DanielaSL
05.08.06,14:51
Máte osvedčené zaujímavé recepty na jedlá so zelenej resp. žltej lúskovej fazuľky?
Zita5
05.08.06,13:00
Dani okrem prívarku a polievky nič iné s fazuľkou nerobím , ale aspoň takto z receptom z netu prispejem :confused:

Zapekaná zelená fazuľka


Suroviny:
250 g zelenej fazuľky, 40 g tvrdého syra, 2 lyžice kyslej lahôdkovej smotany, 40 g masla, tuk na vymastenie ohňovzdornej misy, 2 lyžice strúhanky, soľ.


Postup:
Fazuľku očistíme, nakrájame na 3 až 4 cm dlhé kúsky a domäkka uvaríme v slanej vode. Precedíme a vložíme do vymastenej ohňovzdornej misy. Posypeme strúhankou a nastrúhaným tvrdým syrom. Pokvapkáme roztopeným maslom, smotanou a zapečieme vo vyhriatej rúre. Zapečenú fazuľku môžeme ozdobiť nakrájanou pažítkou (alebo plátkami paradajky) a kolieskami zeleninovej papriky bez jadrovníka.
Zita5
05.08.06,13:01
Zapekaná zelená fazuľka s mäsom

300 g teľacieho mäsa, soľ, 2 strúčiky cesnaku, mletý muškátový kvet, 1 lyžica masti na vymastenie pekáča, 1 cibuľa, mäsový vývar, 400 g zelenej fazuľky, 1 lyžica tuku na vymastenie misy, 2 rajčiaky, 2 vajcia, 100 g ementálskeho syra, 1 dl smotany, bazalka.

Umyté mäso osolíme, potrieme rozotreným cesnakom, posypeme mletým muškátovým kvetom, dáme do vymasteného pekáča, obložíme cibuľou pokrájanou na kolieska, podlejeme vývarom a upečieme do mäkka. Upečené mäso necháme vychladnúť a potom ho zomelieme spolu s upečenou cibuľou. Zelenú fazuľku očistíme, pokrájame, uvaríme v osolenej vode a scedíme. Potom ju premiešame so zomletým mäsom a vložíme do vymastenej ohňovzdornej misy. Navrch uložíme rajčiaky pokrájané na plátky, zalejeme vajciami rozšľahanými s postrúhaným ementálskym syrom a so smotanou, posypeme bazalkou a zapečieme vo vyhriatej rúre.
Zita5
05.08.06,13:02
Dusená zelená fazuľka so slaninkou

Potrebujeme: 800 g fazuľových strukov, 80 g anglickej slaniny, 40 g masla, 20 g cesnaku, soľ, 2 dl kyslej smotany.
Postup: Fazuľové struky očistíme, umyjeme a spolu s anglickou slaninou pokrájame na drobné kúsky. Anglickú slaninu opražíme, pridáme maslo a pokrájanú fazuľu, ochutíme roztretým cesnakom so soľou, podlejeme trochou vody a dusíme do mäkka. Keď je fazuľa mäkká, polejeme ju na tanieri kyslou smotanou a podávame. Ako prílohu podávame varené zemiaky.
Zita5
05.08.06,13:31
Ešte pridám z vlastnej kuchyne:

Praženica so žltou strukovou fazuľkou

Mladú žltú fazuľku očistíme od fúzov,skrojíme konce a nakrájame na malé kúsky .Pridáme na spenenú cibuľku , osolíme , ľubovolne okoreníme a necháme do zmäknutia udusiť.Do udusenej fazuľky vložíme rozšľahané vajíčka , miešame dokončíme ako praženicu .Posypeme nasekanou pažítkou. Podávame s chlebíkom .
ondrejvla
05.08.06,18:42
Pridám aj ja jeden :

Lazane so zelenou fazuľkou ( viem, že sú to lasagne, ale mne je takto lepšie!)
Zelenú fazuľku pokrájanú a odfúzenú dám na lyžicu masla nechať trošku "poskákať" v hrnci, pridáme pretlačený cesnak, podlejeme vodou, ale len tak, aby bola zaliata, dusíme najskôr bez soli, občas pomiešame, podlejeme vždy do utopenia fazuľky. Keď je mäkká dáme soľ, trošku bieleho, čerstvo zomletého korenia, necháme ešte asi 10 min.dusiť, aby voda "ušla". Lazane napolovicu uvarené naukladáme na dno pekáča ( alebo zapekacej misy), spodok potrieme olejom, na lazane natrieť fazuľku, znovu lazane a pokračujeme, kým nevymrháme všetky suroviny. Medzitým rozšľaháme smotanu s rozmrveným plesnivým syrom a 2-3 vajíčkami a vylejeme na lazane. Vrch ozdobíme buď pažítkou, alebo čerstvou rozmrvenou bazalkou, alebo obomi, ale musí byť tak zaliate, aby lazane neboli suché, oni sa ešte "dovaria" v smotane a získajú zvláštnu chuť. Zapekáme pri 180 st.C asi 20 minút, vrch by mal byť pekný ružový.
DanielaSL
05.08.06,18:47
Pridám aj ja jeden :

