Zoltán Kovács
05.08.06,10:16
Ahojte poraďáci!

Naša stavba už (konečne) dospela do takého štádia, že ideme vyberať realizátora kúrenia. Hľadám firmu, ktorá je schopná urobiť podľahové kúrenie v kompinácii so slnečnými kolektormi. Samozrejme ohrev bude riešený s kotlom. Slnečné kolektory budú slúžiť na predohrev počas vykurovacej sezóny a počas leta na ohrev teplej užitkovej vody. Aby sme ušetrili čo najviac plynu. Nakoľko plynová prípojka sa bude riešiť zásobníkom (nemáme prípojku na verejný plynovod).

Rád by som prečítal názory iných na takúto kombináciu kúrenia, resp. prípravy teplej užitkovej vody. Ďakujem.
rudux
07.08.06,09:53
Nemam osobne skusenosti, kolega staval pred rokom nieco obdobne, vraj sa to vyplaca len pri idealnom umiestneni panelov na streche, t.j. len pri idealnej miesta na streche.
Zoltán Kovács
07.08.06,10:58
Umiestnenie mám "ideále", sedlová strecha orietovaná na severovýchod. Takže panely budú celý deň pod slnkom.
Dada
07.08.06,11:12
Umiestnenie mám "ideále", sedlová strecha orietovaná na severovýchod. Takže panely budú celý deň pod slnkom.

A koľko panelov máš v úmysle použiť?
Zoltán Kovács
07.08.06,11:16
Podľa mojích prepočtov 6 panelov.
Dada
07.08.06,11:26
Podľa mojích prepočtov 6 panelov.

kotol viessmann vitodens 343
plynový kondenzačný kotol so zabudovaným 250 l solárnym zásobníkom. Kotol je pripravený pre napojenie soláru. Slnečné kolektory navrhne firma VIESSMANN s reguláciou.

http://www.viessmann.cz/web/czech/cz_publish.nsf/AttachmentsByTitle/DB-5811330.pdf/$FILE/DB-5811330.pdf

Skús.
Zoltán Kovács
07.08.06,11:38
Ďakujem za info, len neviem po nemecky ani muka. Ale som počul, že tieto nie sú najlacnejšie kotly. Samozrejme nemám záujem o nejaký lacný brak, s ktorým budem mať viac starosti ako užitku. Čo kotly Protherm?
Dada
07.08.06,11:46
Ďakujem za info, len neviem po nemecky ani muka. Ale som počul, že tieto nie sú najlacnejšie kotly. Samozrejme nemám záujem o nejaký lacný brak, s ktorým budem mať viac starosti ako užitku. Čo kotly Protherm?

Ako ja sa do toho vôbec nevyznám, ale priateľ navrhuje kúrenia a je v tom moc dobrý. To sú jeho rady, takže reakcia na Protherm je:
ked to má bežať so solárom.... tak radšej VIESSMANN... PROTHERM je kvalitou o dosť niežšie...(síce aj s cenou)
cena kotla bude vyše 100 000... stým treba počítať
nižšia rada 333 stojí s reguláciou okolo 108 000
ale je to ten najlepší kotol čo momentálne na trhu je !

http://www.viessmann.sk/web/slovakia/sk_publish.nsf/Content/Vitodens343_slovakia

Skús tu.
Dada
07.08.06,11:48
Alebo že ešte BUDERUS treba skúsiť.
No ono vôbec príprava na solar nie je najlacnejšia.

http://www.buderus.sk/?cast=2&str=1&kateg=417

že majú aj akcie na solar
Dada
11.08.06,07:23
No ako si s tým pokročil? Už máš niečo vybraté?
Zoltán Kovács
11.08.06,07:45
No ako si s tým pokročil? Už máš niečo vybraté?

Ahoj Dada. Ešte stále len rozhodujem. Ako som pozeral ceny tak asi to nebude všetko naraz. Zatiaľ mám predstavú nasledovnú. Urobiť podlahovku a ktomu zakúpiť kotoľ, ktorý je už predpripravený na slnečné kolektory. Všetky rozvody pripraviť na strechu. A asi za 2-3 roky tie slnečné kolektory dať si domontovať.

