EkoMax
05.08.06,16:06
Neviem, či píšem do správnej porady, ale týka sa odvodov SZČO do Sociálnej poisťovne a následých problémov vzniknutých PN-kou. Ak nie, tak mi prepáčte.
Od 1.7.2006 som sa stala povinne poistenou v soc. poisťovni a začala platiť odvody. V septembri 2006 som začala PN, v decembri som podstúpila operáciu a od 1.2.2006 som PN-ku ukončila. Do troch dní som SP oznámila ukončenie PN, čo máj aj pečiatkou a dátumom potvrdené a za február som už pokračovala v platení odvodov.
Ostala som v nemom úžase, keď mi pred dvomi týždňami zavolala známa, ktorá so mnou uzatvárala zmluvu na druhý pilier, že musí Allianzu vrátiť províziu, nakoľko mi na účet DP nenabehli minimálne 3 platby. Aj ona ostala prekvapená v domnení, že si odvody neplatím. Cítil som sa trápne, nakoľko si odvody platím pravidelne, dokonca ešte v aktuálnom mesiaci a nie do 8.v mesiaci nasledujúcom.
Hneď som išla do SP, a tam mi povedali, že všetky platby, ktoré mi od februára nabehli cca 15.000,- Sk evidujú ako preplatok, pretože nemôžu v systéme ukončiť moju PN aj keď som ju predložila. "VRAJ JE TO CELOSLOVENSKÝ PROBLÉM" a od januára 2006 po úpravách v systéme, ani v iných mestách nevedia ukončovať PN-ky živnostníkov. Pretože vykazujú preplatok, nemôžu mi do DDP odvádzať "mesačné platby" .
Riešila som to s vedúcimi oddelení odvodov a nemoc. poistenia, ale nevedia mi poradiť, vraj to v Bratislave urgujú, ale nikto s tým nič nerobí. Volala som aj do Bratislavy na ústredie, ale odbili ma tým, že toho majú veľa a mám svoj problém podať písomne. JE TOTO MOŽNÉ? MÁ EŠTE NIEKTO PODOBNÝ PROBLÉM ?
Dajte mi prosím vedieť, ako ste to riešili, ja už na naše úrady nemám nervy, zabila som dva dni a aj tak som nič nevyriešila.
endrju
06.08.06,03:17
Sociálka skutočne nestíha. Ale to nás asi nemusí zaujímať. Ak nestíhajú iní, sociálka vyrubovanie pokút stíha až prekvapivo rýchlo.
Bohužiaľ, neexistuje iný postup ako písomná sťažnosť. V rámci sťažnosti uveď aj to, že ušlý zisk (výnosy z druhého piliera) si budeš nárokovať súdnou cestou. Ak sťažnosť nevybaví sociálka včas, žaloval by som na súde. Ale na súde bez listinných dôkazov nevybavíš absolútne nič.
Ak ani slovenské súdy nebudú stíhať - existuje Európsky súd pre ľudské práva v Strassbourgu. Slovenská republika prehrala už niekoľko sporov o "nestíhaní".
Inak to asi nejde vyriešiť, len tvrdo tlačiť na úradníkov, aby si aj oni plnili povinnosti vyplývajúce zo zákona. :(
A tiež by asi pomohlo napísať do niektorej "investigatívnej" televíznej relácie. Viem si to predstaviť ako dobrý námet na reláciu, ktorá podstatne zvýši tlak na Sociálku, aby si plnila svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona. Viac ako polroka na obyčajné ukončenie PNky je fakt "sila".
EkoMax
06.08.06,04:06
Vďaka za radu, na Slovensku je naozaj možné niečo vybaviľ len ak sa do toho zaangažujú pátraví reportéri a objaví a to v telke.