Lazane so zelenou fazuľkou ( viem, že sú to lasagne, ale mne je takto lepšie!)
Zelenú fazuľku pokrájanú a odfúzenú dám na lyžicu masla nechať trošku "poskákať" v hrnci, pridáme pretlačený cesnak, podlejeme vodou, ale len tak, aby bola zaliata, dusíme najskôr bez soli, občas pomiešame, podlejeme vždy do utopenia fazuľky. Keď je mäkká dáme soľ, trošku bieleho, čerstvo zomletého korenia, necháme ešte asi 10 min.dusiť, aby voda "ušla". Lazane napolovicu uvarené naukladáme na dno pekáča ( alebo zapekacej misy), spodok potrieme olejom, na lazane natrieť fazuľku, znovu lazane a pokračujeme, kým nevymrháme všetky suroviny. Medzitým rozšľaháme smotanu s rozmrveným plesnivým syrom a 2-3 vajíčkami a vylejeme na lazane. Vrch ozdobíme buď pažítkou, alebo čerstvou rozmrvenou bazalkou, alebo obomi, ale musí byť tak zaliate, aby lazane neboli suché, oni sa ešte "dovaria" v smotane a získajú zvláštnu chuť. Zapekáme pri 180 st.C asi 20 minút, vrch by mal byť pekný ružový.

Tak toto vyzerá zaujímavo.
ondrejvla
05.08.06,18:52
Tak toto vyzerá zaujímavo.

Daniela,
ale ono to aj tak chutí! A dá sa takto urobiť aj cuketa, len do nej pridať viac cesnaku a bazalky. Kto miluje cestoviny, určite vyskúša!
Paula
05.08.06,20:30
Čerstvá ,nakrájaná či celá, podusená v slanej vode, scedená (alebo nad parou pripravená) , posypaná na masle opraženou strúhankou ako príloha alebo len tak :) . Dá sa aj s cesnakom a je takto pripravená chutná aj konzervovaná alebo sterilizovaná či zamrazená.
ajacik
06.08.06,11:13
A polievku nikto nerobí? :rolleyes:

Dáme variť do osolenej vody nakrájanú zelenú fazuľku, povaríme do mäkka (podľa chuti - kto má aku tvrdú rád). Pridáme zátrepku - hladká múka + mlieko, povaríme a dochutíme soľou, octom, cukrom.

Môžme do nej pridať aj zemiačky - dáme variť na kocky nakrájané zemiaky spolu s fazuľkou, alebo do uvarenej pridáme pokrájané zemiačky, ktoré sme už uvarili (na obed).

dobrú chuť.
Zdeni
06.08.06,11:19
A polievku nikto nerobí? :rolleyes:

Dáme variť do osolenej vody nakrájanú zelenú fazuľku, povaríme do mäkka (podľa chuti - kto má aku tvrdú rád). Pridáme zátrepku - hladká múka + mlieko, povaríme a dochutíme soľou, octom, cukrom.

Môžme do nej pridať aj zemiačky - dáme variť na kocky nakrájané zemiaky spolu s fazuľkou, alebo do uvarenej pridáme pokrájané zemiačky, ktoré sme už uvarili (na obed).

dobrú chuť.
No veď Zitka v príspevku č.2 písala, že okrem polievky a prívarku robí.....
Ja tiež robím ako ty, ale aj kyslú pochúťkovú smotanu dávam.
ajacik
06.08.06,11:21
No veď Zitka v príspevku č.2 písala, že okrem polievky a prívarku robí.....
Ja tiež robím ako ty, ale aj kyslú pochúťkovú smotanu dávam.

to som si nevšimla :(

a ja celá spokojná, na čom som prišla .......:)
Zdeni
06.08.06,11:24
to som si nevšimla :(

a ja celá spokojná, na čom som prišla .......:)
To sa stáva aj mne. Koľkokrát som si myslela, že som "objavila Ameriku" a vzápätí ma niekto pekne "zruší":D :mee: :D
DanielaSL
06.08.06,11:40
Poraďáci prosím pridávajte také netradičné recepty.:) A za všetky predchádzajúce ďakujem.
Danielle369
06.08.06,15:47
ja robím šalát z fazulky.Fazlku trošku povarím,scedím,nakrájem na kúsky,pridám na kocky paradajky,feta syr,korenie záziky,uhorku na kocky,zamiešam a nakoniec pridám majolku.Pre tých čo chcú byť zdravy,tak namiesto majolky biely jogurt.Ale môj hasbend chce majolku.
Odporúčam.
Jana Motyčková
06.08.06,17:55
Zo strúčkovej fazuľky robím aj polievku "na sladko" - uvarím v slanej vode (príp.vegeta, solčanka) s ovsenými vločkami fazuľku, cibuľu, pridám zemiaky na malé kúsky. Keď je uvarené pridám trochu červenej papriky, trošku rastlinného masla). Podávam s niťovkami.

