavat tovar, ale poskytovat sluzby. Citala som o Elektronickej RP. Je tam nejaky limit (pocet transakcii) lebo niekede som sa docitala ze 3000 rocne ... A ako je to ked mam uctovny program, musi byt ERP aj vtedy?
Katy a R
11.02.18,20:01
Založenie živnosti je úplne jednoduchý úkon - na to ozaj nepotrebuješ externú firmu. Zájdeš na ŽU - a vyplníš potrebné tlačivo (Ohlásenie). ak ide voľnú živnosť, potrebuješ k tomu len OP, nič viac. Kolok/y si kúpiš tam v automate (5 eur za 1 živnosť - v prípade remeselnej - 15 eur) . Do príslušnej kolonky zaškrtneš aj, že ťa majú zaregistrovať na ZP a tiež na DU.
Povinnosť platiť odvody je len do ZP. Splatnosť preddavkov je vždy do 8. dňa nasledujúceho mesiaca. V prípade súbehu so zamestnaním môžu byť preddavky nulové.
účet nemusíš mať - ale je dobré mať zvlášť financie z podnikania - postačí aj obyčajný účet.
a ERP - zákon presne definuje, v ktorých prípadoch treba- pozri, či sa táto povinnosť týka aj teba?
A nezabudni - budeš SAMOSTATNE zárobkovo činná osoba! (treba vedieť základné veci)
veronikasad
11.02.18,20:17
Na príslušných úradoch (Daňový úrad, zdravotná poisťovňa) ťa bezplatne zaeviduje živnostenský úrad. SP riešiť nemusíš.
veronikasad
11.02.18,20:19
Aké služby budeš poskytovať ? Čítala si zrejme o virtuálnej registračnej pokladnici, ERP žiadne limity nemá.
Frances07
12.02.18,06:50
Momentálne nikto, pretože som zatiaľ v zahraničí kde si platím, plán je vrátiť sa domov, ale keďže som bola mimo niekoľko rokov je to úplne od začiatku.
Bude to v oblasti IT a médiá.
Frances07
12.02.18,06:52
Ďakujem. Vážim si každú radu a názor