Priznám sa,že nerátal som až takou sumou, preto teraz musím preskupovať financie.
Dada
11.08.06,08:11
Ahoj Dada. Ešte stále len rozhodujem. Ako som pozeral ceny tak asi to nebude všetko naraz. Zatiaľ mám predstavú nasledovnú. Urobiť podlahovku a ktomu zakúpiť kotoľ, ktorý je už predpripravený na slnečné kolektory. Všetky rozvody pripraviť na strechu. A asi za 2-3 roky tie slnečné kolektory dať si domontovať.

Priznám sa,že nerátal som až takou sumou, preto teraz musím preskupovať financie.

Veď to, že solar vôbec nie je lacný špás. Ale za "pár" rokov by sa ti mali investície vrátiť. Držím ti palce.
Jana Motyčková
11.08.06,08:40
Ahojte poraďáci!

Naša stavba už (konečne) dospela do takého štádia, že ideme vyberať realizátora kúrenia. Hľadám firmu, ktorá je schopná urobiť podľahové kúrenie v kompinácii so slnečnými kolektormi. Samozrejme ohrev bude riešený s kotlom. Slnečné kolektory budú slúžiť na predohrev počas vykurovacej sezóny a počas leta na ohrev teplej užitkovej vody. Aby sme ušetrili čo najviac plynu. Nakoľko plynová prípojka sa bude riešiť zásobníkom (nemáme prípojku na verejný plynovod).

Rád by som prečítal názory iných na takúto kombináciu kúrenia, resp. prípravy teplej užitkovej vody. Ďakujem.
Ak nemáte plynovú prípojku, nebude lacnejšie dokurovať elektrinou? Sadzby za elektrinu, keď nie je plynová prípojka sú cca 1,80 Sk 20 hodín denne, 4 hodiny okolo 9 Sk- ale vtedy sa nekúri. Ale presné ceny neviem, závisia od oblasti.
dana9
11.08.06,09:12
Nedávno som zachytila správu, že Min. živ. prostredia plánuje poskytovať nejakú formu zvýhodnenia na solárne vykurovanie, jakožto ekologickú formu. Malo to byť okolo 18 % ceny, cca by to negovalo DPH. Ale čítala som to len v novinách, zatiaľ nič záväzné, ale možno by nebolo odveci niekoho na M6P kotaktovať nakoľko to je reálne.

dana:)
Zoltán Kovács
11.08.06,12:09
O tej dotácii som čítal aj ja. Písali konkrétne sumy, že asi 3.000,- Sk za m2. Ale má to platiť až od budúceho roka. Na elektrickým kúrením som ešte ne uvažoval. Musel by som to prerátať s tými sadzbami, a s reviznym technikom pozrieť či prípojka el.energie by to zvládla.
Elena Navrátilová
11.08.06,13:49
Momentálne dotácia do výšky 18000,-. Takže ak sa to nezmení, nič moc.
Marianna01
14.08.06,15:50
Nie je nad čím uvažovať. Elektrické vykurovanie nebude nikdy lacnejšie, ak zakúpiš kvalitný plynový kotol.
Musím súhlasiť s Dadou ohľadom Viessmann-u, my máme tiež - v októbri bude rok, čo sme menili. Išli sme rapídne dolu so spotrebou, a to nemáme zateplené ani okná vymenené. Dimenzovali sme kotol tak, aby stačil vykurovať cca 110m2 obývacej plochy + podkrovie. Nie je to najlacnejšia investícia, ale oplatí sa. Behom 5-6 rokov je naspäť. Kolektory sú tiež super vec, dokážu ohriať teplú úžitkovú vodu počas celého roka, v zime je možné časť energie využiť na dokurovanie miestnosti. Dtto na jar a jeseň. Len je to trochu drahé.
Ak nemáš dodávateľa, obráť sa SS-kou, môžem Ti poskytnúť kontakt na firmu, ktorá pracuje ozaj kvalitne, robí kvalitný servis aj poradenstvo. Aj kolektory, podlahové ... vyriešia všetko, čo potrebuješ.
Jana Motyčková
16.08.06,07:27
Nie je nad čím uvažovať. Elektrické vykurovanie nebude nikdy lacnejšie, ak zakúpiš kvalitný plynový kotol.