Ešte robím - na masle osmažím na kolieska pokrájanú cibuľu, pridám cesnak (cca 3 strúčiky), bazalku, nakrájané fazuľky (0.5 kg), podusím pod pokrievkou bez vody do makka, pridám 3-4 nakrájané rajčiny a asi pol sáčku olív s kápiou nakrájaných na kolieska. Pod pokrievkou dusím ešte minútu, nie dlhšie aby rajčiny trochu zmakli, ale ay z toho nebolo lečo. Všeto bez soli. Podávam s cetovinou.

Kedysi som roblia aj šalát (ako príloha) - uvariť fazuľu, nie dlho, cca 5 minút. Urobiť skladkokyslý nálev ako na uhorkový šalát (voda, cukor, ocot). Ešte horúcu precedenú fazuľku nasypať do nálevu. Keď sa ochladí pridať cibuľu, prípadne kečup. Nechať postáť aspoň 1 hod.
janasv
07.08.06,05:18
Ja zelenu fazulku sterilizujem ako uhorky. Je to chutne a ked pridas do flasticky jednu malu cilli papricku, zaujimave - jemne stiplave.:p
ankap
18.08.06,10:06
Dobrá je aj vyprážaná, ale je to dosť pracné. Očistenú fazuľku troška obvaríme v slanej vode, počkáme kým obschne, obalíme v trojobale /každý struk samostatne/ a vyprážame. Namiesto strúhanky môžeme použiť aj strúhaný kokos. Je to veľmi chutné.
darelv
23.04.08,10:29
Kúpila som lazane a hľadala recept na ne, upútali ma lazane so zel. fazuľkou. Skúsim. Zároveň dávam moje osobné recepty, ktoré som vymyslela z núdze a snahy minúť mrazenú zelenú faz.
Mala som udusené morčacie mäso na cibuľke, okorenené, a bolo ho málo, tak som tam pridala mrazenú zf, podusila, poprášila múkou a zaliala smotanou. Podávala som s cestovinou - bolo to výborné.
Polievku som robila klasickú "jarnú" - na tuk /najlepšie kačací/ dať speniť pokrájanú cibuľu, potom pridať zmes postrúhanej zeleniny/mala som mrkvu a zeler/, pridala som do tejto zmesi mrazenú zf, soľ, najskôr podusiť, zaliať vodou, trochu povariť, zahustila som krúpkami, posekanú petržlenovú vňať. Chutila.
DanielaSL
23.04.08,14:55
Vyskúšaj..tie lazane chutia celej mojej rodine....;):) a dík za tvoje recepty.

Vidím, že si nový člen porady...takže aj vitaj medzi nami.
Tarif
27.04.08,04:40
na olivový olej hodím celé zelené fazulky, pridám troška studenej vody a dusím asi min. Pridám sol, korenie, vegetu, cesnak a kôpor.Ešte chvílku dusit a je to hotové. Podávam s varenými zemiakmi a volským okom. Môže byt aj ako príloha k masu.
darelv
30.04.08,10:52
Ďakujem za privítanie, ešte sa tu iba rozkukávam. :-)
Kandrea
04.07.08,08:08
Milo ste ma prekvapili, chodím na poradu, ale len učtovníctvo a teraz hlavne stavba. Teraz ma to len napadlo pozrieť recepty na fazuľku...siali sme ju tento rok prvý krát. Určite niektoré recepty vyskúšam. ďakujem
salka
04.07.08,08:42
ja ako predjedlo ju podávam takto:

uvariť v slanej vode do mäkka (nie blatova), zliať, dať na malé tanieriky a na to tatárku....MŇAM

Môže sa podávať s chlebom, my to jeme bez.
Anežob
07.07.08,10:56
Ak máte radi polievky na kyslo tak jeden recept pridám s fazuľkou.

