gazda
19.02.18,06:57
Prvý krát som sadil rajčinové semienka. Doteraz som kupoval vždy planty. A zdá sa , že to tak aj vyzerá. Semienka vzklíčili a zdajú sa mi príliš "vytiahnuté" a slabé. ke´dže na začiatok marca pripravujem druhú várku, potreboval by som poradiť, čo som urobil zle.
ivka70
19.02.18,06:04
1. sadil si dost skoro, staci tak v polovici marca
2. malo svetla, vtedy sa rastlinky tahaju za svetlom a su tenke a dlhe - dali by a pouzit, ale musel by si ich zasadit hlboko do zeme, aj teda cast rastliny, ale je prilis skoro, take vytiahnute ti nevydrzia do maja, kedy sa po 3 zamrznutych zvyknu prve vyadzat von
3. teplota - najma na noc by mala byt cca. 10 stupnov nizsia ako vo dne
4. rastlinky treba presadit, ked maju par prvych pravych listkov, do pareniska alebo raselinovych zakorenovacov

http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/04/rajciaky-navod-pestovanie-od-po-z.html
gazda
19.02.18,07:03
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Skúsim ich teda "zatlačiť" hlbšie, možno niečo zachránim. S tou teplotou je to problém. Semienka som zasadil po jednom priamo do UH pareniska a mám to v dome, kde je teplota konštantná (podlahové kúrenie). Môže byť dôvod aj prílišné zalievanie?
ivka70
19.02.18,07:29
prilisne zalievanie by im skor skodilo, nesmu byt preliate
mat pre ne ale konstantnu, nejaku 24 stupnovu teplotu nie je pre ne az take dobre .... mali by byt niekde za oknom, ale v miestnosti ,kde sa temperuje, nie v obytnych miestnostiach , aspon teraz este nie ...
gazda
19.02.18,07:37
OK. Ďakujem ešte raz. Skúsim ešte niečo urobiť a potom sa sústredím na marcový pokus.
arizona
19.02.18,08:47
Kup hnojivo Kristalon Start,to pomoze,aby korienky spevneli.
Ja tiez sadievam semiacka rajcin a paprik zaciatkom februara.
Mlade,vzidene rastlinky potrebuju teply,ale nie horuci vzduch.Tiez potrebuju vlhko,ale nie prilisne prelievanie.Radsej zeminu oros denne rozprasovacom.

Tiez moze byt problem svetlo.Ak mas "moderne" okna /dvojsklo,trojsko a pod./,aj v tom je problem.Nie je to take prirodzene svetlo,ake rastlinky dostavali pri starych typoch okien.Vela ludi ma po vymene okien problem semiacka vypestovat,lebo,ako pises,sa neprirodzene vytahuju a su slabe.
gazda
19.02.18,08:49
Ďakujem ešte raz. Skúsim s tým ešte niečo spraviť.
bodliak
19.02.18,09:09
1. udržuj nižšiu teplotu, stačí 13 - 15 stupňov.
2. cez deň vetraj
3. ulož na svetlé miesto, ale nie na priame slnko.
4. môžeš doplniť 1cm zeminy, paradajka je liana, jej to nevadí.
Katy a R
19.02.18,11:12
úplne zbytočne si ich takto sadil. mohol si ich dať veľa do jedného kelímka, alebo na plytkú tácku s troškou zeminy - a keď by trošku podrástli - tak by si ich popresádzal jednotlivo;) lepšie je zo začiatku rosiť .
môžeš urobiť aj teraz, neskôr, času dosť - a uvidíš, čo je lepšie;)
bodliak
19.02.18,12:06
vobec to nie je zbytocne, neskor to bez poskodenia korenov nejde a je to piplacka...
Katy a R
19.02.18,12:09
paradajka je burina, tú nepoškodíš, načo by som dopredu chystala napr 200 kelímkov so zeminou (a polievať) - keď na to stačí jedna tácka od mäsa - a tá ozaj nezavadzia na parapete (aj v obývačke napr) ;) A ešte sú aj pevnejšie, keď sú nahusto:)
Tieto tvoje vyklíčené kľudne zatlač až po lístky (ako sa dajú) do zeme
gazda
19.02.18,13:14
Ďakujem všetkým za rady. Ešete ma čaká druhá polovica semienok. Dám si väčšieho bacha. nanešťastie nemám inú miestnosť, okrem domu, ktorý celý podlahovo vykurujem. A nemôžem izbu kde sú ani vypojiť. V garaáži je zase zima. Ale nevadí, vždy to nejako dopadne.
ZahradnikAmater
19.02.18,20:13
Súhlasím s názormi, že je skoro na výsev rajčín, aj že si mal vysokú teplotu a málo svetla. Čím vyššia teplota, tým musí byť viacej svetla, ak je svetla málo, tak musíš znížiť teplotu. Inak sa ti vytiahnu.
A určite si použil substrát na výsev, a nie na pestovanie? Pestovateľský substrát má veľa živín, planty rastú ako z vody. Preto sa na výsev používa na živiny chudobný, tým sa nútia rastliny k rozkoreňovaniu, aby si aspoň niečo našli. A po zmrznutých môžu ísť rastlinky do zeme. Ak už ich máš takto vytiahnuté, zapichni ku každej špajdľu a opatrne ich začni neskôr uväzovať.
gazda
20.02.18,13:52
Áno, použil som substrát na výsev. na to som si dal pozor. Ale tá kombinácia svetla a teploty zohrala podľa všetkého, vrátane už tu spomenutých názorov, kľúčovú rolu. teraz som ich šupol do studenšej izby, menej svetal a teplota okolo 16-17 stupňov. A ešte ich "zatlačím nižšie" . Aj ke´d je to moja prvotina, tak ľahko sa nevzdám.
branislavp
05.03.18,16:51
gazda, pre istotu, skús ešte znovu zasiať semienka rajčín do plastu - misky, rýchlo za oknom na parapete vyklíčia. Až potom z misky silnejšie jedince presádzaj to takých plastov, ako si dal obrázok. Uvidíš, že výsledok bude lepší. Hnojivo používaj, až keď budeš mať rastlinku vysadenú a dobre zakorenenú. Teraz je zbytočne hnojiť, nechceš, aby si mal rastlinku rýchle vyrastenú.
gazda
06.03.18,16:09
Ďakujem, ale priznám sa, že som nie celkom IN.
1. Prečo by presadenie z jedného plastu do druhého malo pomôcť? Aj keď len silných jedincov.
2. Nemám pre semienka používať špeciálny substrát, ale len "štandardnú" zem? A iba neskôr prihnojiť?
pavol54
06.03.18,17:39
zem v žiadnom prípade, je tam dostatok patogénov čo sa postarajú o vzchádzajúce rastlinky, ten dátum je pomerne skorý na výsadbu do nevykurovaného prostredia