Jakub95
17.02.18,08:38
Zdravim, mám taký problém. Začal som pracovať v ČR na DPČ takže odvádzam aj zdravotné aj sociálne poistenie v ČR. Zákon hovorí, že sa musím do 8dni odhlásiť zo slovenskej VšZP. Zamestnávateľ má prihlásil do českej a hlavný problém je, že v Čechách mi povedali, že mi nemôžu poskytnúť plnú zdravotnú starostlivosť na SVK keďže nemám HPP a nemôžu si byť istí, či si na seba zarobím. Viete mi poradiť čo s tým? Nemôžem byť poistený aj doma keďže som stále študent?
ivka70
17.02.18,07:57
Nie, nemozes. V EU je povinne ZP mozne len v jednom z clenskych statov. Ak by si sa zo slovenskej ZP neodhlasil, neskor by od teba mohla vymahat kapitacie a osetrenia, ktore zaplatila, hoci si bol poistencom ceskej ZP
Kedze si poistencom ceskej ZP, musi ti poskytnut taku starostlivost ako potrebujes, kolko za nu z dohody zaplatis, to nema na zdravotnu starostlivost vplyv.
Celkom by ma zaujimalo, kto ti to povedal a ci to vie podlozit aj nejskym zakonom. Podla mna nie a su to len reci.
Poziadaj si v ceskej ZP o formular S1, na zaklade ktoreho ti slovenska ZP vystavi preukaz zahranicneho poistenca, s ktorym budes mat ZP hradene u slovenskych lekarov. SK poistovna to ceskej ZP preuctuje.
ivka70
17.02.18,08:08
asi by ho zamestnavatel neprihlasoval do ceskej ZP, keby nezakladala
Jakub95
17.02.18,08:10
No tam mi povedali že tým že som len na dohodu mi preplatia len akútnu starostlivosť nie bežné vyšetrenie a v Čechách mi povedali že s1si musím vypýtať tu na SVK
ivka70
17.02.18,11:07
To nesuvisi s dohodou ale s ceskym europskym preukazom poistenca. Ked si vybavis tu S1 z ceskej poistovne a v SK poistovni ten preukaz zahranicneho poistenca / tam, kde sa odhlasis/ s nim, mozes mat na sk vsetkych lekarov aj osetrenia
profesional
18.02.18,14:22
av celej EÚ existuje len jeden jediný štandard verejného zdravotného poistenia. Bez ohľadu na to, koľko platíš. Ak si účastníkom verejejného zdravotného poistenia kdekoľvek v EÚ, máš v každej krajine EÚ nárok na zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok, ako domáci. Ak využiješ zdravotnú starostlivosť v krajine mimo tej, kde platíš ZP, tak zdravotná poisťovňa uhrádza náklady na odkladnú zdravotnú starostlivosť do takej hodnoty, v akej by ju uhradilla domácemu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, neodkladnú hradí v plnej výške.

Napr. Ak si ppistený v ČR a využiješ zdravotnú starostlivosť vo Francúzsku, ak výkon vo Francúzsku stojí 10.000 Eutlr a v ČR 7.000 Eur, tak ak ide o odkladnú zdravotnú starostlivosť, tak poisťovňa uhradí 7.000 a ty doplatíš 3.000.

Ale napr. v SR sú sadzby nižsie ako v ČR, takže logicky, česká ZP ti uhradí všetku zdravotnú starostlivosť v SR v plnej výške.

Vyššie uvedené neplatí pre výkony z osobitného sadzobníku. Tam sú niektoré výkony z tohto princípu vyňaté. Napr. umelé oplodnenie, výmena bedrového kľbu a pod. Tie musíš absolvovať tam, kde platíš poistenie, alebo na podstúpenoe v zahraničí musíš mať vopred súhlas ZP, alebo si ho zaplatíš v plnej výške.