kovacivo
19.02.18,09:48
Mam novy ventilator do kupelne bez dobehu – ma len jednoduche pripojenie – faza a nulak.
Akurat zo steny idu 3 vodice – faza, trvala faza a nulak; je to samostatny obvod cez vypinac. Povodne tam bol ventilator s dobehom (cca 2 min.) a ten fungoval spravne - boli pouzite obe fazy.
Ako teda spravne zapojit tento novy bez dobehu tak, aby som ho mohol vypnut/zapnut cez vypinac?

Jedna sa o tento model ventilatora: Vents 100 Sillenta S (http://www.ventilatory-obchod.sk/ventilator-vents-100-silenta-s-_ventilator_-701.html).

Dakujem vopred za radu.

Konecne riesenie problemu
Najprv mi dovolte vsetkym co prispeli radou ci tipom uprimne podakovat.
Uz mi ten ventilator ide; riesenie bolo nasledovne (pomahal mi elektrikar):
- trvalu fazu zablendoval (wago svorka)
- povodny nulak (zltozeleny) tiez zablendoval
- z ineho obvodu (okruhu) prerusil nulak, dal rozvod cez wago svorku (s 3mi dierami); nulak teda pokracoval dalej v povodnom okruhu a okrem toho este z wago svorky potiahol novy nulak k tomu ventilatoru

Ked som totiz pouzil normalnu fazu (cez vypinac) a nulak, vzdy mi to vyhodilo istic (je tam istic s velkou citlivostou - 30 mA), preto to vyhadzovalo istic.

Snad som to napisal zrozumitelne a ludia od fachu to pochopia.

Este raz vdaka za vasu pomoc a cas.
bodliak
19.02.18,09:02
Napojíš na fázu a nulák. Ovládaš spolu so svetlom. Ak má ventilátor svoj vypínač, zapojíš trvalú fázu a nulák, ovládaš vypínačom na ventilátore.
vicktor
19.02.18,10:21
Aky je rozdiel medzi fazou a trvalou fazou? Resp. co to je?
Ventilator nema navod na zapojenie? Dost cudne.
Na stenovu fazu pripoj tmavsi drot (hnedy, cierny) a stenovy nulak na modry vodic ventilatora.
kovacivo
19.02.18,10:54
Trvala faza je faza ktora nejde cez vypinac (v stene). Bola tam dana kvoli predoslemu ventilatoru s dobehom. Po vypnuti predosleho ventilatora cez vypinac (v stene) este isty cas ventilator bezal (cca 3 min.) a potom sa vypol sam. Teraz, ked tuto trvalu fazu zablendujem cez wago svorku a pouzijem len fazu co ide cez vypinac a nulak, ventilator sa mi nerozbehne. Ale ked miesto tej fazy od vypinaca pouzijem tu trvalu/stalu a zapojim to a zapnem istic, ventilator sa rozbehne - akurat neviem ventilator vypnut cez vypinac. Cize co musim spojit s cim, aby som vedel ventilator ovladat cez vypinac? Ventilator nema svoj vypinac - vid. model doplneny v otazke.
vicktor
19.02.18,11:16
Zial aj tak nerozumiem - ako ventilator vie ze raz je zapojeny na trvalu fazu a inokedy na vypinaciu fazu...
Kedysi davno som k ventilatoru na WC pridal vypinac maly snurovy koncovy na prerusenie a spojenie dvojlinky. Mozno ta toto inspiruje.
Ferdosondo
19.02.18,11:33
ak si dobre pamätám tak musíš na ventilátore prepojiť svorky fáza a trvalá fáza. Potom pripojiť kábel k ventilátoru fáza-fáza a nulák-nulák.
Ing. Ľubomír Janoška
19.02.18,11:33
Ventilátor s dobehom má 3 póly:
- nulák spoločný pre riadiaci obvod a motor
- fázový trvalo pripojený na časovač (+ časovač ho pripája na motor, keď treba)
- fázový pre spustenie časovača cez tlačítko.

http://www.dospel.cz/images/navod/zapojenibig.jpg
vicktor
19.02.18,13:35
Este porad ako zapojit ventilator BEZ dobehu.
kovacivo
19.02.18,13:41
No, na ventilatore su len 2 svorky (cokoladka) - modry a hnedy. Vraj je jedno do ktoreho dam nulak ci fazu kedze sa jedna o motor ktoremu je to jedno.
Ako to teda prepojit? Dat trvalu fazu a normalnu fazu spolu tam kde je v cokolade hnedy a vedla do druheho miesta nulak?
vicktor
19.02.18,13:54
Jedno to nie je, vrtula sa bude tocit opacnym smerom.
Spojit trvalu a normalnu fazu je hovadina - ked je spinac vypnuty, ventilator ma stavu z trvalej fazy. Ked spinacom zapnes, tak buch skrat.
Ing. Ľubomír Janoška
19.02.18,14:26
tak, ako píše bodliak
Chobot
19.02.18,16:53
Ventilátor sa nebude točiť opačným smerom.
Ing. Ľubomír Janoška
19.02.18,17:41
Opačne by sa točil jednosmerný motor. Tento je striedavý.
sosak
19.02.18,17:42
Pôvodný ventilátor s dobehom si nahradil novým ventilátorom bez dobehu. Zo steny ti trčia tri vodiče. Trvalá fáza, fáza a nulák. Trvalú fázu zrušíš zablendovaním wago svorkou, ako si písal. Teraz sa venujme fáze, potrebnej na chod jednofázového ventilátora, ktorému nevadí ani prehodenie zapojenia medzi nulákom a fázou, bude sa točiť len jedným správnym smerom. Problém vidím vo vypínači na stene, pretože to je len tlačidlo, ktoré dodalo impulz časovému zariadeniu v predchádzajúcom ventilátore s dobehom a nie klasický vypínač.Môžeš si to vyskúšať pri zapojenom ventilátore tak, že budeš stále prstom tlačiť na tlačítko a ventilátor sa ti rozbehne a keď tlačítko pustíš, ventilátor sa zastaví.
Rozdelenie vypínačov: Tlačidlo
- Jednopáčkový, prípadne dvojpáčkový vypínač. Mechanickým zatlačením dochádza k prepnutiu mechanizmu tlačidla do inej polohy. Existuje mnoho prevedení – tlačidlo môže mať jednu stabilnú polohu, do ktorej sa vráti pri uvoľnení, prípadne dve stabilné polohy ( do prvej polohy sa vracia opätovným stlačením a podobne). Tlačidlá sa využívajú pre spustenie ventilátorov v kúpeľniach a na toaletách, pre schodiskové automaty v panelákoch a bytovkách, na ovládanie žalúzií a podobne. Môžu mať rôzne piktogramy , čo je obľúbené napríklad pi využití ako zvonček.
https://www.imao.sk/8-vypinac-spinac-prislusenstvo-legrand-valena/117-vypinac-druh-rozdelenie-vyuzitie
Potom ti zostáva vymeniť tlačidlo za vypínač.
Ferdosondo
20.02.18,05:12
Kovacico aha takže ty máš ventilátor bez dobehu a kábel pripravený na inštaláciu ventilátora s dobehom. Je to jednoduché. Pripoj fázu ktorá ide cez vypínač na fázu, čiže L a nulák na nulák čiže N. Trvalú fázu nezapájaj a zaizoluj.
felix1
25.02.18,16:41
Zapoj to ( alebo ešte bezpečnejšie nechaj si to zapojiť ) cez senzor pohybu. Nastavíš si tam čas po skončení pohybu.