Ado12345
21.02.18,15:54
Dobrý deň chcel by som sa opýtať (hlavne architektov a stavebných inžinierov) že či je to náročne štúdium a ako štúdium prebieha... som ôsmak a na vysvedčení som mal trojku z ANJ,SJL,DEJ ostatné boli 1 a 2... Strašne ma baví matematika a rysovanie a ešte fyzika... Mohol by som študovať archiktúru pozemné stavby? Mohol by som byť stavebný inžinier alebo architekt ? Chcel by som isť najprv na Strednú priemyselnú stavebnú a geodetickú... Potom na vysokú odbor ( pozemné stavby).. je to dobrý postup ?
? Za odpovede už vopred dakujem (Hlavne tí čo to majú vyštudované )
vicktor
21.02.18,15:39
Mohol. Ano, je to narocne studium.
Ale okrem teorie matika, fyzika venujes sa aj praxi? Co take kreslenie, modelarstvo a pod? To je nevyhnutne, dokonca aj na prijimackach.
Dáša_
21.02.18,17:22
Mohol. Ano, je to narocne studium.
Ale okrem teorie matika, fyzika venujes sa aj praxi? Co take kreslenie, modelarstvo a pod? To je nevyhnutne, dokonca aj na prijimackach.
tak, tak, keď chceš, môžeš. Len by som odporučila začať navštevovať napríklad ĽŠU - hlavne kreslenie. Máš na to celú strednú školu, tak to zvládneš.
Ado12345
21.02.18,18:06
No ano viem kresliť od malička som rád kreslil ale nieje to umelecké dielo :D
Ado12345
21.02.18,18:19
Ja by som chcel ísť na strednú priemyslenú stavebnú a geodetickú (odbor architektúra a dizajn) a potom pokračovať s architektúrou na vysokej škole.. je to dobrý postup ?
Dáša_
21.02.18,18:26
na architektúru sa robia talentovky. Pozri si podmienky na prijatie - sú tam aj ukážky prác. A posúď, či by si také dokázal nakresliť, alebo či by fakt nebolo vhodné sa tomu venovať pod vedením profesionála https://www.fa.stuba.sk/sk/uchadzaci/ukazky-prac-z-prijimacieho-konania.html?page_id=3431
Ado12345
21.02.18,18:39
https://www.portalvs.sk/sk/studijny-program/pozemne-stavby-a-architektura2#details-jobopportunities Skúste sa pozrieť na toto... tu netreba talentové skúšky. Ja chcem byť architekt skôr pozemných stavieb a tak...
where
21.02.18,19:26
Netreba, pretože ide iba o Stavebnú fakultu so získaním titulu Ing.
STU Bratislava má Stavebnú fakultu (Ing.) aj Fakultu architektúry, titul Ing. arch.
https://www.fa.stuba.sk/sk/uchadzaci/studium-na-fakulte.html?page_id=317Štúdium celkom šesťročné. Ide v podstate o umelecký smer.
Ako píše Dáša_, bolo by vhodné sa na prijímacie skúšky nechať pripraviť min. cez ĽŠU alebo akadem. maliarom alebo aj aj.
Finančne sú v praxi lepšie ohodnotení architekti, a majú aj vyšší honor v spoločnosti.
Ak máš umeleckú dušu a nadanie tvorby, tak by bola vhodnejšia Fak. architektúry a v tom prípade skôr študovať gymnázium, kde sú vyššie nároky na matematiku, fyziku a aj ostatné všeobecnovzdelávacie predmety. Priemyslovka je zameraná skôr pre prax. Tie predmety by ti mohli chýbať.
(Aj na iné umelecké školy sa nechávajú uchádzači pripravovať dopredu, či na fotografiu, maľbu alebo iné odbory. Je to bežné, tak aby si neriskoval slabou prípravou nejaký ten ročník.)
Ado12345
21.02.18,19:39
Fúha to je celkom hard... :D Ked chcem byť taky úplne obyčajný ktorý nemusí vedieť vyborne kresliť... architekt ktorý navrhuje domy tak by mi stačilo Stredná priemyselna stavebná a geodetická a potom Vysoká technická odbor pozemné stavby ?
misoft
21.02.18,22:39
Ale aj "taký" musí vedieť kresliť, čítať plány, výkresy, mať priestorovú predstavivosť... takže vyššie písané by sa ti veľmi hodilo....
Pokiaľ si len myslíš, že budeš po stavbe chodiť a tváriť sa ako vyštudovaný inžinier - rýchlo skončíš....
Ado12345
22.02.18,14:58
Takže Stredná priemyselná stavebná a geodetická (architektúra pozemné stavby) a potom vysoká technická (pozemné stavby)
by mi nestačila ? aby som vedel robiť to čo architekt alebo stavebný inžinier ?
vicktor
22.02.18,15:32
Stacila.
Pre technicky/matematicky typ studenta je to vhodnejsie a ovela lepsi pomer v pocte prihlasenych a prijatych.
Ale prave pre tu matiku je lepsia pripravka na gymnaziu nez na priemyslovke.
Darina1234
22.02.18,15:38
spravne, moj syn navstevoval SPSstavebnu, potom presne isiel na STU v BA tento odbor co pises, teraz prestupil do Prahy na CESKE VYSOKE UCENI TECHNICKE a tam si robi uz odbor ing. arch, je to pomerne tazka skola, narocna na cas, ale moj syn zvlada popri tom aj pracovat, zavisi to len od teba, ked to budes chciet, tak to das
Ado12345
22.02.18,15:52
Ja viem ale ja na gymnázium nemám známky.. ale mohol by som byť stavebný inžinier keby som mal tie školy ?
Darina1234
22.02.18,15:58
ano, lepeie je ist na priemyslovku a potom napr. na STU, budes to mat lahsie ako z Gympla, jednoznacne
Ado12345
22.02.18,17:37
A ak chcem isť na priemyslovku a potom na Technickú odobr (pozemné stavby) bolo by to aj takto dobre ?
where
22.02.18,21:31
Pozri, učiť sa budeš musieť tak či tak. Ale v každom prípade ľahšie prejdú prvými dvomi ročníkmi práve gymnazisti (prvé dva ročníky sú sitom), lebo majú za sebou lepšiu výuku matematiky, a vyskytujú sa tam aj iné predmety, z ktorých majú výhodu, v treťom sa to láme v prospech priemyslovákov, pretože už vedia o čom je reč. Nie sú im neznáme pojmy z konštrukcií a pod., čo je pre gymnazistov úplne niečo nové, takže tam musia zasa zabrať oni. Ale tým to nekončí, pretože príde pomerne ťažká mechanika, fyzika, rámové konštrukcie, takže ako si veľa ľudí myslí, že stavarina sa dá ľavou zadnou, je na omyle.
Výber gymnázia je dobrý v tom, že za tie štyri roky ťa môže osloviť aj iný študijný odbor a mal by si možnosť väčšieho výberu VŠ.
where
22.02.18,21:37
Darina1234, dokázal sa vyhnúť talentovkám? Či sa to vôbec nevyžadovalo?
Ado12345
23.02.18,14:47
Aha... myslíte že by ma zobrali na gymnázium ? a zvládal by som to tam ?