V súčasnosti je naozaj plynové kúrenie lacnejšie ako elektrické (ale už nie o veľa), ale ako to bude v budúcnosti, to neviem. Navyše Smith nemá plynovú prípojku, a plyn zo zásobníka je drahší. Okrem toho tie zásobníky musia byť pravidelne kontorlované oprávnenou organizáciu (keď sme to kedysi zisťovali, kontrola musela byť raz ročne a stála 15000 Sk). Tiež to vyžaduje nejaké stavebné požiadavky.

Pre Smitha - skús si zistiť aj niečo o tepelných čerpadlách. Nám to pripadá efektívnejšie ako slnečné kolektory, hlavne preto, že nezávisia od počasia.
borob
16.08.06,08:06
Kolektormi sa kuriť Nedá získ tepla ked je okolie pod nulou je mizivý ak nie žiadný. ved tie kolektory MUSIA byť v zíme ptrázdne alebo naplnené nemrznucou kvapalinou. V zíme sa slnko v našich polohach len mierne odlepí od horizontu a hned ide dole a za tu chvilu dopadne minimum využitelných lučov a večšinou je aj tak vždy opar. Sme s týmto vela experimentovali ale tadeto cesta asi nevedie. zhromaždi si more informácii a popozeraj po okolí či tam niekto niečo podobné nema. ak má potom možeš skušať aj Ty. Naše kolektory sustavne porovnávaju teplotu vody v kolektore a zasobniku a ak je tepelný spad už 0,2 C čerpame tuto vodu do zasobnika a ked sa teploty vyrovneju počitač akamžite odstaví čerpadlo aby sa zásobnik neochladzoval. V zíme je efekt mizivý alebo žiadny začiname fungovať až ked vonkajšia teplota aj v noci je nad nulou a cez den aspon 10C. Aj my sme chceli vela ale fyzika nepustí.
To tepelne čerpadlo saq mí zdá lepší nápad.
Boro
Zoltán Kovács
16.08.06,17:52
Pre Smitha - skús si zistiť aj niečo o tepelných čerpadlách. Nám to pripadá efektívnejšie ako slnečné kolektory, hlavne preto, že nezávisia od počasia.

Zisťoval som ohľadne tepelného čerpadla. Základná výbava technická stojí cca. 200.000,- a to som ešte nespomenul vrty do neviem akej hlbky, alebo vykopanie x m2 na položenie potrubia.
Plyn zo zásobníka (propán bután) stojí okolo 21 Sk m3.

Plynová prípojka je od môjho domu asi 150-170 m. Chceli sme si dať natiahnúť spolu so susedmi, štyria, lenže druhý v poradí (prvý, já som tretí, štvrtý) s tým ensúhlasí a preto nemáme šancu, aby nám to SPP spravila vo vlasnej réžii. Nakoľko v tej lokalite, kde staviam už sa stavjú ďalšie domy, napriek tomu ži nie je ešte ani spevnená komunácia, ani el.prípojka.
Jana Motyčková
16.08.06,19:19
Zisťoval som ohľadne tepelného čerpadla. Základná výbava technická stojí cca. 200.000,- a to som ešte nespomenul vrty do neviem akej hlbky, alebo vykopanie x m2 na položenie potrubia.
Plyn zo zásobníka (propán bután) stojí okolo 21 Sk m3.

