bosos
16.02.18,07:43
V zamestnaní som nepodpísal vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane.Samozrejme hneď sa to odrazilo na výplate.Preto sa chcem spýtať,či je možné ho hocikedy v priebehu roka podpísať ak budem robiť u rovnakého zamestnávateľa?
Tweety
16.02.18,06:49
Vyhlásenie podpisuje zam-c pri nástupe do zamestnania. Potom už len ako zmenu vo Vyhlásení.
KvetkaK
16.02.18,06:54
Podľa mňa ho môže podpísať aj neskôr, a odvtedy sa mu bude uplatnovať nezdaniteľná časť. Či sa mýlim?
ivka70
16.02.18,07:06
Uplatnovanie nezdanitelnej cast zakladu dane mozes podpisat ako zmenu vo vyhlaseni kedykolvek, od nasledujuceho mesiaca to zamestnavatel bude uplatnovat.
KvetkaK
16.02.18,07:14
Vyhlásenie podpisuje predsa len ten, kto si chce uplatniť nezdaniteľnú časť. A keď to pri nástupe neurobil, tak ho podpíše od ďalšieho mesiaca. Podľa mňa sa nejedná o zmenu.
Tweety
16.02.18,07:14
áno, tú druhú časť som zabudla tam uviesť
ivka70
16.02.18,07:16
U nas vyhlasenie podpisuje kazdy, aj ked si v nom nezaskrtne uplatnovanie NCZD. Mzdarka ma aspon podklad, ze to tak chcel a ze ju neobvini z toho ,ze vyhlasenie napr. stratila.
Tweety
16.02.18,07:16
Tiež som dávala každému podpísať, či uplatňuje alebo nie, je to takto prehľadnejšie.
KvetkaK
16.02.18,07:18
Ale nieje to povinnosť že?
Tweety
16.02.18,07:23
Čo nie je povinnosťou?
KvetkaK
16.02.18,07:28
Myslela som to, že dávať podpísať všetkým vyhlásenia.
kn-alka
16.02.18,07:28
ja tak viem, že vyhlásenie sa podpisuje VŽDY, v ňom sa uvedie, či si chce, alebo nechce uplatňovať nezd.časť.

to len hovorovo "podpísal vyhlásenie" vravia vtedy, ak si uplatnil nezd.časť, ale vyhlásenie sa má podpísať aj vtedy, keď si neuplatňuje nezd.časť.
Tweety
16.02.18,07:28
Nie je. Ale je to praktickejšie, veď tam, vyznačí, či áno, alebo nie a čo uplatňuje. Ale v zákone je uvedené, že podpisuje, tak som sa toho držala stále, a teda všetci ho mali podpísané.
KvetkaK
16.02.18,07:39
V zákone je to takto (priložené), takže môj názor je že podpísať nemusí. Lebo ako by to bolo potom, keď má podpísané vyhlásenie v inej firme, tak predsa u Teba ho podpísať nemôže, keď si aj nebude uplatňovať.

6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a na daňový bonus, ak zamestnanec podá do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia písomné vyhlásenie, ktorého vzor určí finančné riaditeľstvo a uverejní ho na svojom webovom sídle, o tom,
a) že uplatňuje daňový bonus a že spĺňa podmienky na jeho priznanie, prípadne kedy a ako sa zmenili,
b) že súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a daňový bonus u iného zamestnávateľa a že právo na daňový bonus na tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje iný daňovník,
c) či je poberateľom dôchodku uvedeného v § 11 ods. 6.
Tweety
16.02.18,07:42
Prečo by ho nemohol podpísa? Podpíše a v ňom vyznačí, že si NČZD neuplatňuje Je tam predsa možnosť uplatňujem, neuplatňujem. .Nie je v tom žiaden problém. Netreba hľadať problémy tam, kde nie sú.
KvetkaK
16.02.18,07:51
Ja ani nechcem hľadať problémy :). To je len môj názor a myslím, že by mal mať podpísané len jedno vyhlásenie.
Tweety
16.02.18,07:55
Môže mať aj dve ale uplatniť si NČZD môže súbežne len raz, a o tom to celé je.
bosos
16.02.18,08:21
Môžem to podpísať trebárs od apríla?A potom za prvé tri mesiace by mi vrátili preplatok v budúcoročnom zúčtovaní dane?
Tweety
16.02.18,08:25
Áno, v RZD alebo v DP sa uplatní podľa zákona celá, prípadne krátená, ak bude príjem nad stanovený limit.
bosos
16.02.18,08:27
Ak by som nepodpísal vyhlásenie,vráti sa mi navyše odvedená daň za všetkých 12 mesiacovv ročnom zúčtovaní?
Tweety
16.02.18,08:29
Závisí od výšky príjmu.
Katy a R
16.02.18,08:30
možnože sa ti nič nevráti - a ešte budeš mať aj nedoplatok??? - záleží od tvojho príjmu. (bez údajov veštenie nepomôže) ;)