Reročka
12.02.18,22:17
Dobry vecer,

dostala sa mi do ruk preddavkova FA za domenu v sume 15 EUR. Domena je na rocne obdobie t.j. 10.8.2017 - 9.8.2018. Firma nie je platca DPH. Je potrebne uctovat aj na uctoch casoveho rozlisenia? Alebo v pripade tejto malej ciastky netreba?

V pripade, ze to nie je potrebne, prosim o kontrolu uctovnych pripadov:

1. Prijata preddavkova fa od dodavatela (len ju zaevidujem, neuctujem)
2. Uhrada preddavkovej fa 15 EUR, 314/221
3. Fa k prijatej platbe 15 EUR, 518/321
4. Zuctovanie preddavku 15 EUR, 321/314

Dakujem.
Prosim ak som na nieco zabudla doplnte ma pripadne opravte.
Krisstina
13.02.18,11:37
V §56 ods. 6 postupov účtovania je definované, ktoré účtovné prípady sa časovo nerozlišujú.
Ale:
Účtovná jednotka má možnosť pri účtovaní nákladov a výnosov na prelome rokov využiť
§ 56 ods. 14 postupov účtovania a nie je potrebné časovo rozlíšiť náklady a výnosy za
dodržania nasledujúcich podmienok s ú č a s n e :
3
1. musí ísť o rozhodnutie účtovnej jednotky (v tomto prípade je časové rozlíšenie len
na rozhodnutí účtovnej jednotky, ak sa rozhodne časovo rozlišovať, potom § 56 ods.
14 postupov účtovania neberie do úvahy),
2. musí ísť o nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad týkajúci sa nákladov
a výnosov (nevýznamnosť je potrebné upraviť v internej smernici) - napr. telefónne
poplatky, poplatky za odpad a pod.
3. pri mikro účtovných jednotkách musí ísť o účtovný prípad medzi dvoma účtovnými
obdobiami (napr. nevýznamné a opakujúce sa poistné technického roka, nájomné,
poplatky a pod.)
4. pri malých a veľkých účtovných jednotkách musí ísť len o účtovný prípad týkajúci
sa posledného a prvého mesiaca účtovného obdobia (napr. telefónne poplatky na
prelome decembra 2016 a januára 2017).


Ináč to účtovanie bez 381 je v poriadku.
Tweety
13.02.18,11:42
Preddavok vopred , to nie je dodanie tovaru, služby. Nemáš teda čo ČR. Tvoj účtovný postup je správny.