Plynová prípojka je od môjho domu asi 150-170 m. Chceli sme si dať natiahnúť spolu so susedmi, štyria, lenže druhý v poradí (prvý, já som tretí, štvrtý) s tým ensúhlasí a preto nemáme šancu, aby nám to SPP spravila vo vlasnej réžii. Nakoľko v tej lokalite, kde staviam už sa stavjú ďalšie domy, napriek tomu ži nie je ešte ani spevnená komunácia, ani el.prípojka.
Tu som našla nejaké porovnanie nákladov na vykurovanie. Je to síce z roku 2003, ale určite sa dá nájsť aj niečo novšie. Propán bután vyzerá dost draho aj oproti elektrine.
http://www.spp.sk/Archiv/Slovak/20030128_PorovnanieNakladov2003.pdf
My tiež nemáme plynovú prípojku, a už si ju ani nemienime dať urobiť.
Zoltán Kovács
24.08.06,10:35
Zisťoval som ohľadne tepelného čerpadla. Základná výbava technická stojí cca. 200.000,- a to som ešte nespomenul vrty do neviem akej hlbky, alebo vykopanie x m2 na položenie potrubia.
Plyn zo zásobníka (propán bután) stojí okolo 21 Sk m3.

Plynová prípojka je od môjho domu asi 150-170 m. Chceli sme si dať natiahnúť spolu so susedmi, štyria, lenže druhý v poradí (prvý, já som tretí, štvrtý) s tým ensúhlasí a preto nemáme šancu, aby nám to SPP spravila vo vlasnej réžii. Nakoľko v tej lokalite, kde staviam už sa stavjú ďalšie domy, napriek tomu ži nie je ešte ani spevnená komunácia, ani el.prípojka.

Konečne sa pohli ľady. Začalo sa s výstavbou pozemnej komunikácie v lokalite kde staviam. Súčasťou výstavby je aj prípojka na plyn a obecnú vodu. Takže určitá čaasť mojích starostí je zažehlená. Nakoľko "záskočné" na vybudovanie prípojok je asi polovica toho čo by ma stál zásobník PB plynu.
borob
25.08.06,11:48
blahoželám
Orim
08.09.06,19:12
Téma ktorá ma zaujíma, škoda že som na to nenarazil skôr.

Budem teoretizovať tak to tak berte. Podľa prvého príspevku by mali v lete slúžiť na ohrev teplej vody. A v zime na predohrev pre kúrenie. Mohlo by to tak fungovať. Možno by bolo vhodné zvážiť ich umiestnenie na strechu domu. Severovýchodný smer nie je najvhodnejší. Keď tak, tak juhojuhozápadný by mal byť lepší (10°-15°na západ od južného smeru). Kolektory možu byť umiestnené aj na zemi. Keď by boli otočné ich účinnosť by sa zvýšila. V solárnych článkoch by mala byť nemrznúca kvapalina aby mohli šlapať v prípade nízkych teplôt pod nulou. Výhodou sú vákuové, sú síce drahšie ale účinnejšie.
Kombinácia plyn a solárne články ide, ale aj kotle na drevo (biomasu) dosť plynu ušetria. Treba to všetko prepočítať podľa požadovaného výkonu, čo určite máte.
Tepelné čerpadlá sú tiež dosť drahé. Kope sa to buď do hĺbky (tu sa vŕta), alebo do plochy. Dobré je, keď je na blízku voda a tu sa teplo môže čerpať z vody.
Nemusí byť všetko integrované do jedného celku, ale musí to spolupracovať.
Toľko moje teórie :) to som ešte nehovoril o veternej elektrárni :D


Prajem vám, aby vám to vyšlo podľa vašich predstáv.
Jana Motyčková
09.09.06,19:38
to som ešte nehovoril o veternej elektrárni :D

Na najbližšom stretku tuším budeme mať o čom debatovať.
Orim
19.09.06,20:30
moc sme toho nenakecali :D
maja
20.09.06,07:19
My uvažujeme nad tepelným čerpadlom na vzduch. Má s tým niekto už skúsenosť? Mám obavy o hlučnosť, aj keď výrobca (zatiaľ len Buderus) udáva nízku hlučnosť.
Orim
22.10.06,18:46
V zime to má podľa mňa dosť malú účinnosť, a v lete to tak netreba.

