labe2
12.02.18,14:05
Chcel by som vedieť názor odborníka. Na betónový chodník chcem prilepiť betónovú dlažbu 30x30x3 cm. Viem, že je potrebné dať nejakú hlbkovú penetráciu a potom flexibilné lepidlo. Niekedy dávno, keď ešte neexistovali tie rôzne lepidlá, robila sa podkládka dlažby do betónového lôžka. Podľa mňa to vydržalo oveľa dlhšie a nebol problém s tým, že by sa dlažba odlepila. Dalo by sa to urobiť tak, že by sa na podkladový betón dala hlbková penetrácia, potom by sa obdobne, ako sa to robí s lepidlom, dala namiesto lepidla betónová malta (taká, ako sa dáva na potery) a dlažba by sa do toho uložila ? Aký máte názor na takýto postup ? Podľa mňa je to jednak lacnejšie a podľa skúseností aj kvalitnejšie ako s lepidlom.
buchač
12.02.18,15:21
Nie som (podotýkam) odborník v stavebníctve.

V tomto prípade sa prikláňam k tomu lepidlu.
Nespomínaš síce hrúbku betónu, no je potrebné brať ju do úvahy.
Lepidlo na rozdiel od betónu nepotrebuje nejak obzvlášť silnú vrstvu, chytí materiál solídne. Betón sa musí zaviazať s predchádzajúcou vrstvou chodníka, takže ho tam musí byť oveľa viac...a do neho natlačiť novú dlažbu.
Toho Duvalixu (alebo inej penetracie) až tak veľa nie je potrebné...a nie je ani drahý.
Lepidlo si vyberieš a nemusí byť najdrahšie...a robí sa s ním pohodlne.

Nespomínaš tiež, že ako je to s tým betónom...či kúpiš v sáčkoch hotový alebo budeš miešať sám tie pomery.
Ak sáčky, tak beriem...ak sám a ešte si to nerobil, tak to si potom fest rozmysli.

Platí ale všeobecne...nie je dobré šetriť všade a za každých okolností. Vždy je tu varianta, že si v prípade omylu zopakuješ celú anabázu ešte raz. ;)

DOPLNENIE obrázkov...je tam odfotený len ten postup. Hrúbka lepidla je cca 1 cm, dávaný na podklad a aj na kameň.

Konečná úprava (fotky ale nedávam) ladí s chodníkmi (terasou, pásmi pre auto), ktoré boli dávané do betónového lôžka o výške cca 20 cm. Na spodku je hrubý podklad, vysypaný štrk, následne kari rohož....až potom šiel spomínaný betón, kde sa kamene do neho vtlačili.


http://img.janforman.com/IMAG1469cqmy.jpg
http://img.janforman.com/IMAG1481zth9.jpg
http://img.janforman.com/IMAG14924242.jpg
Chobot
12.02.18,15:46
Ja sa tiež prikláňam k tomu lepidlu a ešte doplním, že nešetri na lepidle. Do exteriéru ide flexkleber (má označenie C2TE), stojí síce viac, ale lepšie drží a lepšie odoláva poveternostným vplyvom.
labe2
12.02.18,19:09
Asi je v súčasnosti už bežné lepiť dlažby flexibilným lepidlom. K tej prvej reakcii : chodník je vyzretý a odhadoval som hrúbku zmesi na lepenie cca 1 cm. K druhému príspevku : bude treba položiť cca 100 m2. 25 kg vrece flexibilného lepidla stojí 17,19 €, betonový poter 1,95 a to je sakra rozdiel pri takej ploche.
buchač
12.02.18,19:23
Neblázni...to kde si prišiel k takej horibilnej sume ?????????

Položil si si aj otázku, koľko lepidla a koľko betónu je potrebné na pokládku, aby to poriadne držalo ?
Pozri si tiež, čo je to poter...;)

Kľudne odober 50% z ceny...
Pozri si značku Murexin...s touto som robil ja.
Neviem síce, o ktorú lokalitu sa jedná...ALE tá moja je solídne chladná.
Aj by som pripojil obrázky, aby si videl stav pred a po...ale chce sa mi ?
vicktor
13.02.18,06:21
Radim lepidlo. Vrstva betonoveho poteru by mala byt aspon 10 cm hruba / vysoka - jednak sa povrch chodnika znacne zvysi a jednak tych vriec minies viac.
labe2
13.02.18,08:25
To lepidlo som našiel v Hornbachu "Flexibilné lepidlo KNAUF Flexkleber " v tej cene, ako som uviedol. Hľadal som aj ten Murexin a našiel som ho v cene 12,90 € za 25 kg vrece. Ono sa zdá, že mi ide iba o šetrenie prachov. Nie je to celkom tak. Vychádzam z toho, že keď som staval dom pred cca 25 rokmi, všetky obklady a dlažby sa robili s cementovou maltou. A držia nenormálne. Nie je šanca ich odbiť tak, aby aspoň jedna obkladačka ostala celá. Musí sa to všetko brutálne rozmlátiť (nehovorme momentálne o adhéznom mostíku - je to vynikajúci vynález a neraz som to použil). Myslím, že 10 cm lôžko pre podkládku dlažby je prehnané. Chodník z betónu má hrúbku okolo 20 cm. Keď by som dával dlažbu, ktorá má zospodu dosť drsný povrch, určite by stačil ten 1 cm. Výhodu by to malo aj v tom, že by sa vyrovnali niektoré nerovnosti, ktoré tam ostali po rozbití pôvodnej dlažby. Ináč ďakujem za veľmi korekntnú diskusiu, Vidieť, že viete o čom píšete.
Chobot
13.02.18,08:48
flexi lepidlá stoja od cca 10 €. Áno, potrebuješ veľa, lebo je to veľká plocha. Ale nie je lepšie investovať trochu viac a mať istotu, než o rok lamentovať, že sa ti dlažba odlepila?

Hej, nalepíš to aj žuvačkou. Však použi poter, keď si presvedčený, že ušetríš a bude to dobré.

Ale keď ti ide o náklady, tak kúp makadam frakcie 4-8 alebo 3-6 a polož to do makadamového lôžka. Stačí len ohraničiť plochu obrubníkom.
vicktor
13.02.18,08:56
1 cm - to je o betonovom potere? Nebude drzat, nespoji sa s podkladom.
buchač
13.02.18,10:52
Doplnenie príspevku