Mladú fazuľku nakrájať na 2cm uvariť v slanej vode, môžu sa pridať aj zemiaky na kocky. A to čo asi do tejto polievky nedávate je teraz dostupné v lese - KURIATKA - vlasnoručne nazbierať, nakrájať a pridať na začiatku varenia asi za jednu hrsť na štyri porcie. Polievku dokončiť klasickým spôsobom. Zahustiť zápražkou a nakoniec pridať sladkú smotanu a dochutiť octom, alebo citrónom, cukrom a ak ešte treba tak dosoliť a ostatné pochutiny podľa vlasnej chuti( korenie, bazalka, kôpor, paradajkový pretlak... )
Dobrú chuť !

Poznámka : tie kuriatka dajú polievke veľmi dobrú chuť a ja fazuľku na kyslo varím vždy s kuriatkami aj v zime. Fazuľku vytiahnem z mrazáka a kuriatka mám nasušené.
wagner
07.07.08,15:00
Ja robím prívarok zo zelenej fazuľky. Spravím zásmažku ( ale nemusí byť), zalejem vodou, pridám zelenú fazuľku. Keď je fazuľka takmer uvarená, pridám tekvicu porajbanú na jemno(ako na placky). Nakoniec dám zátrepku a trochu okyslím, osolím a okorením. K tomu stačia varené zemiaky. Tak isto som robila aj polievku - je redšia ako prívarok. Len do polievky som dala variť najprv zemiaky. Je to veľmi chutné jedlo.:)
jamNicka
07.07.08,19:24
Určite vyskúšam recept "zapekané lazane",pretože ja mám fazuľky a fazuľky, veď teraz je jej čas,ja robím zo strukovej fazuľky -máme radšej žltú, omáčku: dám variť zemiačky nakrájané na kocky, posolím, potom pridám očistené a nakrájané lusky a varím do mäkka, medzitým si pripravím zásmažku,ktorú po ochladnutí ochutím čer. ml. paprikou-zalejem mliekom a vylejem do fazuľky a zemiakov, keď mi to vrie prilejem ešte zátrepku. Je vynikajúca aj len tak samotná, ale manžel má do nej rád za lyžicu duseného mäsa alebo výpeku z mäsa,len netreba sa rozťahovať s múkou, aby ste z omáčky nemali po vychladnutí kašu . Dobrú chuť !
Mackovka
08.07.08,06:51
na olivový olej hodím celé zelené fazulky, pridám troška studenej vody a dusím asi min. Pridám sol, korenie, vegetu, cesnak a kôpor.Ešte chvílku dusit a je to hotové. Podávam s varenými zemiakmi a volským okom. Môže byt aj ako príloha k masu.

Aj mne to takto chutí - ale cesnaku dávam veľa a pridávam aj kečup alebo paradajkový pretlak.
Modroocko
08.07.08,07:17
Ja pridám svoj osvedčený recept podľa vzoru indickej kuchyne:

Zelenú fazuľku krátko podusíme, medzitým nadrobno nakrájame cibuľku a cesnak, dáme ich popražiť na oleji do zlatova, pridať kari a čierne korenie, na kocky pokrájaných pár zemiačikov, soľ. Dolejeme troškou vody (môže byť tá, v ktorej sa varí fazuľka), prikryjeme, necháme krátko pod pokrievkou dusiť vo väčšej panvici alebo vo woku, len krátko, kým ošúpeme pár paradajok (ja ich napichnem na vidličku a nakrátko vložím do vody, kde sa varia fazuľky, paradajka sa potom ošúpe jedna radosť). Ošúpané paradajky pokrájame na kocky, vložíme do woku, scedíme fazuľku, pridáme aj tú. Teraz už dusíme len krátko, podľa chuti posolíme. Nakoniec môžeme pridať ešte kečup podľa chuti alebo pár kvapiek citrónovej šťavy (prípadne oboje, ako to robím ja)
Vyskúšajte, je to mňam mňam a máte rýchly obed, ku ktorému už netreba vyrábať ďalšiu prílohu.
Modroocko
08.07.08,07:20
Ešte maličkosť. Na môj recept nie sú nutné čerstvé fazuľky. Môžete použiť aj sterilizované, ak ich máte z domácej úrody veľa a zvyknete ich nakladať. V tom prípade je to uvarené rýchlejšie a citrónovú šťavu na konci treba vynechať.
zubka
04.08.08,10:50
Pridam nieco, co si robia Francuzi na veceru a ked som to nasim urobila po navrate z Pariza, nevedeli si vynachvalit. Velmi jednoduche.
Trosku opecieme nakrajanu sunku. Podusime nakrajane paradajky a zelenu fazulku. Posolime a pokorenime ciernym korenim. Podavame s bagetou ;)
Je to strasne rychle a jednoduche a zatial to chutilo vsetkym :)
Zuzana
evka-janekova
04.08.08,10:58
;) Ak sa môžem pridať, moja mama okrem prívarku a polievky, a všeliakych zapekaných fazuliek vymyslela aj vyprážanú. Normálne ju ovarila v slanej vode a obalila v trojobale ale 2 vrstvy, lebo sa to rado ošúpe. A k tomu nové zemiaky so zelerom a petržlenovou vňaťou a je to...
DanielaSL
04.08.08,12:03
Práve som včera nazbierala vedierko fazuľky...takže dievčatá ďakujem za recepty... pridávajte ďalej.Mňam, mňam....:);)
vierulda
05.08.08,11:06
Ahoj, ja si fazuľku v lete sterilizujem v kyslom náleve, je výborná.