Je to ako obrátená klimatizácia.

Osobnú skúsenosť však s tým nemám.
maja
23.10.06,07:47
Prečo ? Keď je vonku veľká zima dokuruje to elektrika, tak mi to bolo vysvetlené. Pre mňa je to aj tak stále ako perpetum mobile:D, ale už sme to objednali tak o rok Vám poviem čo a ako.....
Jana Motyčková
23.10.06,09:42
Prečo ? Keď je vonku veľká zima dokuruje to elektrika, tak mi to bolo vysvetlené. Pre mňa je to aj tak stále ako perpetum mobile:D, ale už sme to objednali tak o rok Vám poviem čo a ako.....
Ono to "čerpá" teplo zo vzduchu. Čím je ten vzduch studenší, tým viac energie čerpadlo potrebuje na jeho "vyčerpanie". Čiže ten deklarovaný pomer výkon/príkon klesá z 3 asi až k jednej, čiže TČ stráca význam zrovna vtedy, keď je treba najviac kúriť. Toť moje laické vysvetlenie.
jajko50
23.10.06,09:57
zdravím. K podlahovému kúreniu len toľko, že má zastáncov aj naopak. Tepelná pohoda je síce lepšia, no je väčšia prašnosť a to v obytnej miestnosti, hlavne ak sú malé deti nie je príliš vhodné. Ja osobne by som dal podlahovku len do kúpelky WC a trebarz na chodby a nie do obytných miestností--takže kombinácia podlahovky a normál radiatorov je asi najlepšia. A ak už to dáš do podlahy, tak si uvedom, že by si tam mal dať kvalitný rozvod asi najl Rehau --tam sa neoplatí šetriť. Výmena, alebo oprava je potom nákladná... Ešte ku kotlu: To je pravda je to kvalita, ale potrebuje aj kvalitné medium/upravované a naj prevádzku--nehovoriac o tom , že aj prípadné opravy sú drahšie. Ono kotle strednej triedy sú si dosť podobné. Aj PROTHERM je vlastne celý zo zahraničných súčiastok a v Skalici sa len kompletuje a robia len dačo na vzlade .. No prajem , aby si sa dobre rozhodol čauko.
Orim
23.10.06,14:02
Prečo ? Keď je vonku veľká zima dokuruje to elektrika, tak mi to bolo vysvetlené. Pre mňa je to aj tak stále ako perpetum mobile:D, ale už sme to objednali tak o rok Vám poviem čo a ako.....


Netrpezlivo budem čakať tvoju odpoveď aj keď za rok :)
Zoltán Kovács
18.02.07,08:48
Takže veci sa posunuli asi nasledovne. Podľahové kúrenie, bez solárnych panelov. (Odborník, s veľkým O prerátal, že ročne asi by sa ušetrilo cca 5-6 tisíc na plyne, celá "sranda" stoji asi 100-120 tisíc, takže návratnosť je asi 20 ročná). Takže sme to zamietli. Médium bude PB plyn, nakoľko výstavba plynovodu sa pozastavila na dobu neurčitú.(Neviem z akého dôvodu). Ale do obývačky sme si dali naprojektovať krbové kachle na drevo. Strýko má dobré skúsenosti s tým. Hlavne na začiatku vykurovacej sezóny veľa sa ušetrí po večeroch keď človek potrebuje iba temperovať, čo sa dá vyriešiť aj kachlami.
bulnova
24.02.07,12:53
Aký kotol ste kúpili? Práve robíme konkurz na kúrenie v našej stavbe.Chceme
alternatívne na plyn aj tuhé palivo(drevo).Len sa mi zdá, že v rozpočte nám
kúrenár ponúka slabé kotly (Protherm - cca 40 000,-Sk za každý).
Zoltán Kovács
24.02.07,12:56
Aký kotol ste kúpili? Práve robíme konkurz na kúrenie v našej stavbe.Chceme
alternatívne na plyn aj tuhé palivo(drevo).Len sa mi zdá, že v rozpočte nám
kúrenár ponúka slabé kotly (Protherm - cca 40 000,-Sk za každý).

