chaos a chaos
17.02.18,11:21
.. no ak je to pravda, tak máte moju veľkú vďaku. Sľúbili sme minulý rok spolupodielnikom, že ak lesy nevymyslia platbu za vypracovanie LHP, tak im nerozdelený zisk /bol zdanený/ za posledné roky rozdelíme. Rezervný fond máme, s tým hýbať nebudeme.Vystrašil nás náš účtovník, že každý rok, 2013, 2014, ...2017, treba rátať osobitne /a to boli nerozdelené zisky do 500,- eur, takže pri najnižšom podiele 164 m2 to vyšlo na rok 0,08 centa. Posledné dva roky pribudol tisíc eurový nájom , takže to už bolo lepšie.
Nemôže sa to rátať iba z najnovších zoznamov LV k 2.1.2018 ...Veď keby sme to rátali podľa starých zoznamov, rátali by sme to aj na zomrelých. Po týchto zomrelých sú už v nových zoznamoch vedení ich dedičia. Iné zmeny v LV neboli, iba dedičské konania. Takže mohli by sme zostatok nerozdelených ziskov k 31.12.2017 - PS k 1.1.2018 rátať podľa týchto najnovších zoznamov LV k 2.1.2018. Väčší podiel zo zisku ako 70,- Eur nehrozí. Z pôvodných spoluvlastníkov nám notári nadrobili 6x viac vlastníkov Ešte raz ďakujem a dúfam že príde ešte tá posledná rada....
Dáša_
17.02.18,11:27
nuž, najskôr treba odstrániť ten chaos v zoznamoch podielnikov.
My sme brali najstarší zoznam podielnikov, vypočítali podiely, zapísali do tabuliek. A potom, keď došlo k dedeniu sa zoznamy upravovali podľa jednotlivých dedičstiev. V podstate nič zložité, len treba byť precízny. Stále sa držať papiera a upravovať. Vlastne túto tabuľku používame aj každý rok pri hlasovaní na schôdzi. Hlasy sa počítajú podľa podielov.
A keď sú podiely vypočítané, nei je problém, ostatné je už len trojčlenka.
Samozrejme, vždy sa stane, že niektorý podiel sa nemôže vyplatiť, elbo dedičské konanie ešte neprebehlo. Vtedy sa peniaze ukladajú do depozitu a vyplácajú sa podľa dedičského konania.
Práve kvôli týmto zmenám je dobré roky počítať osobitne, lebo sú tam takéto zmeny.

Inak pikoška - urbárske spoločenstvo malo pôvodných majiteľov v obci. Postupným dedením dnes už priamo v obci žije menej ako 50% vlastníkov. Ostatní sú po celom svete
chaos a chaos
23.02.18,17:42
presne to som prácne robil pred piatimi rokmi, keď nemal kto prebrať lesné spoločenstvo po náhle zomrelom predsedovi. som dôchodca a s tými tabuľkami, hláseniami ... všetkým čo súvisí s prácou na PC mi pomáhali v začiatkoch deti, tí sú už po svete, teraz to robí manželka, .... ale ďakujem všetkým, ktorí na moje otázky reagovali.