Lusesita33
19.02.18,09:08
Dobry den,
prenajimala som byt v r. 2017/18. Zmluvu som mala na dobu urcitu do 31.01.2018. Najomcovia odisli ale nevyplatili mi 2mesacne najomne plus 2x mi zaplatili menej. Zmluvu mam, ako mam prosim vymahat nezaplatene najomne? Poslala som im aj výzvu, ale nic sa nedeje. Dlh predstavuje 737,80€. Prosim ako mam postupovat? Mam kontaktovat sud alebo exekucny urad? Skor mam obavy ze dotycna nic nema a nikde nerobi. A dala prepisat byt , auto na syna. Zrejme v takom pripade neuvidim ani euro, neviem co dalej.... prosim poradte ako mam postupovat . Dakujem za odpovede
Jakubec
19.02.18,14:21
Mozete podat zalobu o zaplatenie dlzneho najomneho. Po ziskani rozsudku v pripade nezaplatenia mozete vymoct dlh prostrednictvom exekutora, pokial bude z coho vymoct dlh.
V pripade, ze dlznik sa zbavi majetku v umysle ukratit veritela, spacha trestny cin. Mozete dat na podozriveho dlznika trestne oznamenie.
V pripade, ze dlznik prevedie majetok na osobu blizku a ukrati veritela, moze sa veritel na sude domahat zalobou, aby sud prehlasil dany prevod ako prevod voci nemu neucinny. V pripade, ze tak sud urobi, tak by mohol svoju pohladavku vymoct aj z majetku, ktory sice uz vlastni niekto iny ako dlznik (vo vasom pripade prepisany byt a auto na syna dlznika), ale dany prevod je voci veritelovi neucinny. V pripade, ze dlznik prepise majetok na blizku osobu (napr. na syna), predpoklada sa, ze blizka osoba musela vediet o umysle dlznika ukratit veritela, ibaze by dokazala opak (co sa v praxi neda).
Mária27
19.02.18,15:41
Požiadaj súd o vydanie platobného rozkazu podľa § 265 Civilného sporového poriadku. Dolož všetky doklady aj význvu na zaplatenie. Žiadaj dlžnú sumu, úroky z omeškania do zaplatenia a trovy konania.
Ak nepodá odpor, nastúpi exekútor. Ak podá odpor, bude súd.

Prevod majetku môžeš odporovať, ako ti radí Jakubec; v tom prípade budeš exekútorom dlh vymáhať od syna.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/160/20170501
https://ficek.sk/ako-vymahat-dlzne-najomne-16657