Kupoval som Protherm, presné číslo a názov teraz narýchlo neviem (nemám pri sebe papiere), ale je to kondenzačný kotol na plyn, závesný. Cena bola cca. 70.000,- s DPH.
kargo
02.03.07,18:16
Aj mne vypočítali nehoráznu sumu tak som to vzdal.Nechal som namontovať aspoň vývody pre dodatočnú montáž.Toho roku by som chcel namontovať aspoň dva štvorcové metre kolektorov na ohrev vody.Mal by som sa vojsť do dvadsať tisíc Sk.Ešte chcem vyvrátiť fámy o prašnosti podlahového kúrenia (jajko 50). Tým že odstránite koberce zviditelníte to, čo bolo predtým skryté v koberci a čo ste pracne presúvali do vysávača.Lenže teraz na to bude stačiť vlhká utierka a pár sekúnd. Čo sa týka detí - tie podlahu milovali.Učili sa na nej,písali úlohy a samozrejme aj hrali.Jedinou nevýhodou je že nevysušuje vzduch a to je zlé pre kúpeľňu. Doporučujem kvalitne izolovanú vonkajšiu stenu bez tepelných mostov a doplnkové kúrenie - aspoň rebríkový radiátor ku oknu.Bude slúžiť aj ako sušič uterákov
Zoltán Kovács
02.03.07,18:18
Aj mne vypočítali nehoráznu sumu tak som to vzdal.Nechal som namontovať aspoň vývody pre dodatočnú montáž.Toho roku by som chcel namontovať aspoň dva štvorcové metre kolektorov na ohrev vody.Mal by som sa vojsť do dvadsať tisíc Sk.Ešte chcem vyvrátiť fámy o prašnosti podlahového kúrenia (jajko 50). Tým že odstránite koberce zviditelníte to, čo bolo predtým skryté v koberci a čo ste pracne presúvali do vysávača.Lenže teraz na to bude stačiť vlhká utierka a pár sekúnd. Čo sa týka detí - tie podlahu milovali.Učili sa na nej,písali úlohy a samozrejme aj hrali.Jedinou nevýhodou je že nevysušuje vzduch a to je zlé pre kúpeľňu. Doporučujem kvalitne izolovanú vonkajšiu stenu bez tepelných mostov a doplnkové kúrenie - aspoň rebríkový radiátor ku oknu.Bude slúžiť aj ako sušič uterákov


V kúpelni je kombinácia podlahového kúrenia s rebriňákom.
karol cutka
16.03.07,13:49
Myslím že zostava od Viessmann-u: Vitodens 200 20 kW s 300l bivalentným zásobníkom a kolektory Vitosol 100 by to zvládla. Je to typ za dobrú cenu a super kvalitu. Skús kontaktovať priamo Viessmann a ich OZ.
maja
18.03.07,06:37
Tak, v piatok sme to naše tepelné čerpadlo spustili :). Hučí to trošku silnejšie ako mraznička. Zatiaľ je to nastavené len na režim vysúšania betónu, ale už to bolo v dome cítiť.
miroslav12
28.06.07,13:50
Dobry den, ahojte.
Planujem stavbu katalogoveho bungalovu a rad by som ziskal nejake info, teda hlavne prakticke skusenosti. Ide o nadimenzovanie kolektorov. Chcel by som asi 6m2 a 300 l bojler. Len som dostal informaciu, ze 300 l sa v lete zohreje za 20 minut. Ale rad by som aby tie kolektory utiahli teplu vodu aj v zime a dla moznosti aby mali aj podporu vykurovania. Neda sa to urobit tak, ze napriklad jeden panel by sa na leto odstavil a na zimu zasa pripojil? Pocul som aj o moznosti, kedy sa v lete tie kolektory pri prehriati same vypustia, teda precerpaju teplonosnu latku do zasobnika a niektore vraj maju automaticke zaluzie. takze da sa to zosuladit, aby bol dostatok tepla aj v zime a aby v lete nevybuchol cely system a nevrela voda v bojleri? :-)
A este ma zaujima, ako sa tie clanky pripajaju na podporu vykurovania, kedze vykurovanie ma vlastny okruh a nesuvisi s TUV.
Dakujem za odpovede. miro
AndrejG
28.06.07,20:53
Ono to "čerpá" teplo zo vzduchu. Čím je ten vzduch studenší, tým viac energie čerpadlo potrebuje na jeho "vyčerpanie". Čiže ten deklarovaný pomer výkon/príkon klesá z 3 asi až k jednej, čiže TČ stráca význam zrovna vtedy, keď je treba najviac kúriť. Toť moje laické vysvetlenie.