Strúčky očistiť, nakrájať na asi 1 cm kúsky, dobre umyť. Na 1 l vody pridať 1 polievkovú lyžicu soli , 0,3 dl octu a nadrobno pokrájaný kôpor. Nálevom zaliať strúčky a asi 1 hodinu variť prikryté ( takmer do mäkka). Naložiť do pohárov a 25 minút sterilizovať.

Je to v zime výborný obed alebo večera - a hlavne rýchlo hotové. Pohár vylejem do hrnca, pridám nadrobno pokrájané zemiaky a po ich uvarení pridám zásmažku a zátrepku so šľahačkovou smotanou. Ak treba, možno ešte trochu prisoliť - podľa chuti, resp. pridať medzi prsty cukru na zjemnenie. S volským okom je to super. A ešte - sme štvorčlenná rodina a strúčky zaváram do 3,7 dl pohárov - úplne to stačí. Skúste, neobanujete!:)
pohodička
05.08.08,12:05
Ja zaváram fazuľky podobne, akurát dávam len polievkovú lyžicu soli (nemusí byť vôbec) na 7 dcl pohár a sterilizujem 2 hodiny, niekedy som sterilizovala 2 dni po hodine. Nikdy sa mi nepokazia a zaváram naraz cez 20 pohárov. Používam niekedy hneď aj s nálevom, má to lepšiu chuť, len si nie som istá, či sa ten nálev môže použiť, nakoľko sa fazuľky neobvárajú.
pohodička
05.08.08,21:01
Neviem, či je to vhodné v tejto téme, ale takto zaváram viacero druhov zeleniny na kocky narezanú mrkvu, na drobno nastrúhanú tekvicu a cuketu, hrášok a tiež si nakladám na drobné kocky nakrájané uhorky, ale s uhorkovým nálevom. Uhorky, mrkvu a hrášok používam takto pripravené do zemiakového šalátu, ale mrkvu, hrášok, cuketu a tekvicu aj do polievok a do iných jedál.
Marína
08.07.09,12:09
Odskúšané recepty.

Fazuľové závitky
Zelenú fazuľku(cca 300-400 g) zbavíme fúzov, celú uvaríme v osolenej vode(soľ pridáme až pred dovarením) a na site necháme odkvapkať, prípadne osušíme v utierke. Zabaľujeme do šunkových plátkov(asi 8 plátkov) a zopneme špáratkom.
4 PL hrubej alebo polohrubej múky, 3-4 žĺtky, strúhaný syr, soľ, štipka č. korenia, cca 3 PL mlieka zmiešame a zľahka primiešame sneh z bielkov. Závitky obaľujeme v cestíčku a vypražíme. Vhodná príloha zemiaky varené, opekané, pečené a zeleninový šalát.

Kuracie s fazuľkovo-slaninovou čiapočkou
Kuracie mäso(prsia, vykostené stehná) osolíme, naklepeme, okoreníme, prípadne pridáme korenie podľa vlastnej chuti(napr. gilovacie, na pečené kurča a pod.) Opečieme z oboch strán na oleji. Fazuľku, pokrájanú na kúsky, dáme variť do vody a pred dovarením osolíme. Na troche olivového oleja vysmažíme na kocky pokrájanú slaninu, pridáme stečené fazuľky a chvíľku popražíme.
Mäso dáme na dno pekáča, zapekacej misky a pod., prikryjeme fazuľkami a posypeme strúhaným syrom. Vhodná príloha zemiaky varené, opekané, pečené a zeleninový šalát.
Ja na zapekanie najradšej používam syr gouda.

Cestoviny s fazuľkou
Na oleji popražíme cibuľu, pridáme nakrájanú fazuľku, vegetu, prípadne aj soľ, č. korenie a udusíme. Ak je potrebné, podlievame vodou. Medzitým si sparíme paradajky, ošúpeme a pokrájame na drobno. Pridáme buď sterilizovanú kukuricu alebo mrazenú, ktorú uvaríme. Po uvarení pridáme aj fazuľku, provensálske korenie, môžeme aj bazalku a nakoniec uvarené cestoviny( ja používam z tvrdej pšenice). Pri podávaní na tanieri posypeme strúhaným syrom, ešte lepšie parmezánom.

