mtsa87
16.02.18,12:17
Zdravim, vcera sa nam rozpadla hlavica radiatora (zlomila sa ta plastova cast) a nejde regulovat kurenie. Chapem to tak, ze budem musiet kupit novu hlavicu a odmontovat tuto staru/namontovat novu. Problem je v tom, ze momentalne radiator kuri na plne pecky a neviem ho vypnut.

Akym sposobom postupovat pri montazi/demontazi? Musi byt odstavena voda? Staci ked kupim novu hlavicu a sam (lajk) to namontujem? Alebo treba volat kurenara?
Vopred dakujem
Matus
sosak
16.02.18,11:42
Stačí pokazenú hlavicu odmontovať, žiadna voda sa neodstavuje. Podľa veľkosti závitu zakúpiť novú hlavicu, namontovať, pričom sa vodár, kúrenár nemusí volať, je to jednoduché.
------------------------------------------
Doplnenie : Priložil som link na video, zaujímavé to je od 7.minúty.
https://www.youtube.com/watch?v=0Xqnv5nspwY
sosak
16.02.18,12:16
Len v tom linku sa pojednáva o termostatických ventiloch! Termostatická hlavica je niečo úplne iné.
mtsa87
16.02.18,12:19
Aby som upresnil, jedna sa o byt, takze s tym spravcom mas asi pravdu. Na druhej strane, neviem ci toto vobec niekto kontroluje.

Je to rozpadnute sposobom, ze vpodstate odletel koniec tej hlavice, vysunul sa ten kovovy kolik aj ta sucastka so strunkou, cize sa viem dostat aj donutra. Pripajam foto pre upresnenie:
https://imgur.com/a/WECwu

Ktoru cast konkretne treba pootocit? Tu plastovu svetlu cast vo vnutri?
Dakujem
lubko6394
16.02.18,12:57
Hlavica je hlavica a ventil je ventil. Ty máš pokazenú hlavicu. Hlavicu odtiahni kľúčom a zober si ako vzor keď budeš kupovať novú. Ventil je v poriadku ten nechaj na mieste. Ak chceš znížiť/odstaviť kúrenie tak je treba zatlačiť ten lesklý dzindzík v strede ventilu. Neviem čo máš poruke, ale aby bol ventil uzatvorený/škrtený tak je tam treba dať čosi väčšieho čím získaš väčšiu plochu na stabilizáciu dzindzíka, ten je príliš tenký nato aby si ho udržal v požadovanej polohe. Môžeš si to vyskúšať zatlačiť trebárs rúčkou varechy aby si pochopil čo je treba.
sito
16.02.18,13:20
Píšeš, že v byte. Tak toto platí.

"321/2014, § 11,

ods. (1) Vlastník budovy s celkovou podlahovou plochou väčšou ako 1000 m2 s ústredným teplovodným vykurovaním alebo so spoločnou prípravou teplej vody je povinný, písm. b) vybaviť vykurovací systém automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči, v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s dlhodobým pobytom osôb,52)

ods. (4) Za splnenie povinností podľa odsekov 1 až 3 v bytovom dome zodpovedá spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome alebo správca.54) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v bytovom dome je povinný umožniť spoločenstvu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome alebo správcovi splniť povinnosti podľa odsekov 1 až 3, inak zodpovedá za vzniknutú škodu."

Ta hlavica sa isto nerozsypala len tak. Ak je to chyba výroby, tak ti ju má vymeniť správca domu a náklady uhradí z FPÚaO. Ak sa preukáže, že sa rozsypala neodbornou manipuláciou vlastníka bytu, náklady uhradí správcovi vlastník bytu ako poškodenie spoločného zariadenia domu, majetku domu. Akú škodu spôsobíš domu? Tým, že radiátor ide v tvojom byte naplno zvyšuješ spotrebu tepla domu na merači tepla na päte domu. Čím vyššiu základnú zložku pri rozpočítavaní nákladov za teplo máte v dome dohodnutú, tým viac sú poškodení ostatní spoluvlastníci termostatickej hlavice v tvojom byte.

No môžeš si ju na vlastné náklady vymeniť aj sám. Na druhom obrázku je treba otočiť hlavicu na maximum a tou vrúbkovanú matku rukou odmontovať hlavicu, prípadne blickami. Kúpiš rovnakú alebo kompaktibilnú, predavač ti poradí a namontuješ ju na ventil. A fertik! :D
PotPalo
16.02.18,23:11
Hlavicu vymeníš ručne, ľahko, netreba nič zastavovať. Ak máš od nej schovanú takú krytku, tak s ňou sa dá tiež zastaviť kúrenie. Pozri sem, všetko je to podobné: link (http://www.etzbshop.cz/advisor/termostaticka-kapalinova-hlavice-montaz)
buchač
17.02.18,06:35
Ja by som sa nehanbil. Prečo by som sa mal ???
Platím správcu za poskytovanie služieb ? Platím !
Koľko stojí jedna hlavica ? Na Heureke tá moja cca 13€...čiže v kamennom obchode určite viac.

Prečo by som mal vyhodiť za hlavicu a stratený čas v MHD (náklady auta ani nevravím) povedzme cca 20€ ???
buchač
17.02.18,10:44
Zasa len zbytočne krmiš tému....ale maj si svoju pravdu.

- Píšem snáď, že by som nevedel vymeniť hlavicu ? NIE !
- Píšem snáď, že by som nevedel zatvoriť ventil ?
To ty vyššie spomínaš niečo o otvorenom ventile.
Blicky alebo hasák poriešia za minútku.
- Že ušetrím ? Za to sa mám hanbiť ?
Jeden podpis od zástupcu vlastníkov bytov na žiadanke a fertig.
ALE také asi nepoznáš - nerobil si takúto funkciu !!!
Ja aj HEJ...radiátory sa menili v pár bytoch z fondu opráv.
sito
17.02.18,13:57
... uuuj, ale si akosi narástlo ...

Aké bolševícke, aké? Je to predsa spoločné zariadenie domu, teda súčasť vykurovacieho systému domu, alebo vykurovacej sústavy domu. Jedno to je. No nie je jedno toto, "(zlomila sa ta plastova cast)" či zlomil som tú plastovú časť. Pokiaľ funguje ta ampula s tou tekutinou, ktorá pôsobením tepla uzatvára ventil, teda prietok vody radiátorom. Na tej hlavici sa pri riadnom používaní nemá čo polámať samo od seba, nemá.

Takže platí toto, " 182/1993, § 11, ods. (2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú."

:eek: On sa na ňu pozeral a ona sa zlomila. :D Ak škaredo, náklady na jej opravu, výmenu musí uhradiť on. Možno počul, videl tie moderné nastaviteľné aj časovo, kedy hlavica ventil otvorí a radiátor začne vykurovať miestnosť a požiada o takú hlavicu správcu domu pripadne SVB. Ak chce ktokoľvek také, tak na svoje náklady.

Myslím si, že ak si pozorne prečítal, pozrel návody ako ju vymeniť, tak je to pre neho muška. A on už lieta niekde v oblakoch, že to sám dokázal. :D:D:D
sito
17.02.18,17:46
No ktorý čurák, či ktorá cicina vymyslela, že na porade toto funguje "čáry - mary - fuk" :D:D:D

Ako bitcoin.
sito
17.02.18,19:04
:eek: buchač? Ten toho môže využiť, možno aj využíva? Ale, ja som sa pýtal ktorý, ktorá ... :D:D:D
sito
17.02.18,19:38
Hm ... hádam svoj príspevok, odpoveď, radu, že? Ale, ja som sa pýtal ktorý, ktorá ... :D:D:D