jopus2
18.02.18,13:28
Až niekoho uštipne infikovaný kliešť, alebo ho uhryzne pes a následne mu tým vzniknú trvalé následky, môže sa považovať toto za úraz? Ako je vlastne definovaný úraz, čo si predstavuje životná poisťovňa pod pojmom úraz?
Martuk
18.02.18,12:39
to uhryznutie psom úraz je, nakoľko po uhryznutí ostanú viditeľné stopy. Čo sa týka toho poštípania kliešťom, neviem, nie som si istý. Ak máš svoje poistenie a takéto niečo sa ti stalo, kukni do podmienok svojej zmluvy, ako má poisťovňa definovaný úraz. Inak podľa mňa by malo byť všetko, čo nie je choroba, brané ako úraz.
Žabinka
18.02.18,13:19
neviem, o čo by ti mohlo ísť, ale prečítaj si https://vofinanciach.sk/special-viete-co-je-uraz-2/
ivka70
18.02.18,13:20
buchač
18.02.18,13:20
Úraz podľa slovenčiny
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=%C3%BAraz&s=exact&c=V2f2&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=scs&d=sss&d=peciar&d=ma&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=priezviska&d=un&d=locutio&d=pskcs&d=psken&d=noundb&ie=utf-8&oe=utf-8#

Uhryznutie psom je v podstate jednoznačne úrazom...ale záleží od okolností, či poisťovňa bude znášať plnenie.
Prípadne sa následky dajú uplatniť na súde adekvátnym odškodnením...viď posledný prípad na smrť dohryzeného ornitológa.

Uštipnutie kliešťom by som rozhodne nepovažoval za úraz.
Proti následkom sa dá brániť primeraným očkovaním, vyhýbaním sa lokalít s kliešťami a podobne.
buchač
18.02.18,13:25
Príklady výluk z poistného plnenia:

– samovražda či pokus o ňu, porušenie liečebného režimu a podobne.

– extrémne nebezpečné činnosti – napríklad bungee jumping, skialpinizmus, skalolezectvo, autokros, bojové športy, let balónom, manipulácia so zbraňou a výbušninou a podobne.
====================
Toto sa možno vzťahuje na Generali poisťovňu...takže nech vravia za seba.

Kvalitná a dobrá poisťovňa vezme na seba aj riziko samovraždy a bez problémov udalosť vyplatí.

Ešte som sa síce nestrelil, ani na mašľu nezavesil ;)...ALE som poistený aj pre tento konkrétny prípad.
ivka70
18.02.18,13:27
to by som chcela vediet, ktora poistovna poisti aj smrt samovrazdou?
to je snad uz zo zakona vylucene (islo by o spekulaciu, poistim sa a zabijem sa - pozostali pridu k peniazom)
Martuk
18.02.18,13:35
ešte keď som robil v tejto poisťovni, tak kryté bolo aj riziko samovraždy, plnilo sa ale až po 3 rokoch poistenia. A počítam, že takéto podobné úpravy budú mať aj iné, solídne poisťovne.
buchač
18.02.18,15:02
Ivka...viď odpoveď od Martuk ;)
pavol54
18.02.18,15:31
ťažko povie pilčík alebo nejaký poľno robotník "tam nepôjdem lebo je to oblasť výskytu kliešťa" ale nejaký druh nemoci z povolania by to mohol byť
buchač
18.02.18,16:49
Pilčíka a poľnorobotníka neriešim.

Odpovedal som zadávateľovi...jeho otázku pokladám (ohľadom kliešťa) za vysoko stupídnu.
Kúúúúwa....uštipnutie kliešťom považovať za úraz ? To je čo za ujovina ?
pavol54
18.02.18,17:11
reagoval som na vyhýbanie sa lokalitám, na konci som napísal "že nemoc z povolania" a konkrétne poznám prípad takto riešenej boreliózy či ako sa volá to čo šíri
Katy a R
18.02.18,19:10
Treba si pozrieť do poistných podmienok v konkrétnych poisťovniach - a áno , aj uštipnutie kľiešťom sa považuje za úraz - prípad vzniku boreliózy, zápal mozgových blán, detská obrna. Mám také úrazové poistenie ;)
Katy a R
18.02.18,19:15
juraj, ak ty o niečom nevieš (alebo ak to v tvojej poisťovni tak nie je) , to ešte neznamená, že je to "ujovina" ;) prečo by sa na to niekto nemohol spýtať? - a pozri priložené linky;)
buchač
18.02.18,20:01
No vidíš....niektorá poisťovňa neberie v úvahu samovraždu a druhá zasa berie tú boleriózu....alebo iné.

Ale bol by som zvedavý, na čo by sa pýtali v poisťovni ako na prvé.
Osobne si myslím, že na to očkovanie proti klieťom, proti tetanusu...atď.
kopretinka
18.02.18,20:03
len dokázať boreliózu je dosť ťažké,väčšinou vychádzajú testy (v našom zdravotníctve) negatívne a treba si zohnať a zacvakať špeci testy......
alaya1
18.02.18,21:15
Na boreliozu ockovenie neexistuije, iba na encefalitidu.
profesional
19.02.18,07:28
ivka70: Vôbec to nie je zo zákona vylúčené. Aj samovražda patrí medzi úmrtia. Avšak aby sa predišlo špekuláciám, minimálna karenčná doba pre prípad smrti samovraždou je 24 mesiacov. To si za tú dobu spravidla každý blázon samovraždu rozmyslí.
profesional
19.02.18,07:32
Úraz je následok náhleho javu spôsobilého bezprostredne poškodiť telesnú integritu jednotlivca. Aby šlo o poškodenie telesnej integrity, tak musí ísť o fyzikálny následok tlaku, lomu, nárazu, úderu, rezu, bodnutia a pod.

Takže uštipnutie kliešťom nie je úraz. Nakoľko iba nepatrné narušenie vrchnej vrstvy pokožky, ktoré nemá v zmysle tejto definície povahu bodnutia a už vôbec nie bezprostredného narušenie telesnej integrity, nemôže byť úrazom.

Avšak poisťovňa môže vo svojich VPP stanoviť aj definíciu priaznivejšiu.