Fazuľkový guláš
Na oleji opražíme cubuľu, pridáme kocky bravčového pliecka, opražíme, osolíme, okoreníme č. korením, rascou, červ. paprikou, cesnakom, pridáme 1 PL kečupu a jednu konzervu paprikovej pomazánky. Udusíme. Medzitým si uvaríme cca 300-400 g nakrájanej fazuľky, pred dovarením ju osolíme. Zmiešame s uvareným mäsom, pridáme cca 250 ml kyslej smotany, chvíľu povaríme. Ak je guľáš hustý, zriedime ho mliekom. Podávame s chlebom.
greco
08.07.09,21:22
Robím ju takto isto no pridávam tam ešte nadrobno pokrájaný kôpor dá tomu ešte lepšiu chuť.
osky
13.07.09,21:05
Dobrá je aj vyprážaná, ale je to dosť pracné. Očistenú fazuľku troška obvaríme v slanej vode, počkáme kým obschne, obalíme v trojobale /každý struk samostatne/ a vyprážame. Namiesto strúhanky môžeme použiť aj strúhaný kokos. Je to veľmi chutné.


je to pracne ale da sa to zjednodusit-
ja obalujem v trojobale len mäso a ryby.
inak zeleninu ako cukiny,karfiol,huby........len v cesticku
/staci 1 vajce vymiesat s troskou soli a potom len podla potreby kolko chces muky a do toho mlieko aby sa spravilo tekute cestiko-ide len o to aby sa vytvoril obal na zelenine,zarabam to v hlbokej miske aby sa kusky zeleniny lahsie namocili/,
nahadzem si aj viac malych kuskov,premiesam v cestickuv opatrne vidlickou ,potom v struhanke medzi prstami ,na velkom site osypem zvysnu struhanku a zo sita vysypem rovno na panvicu.ziadna babracka po jednom.;)rychle,nenaspinis a nezalepis si tak ruky:D
osky
13.07.09,21:25
a co tak :
1.VYPRAZANY SPIZ.

fazulku predvarit do polomäkka-nakrajat na 2-3cm kusky
kocky tvrdeho syra/cca 1x1 cm/
kolieska parku alebo klobasky
mozeme pridat aj kusky inej zeleniny

-striedavo napichovat na spajlu,nasledne obalit v cesticku a struhanke,pomaly smazit na rozpalenom oleji.
priloha ZEMIAKY

2.cestoviny-CO DUM DAL;)

/spomienky na internat/

sterilizovane alebo predvarene fazulkove strucky na kusky,posoli,okorenit,na panvici s lyzickou masla alebo oleja oprazit.
v pohari rozmiesat paradajkovy pretlak s trochou vody,dat na strucky.prelisovat k tomu strucik cesnaku a dochutit tymianom alebo provensalskymi bylinkami,alebo bazalkou.nechat prevarit,ak je moc riedke ,zahustit rozmiesanym zemiakovym skrobom.
zmiesat s uvarenou cestovinou a posypat syrom.

3.Dusene kurca na zelenej fazulke
/spomienky na taliansko/

kurca ocistit,naporcovat na mensie kusky,osolit a nechat postat.
medzitym si pokrajame strucky na kusky/1 struk asi na tri casti/
dve cibule pokrajat na kolieska-najlepsie je cervena cibula,osmazit zlahka na oleji,pridat kusky mäsa a zprudka poopekat.ked sa uz prichytuje,podlejeme trochou/2dcl/bieleho vina,pridame velky struk cesnaku a 1 PL vegety alebo pol kocky bujonu-rozmiesaneho vo vode a stipku mleteho rozmarinu.prikryte dusime.
ked je kura polomäkke,pridame strucky a dusime do zmäknutia-podlievame este vodou ale nie vela,len tolko,aby bolo trochu stavy.nakoniec nechame odokryte podusit tak,aby sa vydusila prebytocna tekutina a zostal len vypek-na poliatie varenych zemiackov.
cerstvy hlavkovy salat a paradajky a dobru chut.
Marína
13.07.09,21:25
Ja zas drobnú zeleninu v trojobale obaľujem tak, že do mikroténového sáčka nasypem múku, do druhého strúhanku a rozšľahané vajíčka v hlbšej užšej miske. Takto obaľujem napr. karfiol, keď ho vyprážam surový. Nedá sa porovnať s uvareným, je oveľa chutnejší, musí však byť rozobratý na drobné ružičky, aby pri vyprážaní zmäkol. Hodím do sáčka, otvor sáčka trochu zatočím a poriadne sáčkom potrasiem. Takto sa super obaľuje.
Rozalka
18.07.09,15:52
je to pracne ale da sa to zjednodusit-
ja obalujem v trojobale len mäso a ryby.
inak zeleninu ako cukiny,karfiol,huby........len v cesticku
/staci 1 vajce vymiesat s troskou soli a potom len podla potreby kolko chces muky a do toho mlieko aby sa spravilo tekute cestiko-ide len o to aby sa vytvoril obal na zelenine,zarabam to v hlbokej miske aby sa kusky zeleniny lahsie namocili/,
nahadzem si aj viac malych kuskov,premiesam v cestickuv opatrne vidlickou ,potom v struhanke medzi prstami ,na velkom site osypem zvysnu struhanku a zo sita vysypem rovno na panvicu.ziadna babracka po jednom.;)rychle,nenaspinis a nezalepis si tak ruky:D
Na ryby je chutný namiesto trojobalu mix hladkej múky so sladkou červenou paprikou. Vyskúšajte.


