XleslyX
21.02.18,21:32
Dobrý deň, okolo 15.1.2018 som nakúpil tovar od firmy, faktúru s DPH som uhradil na druhý deň prevodom na ucet. Teraz 21.2.2018 mi účtovnícka hlási že nevie faktúru zaúčtovať-DPH. Ja som platca DPH.Pozeral som firmu na nete a dodávateľ má vymaž 3.2.2018. Firma skončila s daňovým nedoplatkom 8000€. Čo s touto faktúrou, dať ju do účtovníctva? Dakujem moc za rady
KloferHladny
23.02.18,10:53
§ 69 odst 14 Zákona o DPH sa zmenil. Do 31.12.2017 tam bola ešte odvolávka na zoznam dlžníkov... Podľa mňa si 15.01.2018 nemohol vedieť, že dodávateľ ukončí podnikanie s dlhom na daniach. Ak bol 15.01.2018 platcom DPH, potom si DPH odpočítaj a uplatni na daňovom priznaní (samozrejme ak sú dodržané všetky podmienky uvedené pre uplatnenie práva na odpočet)
Aktuálne znenie § 69 odst 14:
(... Platiteľ, ktorému je alebo má byť dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí podľa § 69b za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak dodávateľ daň uvedenú na faktúre nezaplatil alebo sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ v čase vzniku daňovej povinnosti vedel alebo na základe dostatočných dôvodov vedieť mal alebo vedieť mohol, že celá daň alebo časť dane z tovaru alebo služby nebude zaplatená. Dostatočným dôvodom na to, že platiteľ vedieť mal alebo vedieť mohol, že celá daň alebo časť dane z tovaru alebo služby nebude zaplatená, je skutočnosť, že
a) protihodnota za plnenie uvedená na faktúre je bez ekonomického opodstatnenia neprimerane vysoká alebo neprimerane nízka,
d) v čase vzniku daňovej povinnosti bol jeho štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu alebo spoločníkom štatutárny orgán, člen štatutárneho orgánu alebo spoločník platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu.)