tigy
19.02.18,15:13
Dobrý deň,
mám zamestnankyňu, ktorá si uplatňuje NČZD na manžela, ktorý je vyhlásený za invalidného (miera invalidity 50%). Od 16.1.2017 mu však Sociálna poisťovňa priznala predčasný starobný dôchodok a zároveň odňala invalidný dôchodok. Znamená to, že si ho môže kolegyňa uplatniť iba za január, alebo to nič nemení na tom, že je uznaný za invalida a môže si ho aj naďalej uplatňovať za celých 12 mesiacov? Vopred ďakujem.
Katy a R
19.02.18,14:23
pre účely uplatnenia nezdaniteľnej časti na manžela je dôležité, si sa považuje/nepovažuje za osobu so zdravotným postihnutím. kuk:
zze/2003-595/11/4
- ak mu mieru poklesu vykonávať zárobkovú činnosť neznížili (prehodnotenie) - tak je stále invalidný. (väčšinou si ale poberatelia ID nedávajú predčasný dôchodok ?)
veronikasad
19.02.18,14:24
má preukaz občana so zdravotným postihnutím ?
tigy
19.02.18,14:37
Takže občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, ktorým je Zákon o sociálnom poistení, ktorý v par.71, ods.1 hovorí, že poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.
Čiže ak bol raz uznaný za invalidného a neboli mu určené ďalšie kontrolné prehliadky z dôvodu, že sa nepredpokladá zmena, tak je invalidný už doživotne bez ohľadu na to, aký dôchodok dostáva a tým pádom si ho môže jeho manželka uplatňovať každý rok aj naďalej, dobre som pochopila?
tigy
19.02.18,14:45
To neviem, či má. Zamestnankyňa doniesla Odborný posudok o invalidite a tam sa píše odkedy je invalidný a na koľko percent. To by malo ako doklad k RZD stačiť, si myslím, nie? Plus teda ešte rozhodnutia o dôchodku, aby som si vedela zrátať jeho príjem za rok.
tigy
19.02.18,14:46
Vyšiel vyšší ako invalidný, tak asi preto...
tigy
19.02.18,14:53
Ešte mi napadlo, lebo je ten manžel na tom zle, že ak ho prípadne umiestnia do nejakého ústavu, tak tým pádom by už nežili v spoločnej domácnosti a už by si ho potom nemohla uplatňovať, aj keď je stále invalidný...
veronikasad
19.02.18,15:19
Zo stránky finančnej správy :

Za občana so zdravotným postihnutím sa považuje občan uznaný za invalidného podľa zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

Za občana s ťažkým zdravotným postihnutím sa považuje občan so zdravotným
postihnutím s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %, ktorému vznikol nárok na
kompenzáciu podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

iná definícia

- manželka (manžel) sa považuje za občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 zákona o službách zamestnanosti. Občan so zdravotným postihnutím na účely zákona o službách zamestnanosti je občan uznaný za invalidného, t. j. občan, ktorý pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou,

- manželka (manžel) sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 2 ods. 3 zákona o peňažných príspevkoch, v súlade s ktorým ťažké zdravotné postihnutie je zdravotné postihnutie s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %.

------
Riešila som to pred pár rokmi v zdravotných poisťovniach v súvislosti s uplatnením zníženej sadzby zdravotného poistenia, pokial poistenec nebol držitelom preukazu občana so zdravotným postihnutím. ZP požadovali stanovisko SP ...
Katy a R
19.02.18,15:28
nuž - len môj názor, že podmienka spoločného hospodárenia by mala byť dodržaná, aj keď by bol umiestnený v zariadení? takže by som asi uplatnila .. ale naisto neviem? ani nejdem nad takým niečím uvažovať.
ale veľa jej to asi nespraví - aj keď každé euro sa počíta.
veronikasad
19.02.18,15:29
napíš dotaz na Finančnú správu