Dobrá je aj vyprážaná, ale je to dosť pracné. Očistenú fazuľku troška obvaríme v slanej vode, počkáme kým obschne, obalíme v trojobale /každý struk samostatne/ a vyprážame. Namiesto strúhanky môžeme použiť aj strúhaný kokos. Je to veľmi chutné.
Ja si 5 strukov pospájam 2-3 špáratkami, ktoré po vypražení vytiahnem z hotových "oparžencov".
Dáša_
18.07.09,16:37
Môj manžel stále túžil po zelenej fazuľke ako perkelt. Ked som sa pýtala svokry, tak recept mi nevedela povedať. (práve mi došlo, že to mohol mať od nejakej svojej bývalej frajerky :D:D)

Takže improvizácia, na opraženu cibuľku (dosť veľa) dám fazuľku nakrájanú na malé kusky, orestujem, posolim, podlejem a dusím do makka. Potom pridám lyžicu múky, trochu mletej papriky, aby to malo trochu omáčky. Podávam s cestovinami.
Ked sa chcem trochu zaslúžiť :cool:, tak pridám aj smotanu

Podobne pripravujem aj karfiol.


Sladkokyslý šalát (variacie tu už boli)
Uvarená fazuľka sa orestuje na cibuľke a na záver sa pridá lyžica cukru a lyžica octu, najlepšie balsamico.

Fazuľka so šampionmi na čínsky spôsob
Orestujeme čo najmenšie šampiony na oleji, pridáme na jemné prúžky nakrájaný por, uvarenú fazuľku pokrájanú na cca 4 cm kusky, zakvapeme sojovou omáčkou, pridáme lyžicu cukru, lyžicu octu a necháme rozpustiť..
Na záver v studenej vode (asi 1 dcl) rozpustíme lyžicu solamylu, nalejeme do panvice a necháme prevrieť. Ihned vypíname.
dobre chutí s ryžou, pre niekoho je to hlavne jedlo, pre niekoho iba šalát.
Silvernola
25.07.09,06:30
Ja mám fazuľku veľmi rada (našťastie, lebo ako diabetičke mi aj pomáha udržovať hladinu cukru) a najradšej ju konzumujem len jednoducho obvarenú v slanej vode - prípadne takmer bez soli na pare - a s nejakým dipom, najradšej len jogurt, prípadne smotana s kôprom. Je to oveľa zdravšie, než čipsy pri telke.
olybaba
25.07.09,06:43
teraz varim polievku zo zelenej fazulky - mnam !!!

http://blogol.hu/pikz/kalinka/K_rt_s_z_ldbab.JPG
plada
27.07.09,04:43
Ja si mierne ovarím celé fazuľky, podotýkam, že lepšie sú tie, ktoré sú "bez fúzov", potom si dám do mikroténového vrecka asi 40 až 50 kúskov a dám do mrazáku. Celý rok, keď potrebujem, vyberiem z mrazničky, zoberiem štyri až päť fazuliek, zabalím to do plátku syra, ktorý je položený na plátku šunky, zrolujem, obalím to v trojobale a vypražím. Je to rýchle, chutné, nemusíš to soliť, lebo syr aj šunka sú slané a zje to aj môj muž, ktorý varenú a pečenú zeleninu nemá rád. A pridaj zeleninový šalát alebo zemiakové pyré a večeru alebo rýchly obed máš hotový.
Plada
Zdenka 0705
27.07.09,10:45
Ja si mierne ovarím celé fazuľky, podotýkam, že lepšie sú tie, ktoré sú "bez fúzov", potom si dám do mikroténového vrecka asi 40 až 50 kúskov a dám do mrazáku. Celý rok, keď potrebujem, vyberiem z mrazničky, zoberiem štyri až päť fazuliek, zabalím to do plátku syra, ktorý je položený na plátku šunky, zrolujem, obalím to v trojobale a vypražím. Je to rýchle, chutné, nemusíš to soliť, lebo syr aj šunka sú slané a zje to aj môj muž, ktorý varenú a pečenú zeleninu nemá rád. A pridaj zeleninový šalát alebo zemiakové pyré a večeru alebo rýchly obed máš hotový.
Plada
Tak toto spravím vnukovi, keď príde na prázdniny. Ten má zaužívané: "zelenina fuuuj":confused: Takto mu tú zeleninku aspoň trochu zakamuflujem.
Aj keď ani toto nie je najzdravšie, ale jeho stravovacie návyky babka za 2 týždne nezmení:rolleyes:
olybaba
28.07.09,18:56
Ahoj, ja si fazuľku v lete sterilizujem v kyslom náleve, je výborná.