Ibaze ten pomer 1:3 dokaze udrzat do vonkajsej teploty +2C, takze zavisi od lokality, kde clovek byva. Napr. v BA je priemerna zimna teplota okolo nuly, takze navratnost je tu dost rychla.
Adam xx
29.06.07,07:50
Dobry den, ahojte.
Planujem stavbu katalogoveho bungalovu a rad by som ziskal nejake info, teda hlavne prakticke skusenosti. Ide o nadimenzovanie kolektorov. Chcel by som asi 6m2 a 300 l bojler. Len som dostal informaciu, ze 300 l sa v lete zohreje za 20 minut. Ale rad by som aby tie kolektory utiahli teplu vodu aj v zime a dla moznosti aby mali aj podporu vykurovania. Neda sa to urobit tak, ze napriklad jeden panel by sa na leto odstavil a na zimu zasa pripojil? Pocul som aj o moznosti, kedy sa v lete tie kolektory pri prehriati same vypustia, teda precerpaju teplonosnu latku do zasobnika a niektore vraj maju automaticke zaluzie. takze da sa to zosuladit, aby bol dostatok tepla aj v zime a aby v lete nevybuchol cely system a nevrela voda v bojleri? :-)
A este ma zaujima, ako sa tie clanky pripajaju na podporu vykurovania, kedze vykurovanie ma vlastny okruh a nesuvisi s TUV.
Dakujem za odpovede. miro

Prosím ťa neviem, kto ti nakukal takú hlúposť o tom, že 6 m2 kolektorov ti zohreje 300 L bojler na plnú teplotu (teda cca 60 st. C) za 20 min!! Tak si to teda nainštaluj a po spustení vytriezvieš. V najväčšom lete ti totiž urobia tak cca 65 až 70 st. C za celý deň, nie za 20 min!!!! Týchto 6 m2 je teda na ohrev vody počas leta s takmer 100 % pokrytím spotreby pre 4 - člennú rodinu. V prípade vicerých bezslnečných dní (viac ako 2 dni) nastupuje záložný zdroj. V prechodnom období počas slnečných dní to bude tiež ešte stíhať, ale v zime treba zabudnúť na TÚV zo slnečných kolektorov. Pracujú síce aj vtedy, ale ich účinnosť je mizerná, takže to stačí tak na predohrev TÚV na nejakých 25 až 30 st. C. Ale aj to nie je na zahodenie. Slnečné termické kolektory o ploche 6 m2 teda vykryjú spotrebu teplej vody pre 4 - člennú domácnosť na cca 65, max. 70%. To už ale treba trochu upraviť aj režim používania teplej vody, t.j. naozaj ňou neplýtvať. Aby si bol sebestačný s teplou vodou zo slnečných kolektorov aj v zime, musel by si mať tých kolektorov omnoho viac, ale tieto sa na zimu ani nedimenzujú, lebo by to bolo absolútne neekonomické. A čo s tepelnými prebytkami v lete??
Takže tadiaľto cesta nevedie. Skľudom si tam tie 3 slnečné termické kolektory nainštaluj a nevymýšľaj so žaluziami, či nebodaj s automatickým vypúšťaním, sú to skrátka nezmysly. Ešte že si neuvažoval o pootáčaní za slnkom ako hlávka slnečnice, alebo o sústredení slnečných lúčov (slnečný reaktor), lebo aj tieto veci sú už dnes zvládnuté. Je to však všetko o realite, finančných možnostiach a maximálnom efekte za min. cenu. A to sú práve tie tri kolektory pevne umiestnené napr. na streche podľa možnosti orientované na juh, ale nie je tragédiou ani juhovýchodná, či juhozápadná orientácia. Účinnosť solárneho systému klesá len o nejakých 5%.

