frluk
05.08.06,13:51
Mam trosku problem ako ocenit vyber ceskych korun do pokladne zo slovenskeho uctu.Na bankovom vypise je jednoznacne zadana suma v SKK,ale pri uctovani pokladne neviem ci je spravne ocenit prijem komercnym kurzom alebo kurzom NBS.Ak by som to ocenil kurzom NBS vznikne mi na 261 kurzovy rozdiel.

Prosim poradte mi,vyriesit tuto moju dilemu.

Vopred dakujem za kazdu odpoved
Danila
05.08.06,11:57
Príjem českých korún korún do pokladne oceníš kurzom komerčnej banky.
M3G
06.08.06,19:25
Príjem českých korún korún do pokladne oceníš kurzom komerčnej banky.

Pravda.

Videl som aj prípady keď sa hneď vyčíslovali aj kurzové rozdiely, (schválené audítorom).

t.j. 261/221 - výber
211/261 - príjem
563/261 - strata

Rozdiel je iba v tom, že v tomto prípade je reálnejšie zobrazenie hospodárskeho výsledku v danom mesiaci, kdežto v prípade prvom(ako uviedla Danila) sa výsledný hospodársky výsledok prejaví až na konci roka.

Daňový dopad oboch prípadov je rovnaký.
Paula
06.08.06,20:21
mimotemy ....ale ak by sme sa takto chceli držať reálnejšieho zobrazenia HV v každom mesiaci, potom čo s neuhradenými pohľadávkami a záväzkami v cudzem mene? Tie tiež prepočítavate kurzom NBS koncom mesiaca? Veď tie môžu urobiť väčší balík kurzovej straty či zisku ako cudzia mena v pokladni.
andrej_rv
06.08.06,20:24
Videl som aj prípady keď sa hneď vyčíslovali aj kurzové rozdiely, (schválené audítorom).
t.j. 261/221 - výber
211/261 - príjem
563/261 - strata

Toto sa mi celkom nezdá v súlade s Postupmi účtovania. V zmysle znenia § 24 ods. 1 PPÚ vznikajú kurzové rozdiely ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu "..z dôvodu inkasa pohľadávok, platby záväzkov, predaja dlhodobého a krátkodobého majetku..", resp. "..postúpenia pohľadávky, vkladu pohľadávky do základného imania, vzájomného započítania pohľadávky". Výber do pokladne nie je žiadnou z uvedených operácií. Kurzový rozdiel u pokladne v cudzej mene podľa mňa vzniká len ako kurzový rozdiel z ocenenia majetku ku dňu uzávierky v zmysle § 24 ods. 3 PPÚ, nie priebežne pri vkladoch a výberoch do pokladne.
Orsz
06.08.06,20:35
Ja som tiež toho názoru Andrej. Tu nie je iná možnosť, podľa zákona sa pripúšťa len kurz komerčnej banky pri peň.vkladoch a výberoch. Mám to stále v hlave, lebo sme boli na to upozorňovaní. Stretla som sa s prípadom, keď dali daniari pokutu za to, že robili kurzové rozdiely z tohto titulu - ale nechcem nikoho zavádzať ani strašiť, ale určite súhlasím s andrejom a samozrejme s Danilou.
Lila
07.08.06,06:21
Vždy keď niečo účtujeme- musíme vedieť čo účtujeme. V Tvojom prípade je to KONVERZIA SKK do CZK. Je to finančná operácia /konkrétne nákup CZK/ , ktorú podľa zákona o dani z príjmov zaúčtujeme komerčným kurzom.
Ide o § 31 odst. 1/ . Nákup a predaj cudzej meny vždy účtujeme komerčným kurzom-teda takým, za aký sme cudziu menu kúpili alebo predali. A taktiež ako to uvádza andrej rv je to v §24 odst.3/ Z. o účtovníctve.