Strúčky očistiť, nakrájať na asi 1 cm kúsky, dobre umyť. Na 1 l vody pridať 1 polievkovú lyžicu soli , 0,3 dl octu a nadrobno pokrájaný kôpor. Nálevom zaliať strúčky a asi 1 hodinu variť prikryté ( takmer do mäkka). Naložiť do pohárov a 25 minút sterilizovať.

Je to v zime výborný obed alebo večera - a hlavne rýchlo hotové. Pohár vylejem do hrnca, pridám nadrobno pokrájané zemiaky a po ich uvarení pridám zásmažku a zátrepku so šľahačkovou smotanou. Ak treba, možno ešte trochu prisoliť - podľa chuti, resp. pridať medzi prsty cukru na zjemnenie. S volským okom je to super. A ešte - sme štvorčlenná rodina a strúčky zaváram do 3,7 dl pohárov - úplne to stačí. Skúste, neobanujete!:)

dostala som od kolegyne zelenu fazulku - skusam horeuvedeny recept
ondrejvla
28.07.09,19:14
Ja si mierne ovarím celé fazuľky, podotýkam, že lepšie sú tie, ktoré sú "bez fúzov", potom si dám do mikroténového vrecka asi 40 až 50 kúskov a dám do mrazáku. Celý rok, keď potrebujem, vyberiem z mrazničky, zoberiem štyri až päť fazuliek, zabalím to do plátku syra, ktorý je položený na plátku šunky, zrolujem, obalím to v trojobale a vypražím. Je to rýchle, chutné, nemusíš to soliť, lebo syr aj šunka sú slané a zje to aj môj muž, ktorý varenú a pečenú zeleninu nemá rád. A pridaj zeleninový šalát alebo zemiakové pyré a večeru alebo rýchly obed máš hotový.
Plada

Mňaaaaaaam, tak toto musí byť výborné! Zajtra idem na trh kúpiť fazuľku.
Zdenka 0705
29.07.09,09:58
Tak dnes som urobila tú zelenú fazuľku od plady. Nemá chybu!!!!;)
plada
29.07.09,10:04
Ahoj, Zdenka, teší ma, že Vám to chutilo, mne to poradila kolegyňa, no a muž, keď to videl, povedal, že ani nie je hladný, ochutnal a teraz to robím dosť často, lebo sme si to všetci obľúbili.
Plada
Gapo
29.07.09,13:04
Zelenú či žltú nakrájanú fazuľku podusiť, trochu osoliť, po odkvapkaní pridať rozotrený cesnak podľa chuti a zaliať kyslou smotanou, prípadne bielym jogurtom, príloha pečivo a či chlieb.
Kto nechce cesnak, tak kôpor je tiež fajn, no a za studena, mňam.
Silvernola
30.07.09,11:05
Ahoj, ja si fazuľku v lete sterilizujem v kyslom náleve, je výborná.

Strúčky očistiť, nakrájať na asi 1 cm kúsky, dobre umyť. Na 1 l vody pridať 1 polievkovú lyžicu soli , 0,3 dl octu a nadrobno pokrájaný kôpor. Nálevom zaliať strúčky a asi 1 hodinu variť prikryté ( takmer do mäkka). Naložiť do pohárov a 25 minút sterilizovať.

Je to v zime výborný obed alebo večera - a hlavne rýchlo hotové. Pohár vylejem do hrnca, pridám nadrobno pokrájané zemiaky a po ich uvarení pridám zásmažku a zátrepku so šľahačkovou smotanou. Ak treba, možno ešte trochu prisoliť - podľa chuti, resp. pridať medzi prsty cukru na zjemnenie. S volským okom je to super. A ešte - sme štvorčlenná rodina a strúčky zaváram do 3,7 dl pohárov - úplne to stačí. Skúste, neobanujete!:)
Dobrý typ, len to sterilizovanie sa mi po toľkom varení zdá už zbytočné