Na podporu vykurovania potrebuješ cca 1 m2 kolektora na 4 m2 vykurovanej plochy, pričom pod 1 m2 sa rozumie plocha vychádzajúca zo stavebných rozmerov, teda nie účinná plocha absorbéra!! Potom napr. pre 100 m2 vykurovanej plochy treba 25 m2 kolektorov, čo pri ploche 1 ks kolektora 2 m2 predstavuje 12 až 13 ks kolektorov. S týmto potom dokážeš viacmenej vykúriť tých 100 m2 aj v prechodnom období, teda v mesiaci október, november, marec, apríl a možno v priaznivom roku aj čiastočne v mesiaci február. Treba si k tomu však vybudovať aj bazén, aby bolo kde v lete vychladzovať vykurovacie médium z kolektorov. Nebudem sa tu rozpisovať, prečo je to tak, ale napriek takto využitým kolektorom sa docieli celoročná úspora tepla na vykurovanie a prípravu TÚV vo výške max. 50 %. Takže tieto systémy sú skôr pre bohatých ako tých, čo počítajú každú korunku pri realizácii svojho vysnívaného RD.

Možno som to napísal tak, že teraz všetkých odradím od slnečných kolektorov. Nemal som to však v úmysle práve naopak, ja im veľmi fandím, len som chcel poukázať na ich reálne využitie a popraviť mýty, ktoré o nich kolujú v laickej verejnosti. Osobne ich tiež využívam na prípravu TÚV a som s nimi nadmieru spokojný. A vôbec sa nezamýšľam nad ich návratnosťou, pretože viem, že aj keby sa mi investícia nevrátila, určite nebude ani stratová. Pre mňa je však dôležitejšia skutočnosť, že energia použitá na ohrev je takmer 100% ekologická (ak nepočítam šedú energiu, t.j. energiu použitú na výrobu solárneho systému). Ak by tak urobila každá domácnosť žijúca v RD ušetrilo by sa ročne cca 120 mil. m3 zemného plynu, alebo energeticky ekvivalentné možstvo iného paliva, čo predstavuje stovky ton exhalátov! Tu už však výpočty končia, pretože tieto zisky sú nie len pre mňa samotného, ale aj pre túto peknú a jedinečnú planétu a ľudí žijúcich na nej nevyčísliteľné. A toto je jedna z možností, ako môže každý človek dobrej vôle zasponzorovať budúcnosť našej planéty ZEM.
miroslav12
01.07.07,13:24
Dakujem za vycerpavajucu odpoved. Ved hlavne o tu ekologiu mi ide. Nasi maju tiez taky mensi domcek a aj napriek tomu ze je to stara a nemoderna stavba, kuria aj zohrievaju vodu celorocne plynom a platia mesacne zalohy 1800 korun a este maju aj preplatky, takze o uspornost tu az tak nejde, lebo myslim ze moderna stavba - bungalov o ploche cca 80m2 z modernych materialov v podunajskej nizine nemoze mat vacsie naklady ako 100 rocny dom pri trencine pod horou. Takze pri takychto nakladoch je navratnost urcite velmi dlhodoba, ale neda mi to nevyuzit moznost ekologickej energie, a preto sa snazim v co najvacsej miere.
Este raz dakujem za odpoved, som o nieco mudrejsi. :-)
Orim
06.07.07,12:07
Moje prepočty návratnosti podľa praktického použitia za minulý rok - vychádza návratnosť na 20 rokov zatiaľ, ak sa nezvýši cena tepla. Je to počítané na cenu v minulom roku. (Je to na paneláku - slnečné kolektory na ohrev TUV)