Tu preto nikdy nevznikajú kurzové rozdiely.
M3G
07.08.06,17:42
Vo firme, kde som to videl, sa robili aj mesačné majetkové kurzové rozdiely pohľadávok a záväzkov. Možno to bolo z dôvodu dcérskej spoločnosti, ak ste tu niekto audítor, skúste sa na to pozrieť.

Ja osobne tento "spôsob" nepoužívam a keďže mi to kolidovalo aj so zákonom o účtovníctve, niekedy dávnejšie som tu naporade uviedol otázku na horeuvedené a nikto ma neodrovnal ako Vy teraz, tak som to považoval ako alternatívu.
Danila
07.08.06,18:00
Vo firme, kde som to videl, sa robili aj mesačné majetkové kurzové rozdiely pohľadávok a záväzkov. Možno to bolo z dôvodu dcérskej spoločnosti, ak ste tu niekto audítor, skúste sa na to pozrieť.

Ja osobne tento "spôsob" nepoužívam a keďže mi to kolidovalo aj so zákonom o účtovníctve, niekedy dávnejšie som tu naporade uviedol otázku na horeuvedené a nikto ma neodrovnal ako Vy teraz, tak som to považoval ako alternatívu.Kde si nechal veselých smajlíkov? My sme ťa neodrovnali, a nikdy by sme si to nedovolili. Mali sme len inú alternatívu. :)
frluk
11.08.06,19:01
Velmi pekne dakujem za vasu pomoc
bučo
15.08.06,04:07
Takže ak tomu správne rozumiem ked vyberám CZK zo slovenského alebo zo zahraničného účtu použijem komerčný kurz. Ked s týmito peniazmi účtujem tak použijem kurz NBS. Ale čo s metódou FIFO, podla ktorej ak nakúpim napr. v pondelok 200 CZk a vydám v ten istý deň 300 CZK (ktoré som mala už predtým v pokladni), tak musím vydať 200 komerčným kurzom a 100 kurzom NBS. Je to takto správne? Ako bude vyzerat reálne účtovanie.
napr. 512 250 Czk
501 50 Czk ako zadám v účtovaní v programe Prometeus 2 kurzy?
kalkulka
15.08.06,05:00
Keď vyberáš ako píšeš CZK z účtu vedeného v SKK, banka ti presne napíše koľko to je SKK, čiže v takej hodnote prijmeš do pokladne. /t.j. komerčným kurzom/ Ak vyberáš z účtu vedeného v cudzej mene, banka nezvykne písať kurz, aspoň tá naša a preto účtujem výber z účtu kurzom NBS a v tomto prípade aj prijímam do pokladne kurzom NBS. Ak vydávaš z pokladne metódou FIFO, tak potom musíš vydávať jednotlivé meny v kurzoch, v ktorých boli do pokladne pôvodne prijaté. Nepoznám tvoj program, ale mal by takto byť nastavený. Skús hodiť túto otázku ešte do softwérových otázok, možno ti poradia, ako je to s nastavením.
Lila
15.08.06,05:44
1/ Ak vyberáš z SKK účtu cudziu menu- účtuješ komerčným kurzom.Tak ako píše Kalkulka.
2/ Ak ste si zvolili metódu FIFO-tak predpokladám, že ju používate ako vo valutovej pokladni, tak aj pri účtovaní na devízových účtoch. Tento systém by ste si mali počas roka zachovať a nemeniť.
Tu platí pravidlo: "Prvý dnu, prvý von".
PR:
účtovanie na dev. účte :
3.8.06 nákup 600 EUR á 40 Skk
9.8.06 nákup 200 EUR á 41 Skk
10.8.06 vklad hotovosti z valut. pokladne 50 EUR v účt. kurze 42 Skk

15.8.06 výber 700 EUR z dev. účtu . T.z. 600 EUR vyberáte á 40 Skk a
100 EUR vyberáte za 41 Skk.


V Porade som to tu už konkrétne písala na príkladoch ako sa účtuje FIFO metódou. Skús pohľadať v účt. triede 2 .