Strigus
16.02.18,12:14
Dobrý deň poraďáci, chcem vás poprosiť o radu ohľadom chovu sliepočiek.
Kúpili sme domček, kde predošlá majiteľka chovala sliepočky v odfotenej búdke, posledné roky úschovňa náradia. Chcem tam založiť nový chov pre cca 5-6ks sliepočiek bez kohuta. Je to cca 1.5x 2.3m, dole výška 1m, hore šikmina pod strechou. Ja chcem chov dole, dorobiť bydielka, okienko a hniezda vysunúť z boku von. Šlo by to priestorovo pre 5-6 sliepočiek? Ako vydezinfikovať a čím po starom chove? Alebo by bolo vhodnejšie postaviť nový kurín? Zatiaľ nemám skúsenosti s chovom, len spomienky z detstva a rady od starkej
dada774
24.02.18,11:55
pre 5-6 sliepočiek v pohode, len ak bol tam predtým chov, v prvom rade by som to vydezinfikovala. Mohol tam byť zavlečený klieštikovec kurí a toho sa veľmi ťažko zbavíte. Ak tam nechovali sliepky najmenej 2 roky, ak tam aj bol, mal by byť vyhynutý. Na dezinfekciu kúpite v lekárni ampulku Neostomasonu, rozriedite vo vode a vystriekate, Vždy keď sa vymieňa podstielka, je dobré posypat vápnom a na to dať hobliny.
branislavp
27.02.18,20:24
Ak to nie je zateplené, tak pri súčasných mrazoch by sotva sliepky prežili. Ale k veci. Najskôr si prever prostredie, či je vhodné na chov sliepok. Či je to bezpečné prostredie pre sliepky (kuny, líška, tchor, vtáky-dravce, alebo zlý sused). Kurník je nutné zvonka zatepliť, urobiť okno a sliepky dať do vyššej časti kurníka, nie do spodnej časti. Zabezpečiť pre sliepky pevný rebrík, aby sa dostali do kurníka, vydezinfikovať obyčajným vápnom tekutým-vybieliť steny a všetko, čo sa nachádza v kurníku. Hniezda tiež vydezinfikovať a vystlať napr. senom, aj podlahu môžeš vystlať senom. Doporučujem začať chov v malom a potom uvidíš. Kúp si napr. 4nosnice+1 kohúta. Nenechávaj sliepky bez kohúta, ten ich bude ochraňovať.. Potrava pre sliepky pšenica + žihľava, dostatok čistej vody, udržiavanie čistoty v kuríne., vetranie, voľný výbeh do záhrady.. Sliepky potrebujú svetlo, primerané teplo v kuríne, pravidelný prísun potravy, dostatok čistej vody výbeh na záhradu, potom sa odvďačia. Na zimné obdobie je vhodné si v lete nasušiť žíhľavu pre sliepky. Zatiaľ by som nešpekulovala s novým kurníkom, to uvidíš ako sa vyvinie situácia. Môj názor.
miroslav korim
28.02.18,03:27
a moje preco nezamrzli?ja tiez nemam zatepleny.inak okrem toho so vsetkym suhlasim .a pozor na toho kliestika,lebo ked pojdes potom cistit kurin tak sa budes skrabat ako besny.a to nehovorim ake s nim maju problemy sliepky.
branislavp
28.02.18,04:01
Ak nezamrzli, tak je to dobre. Sliepky potrebujú v kuríne teplejšie prostredie v zime, prejaví sa to na znáške vajec, tiež potrebujú aj denné svetlo V takých krutých mrazoch by som so sliepkami neexperimentovala mať ich iba v takom hocijakom drevenom cárku, kde aj voda môže pre sliepky zamrznúť. Tiež je nutné pravidelne robiť dezinfekciu kurína na prírodnej báze, žiadne chémie nepoužívať. Tým sa dosiahne také prostredie, v ktorom sa nebude dariť slepačím parazitom a inej hávede.
Sliepky sú predsa živé tvory, tak sa treba o ne denno denne starať.