GabrielaPal
21.02.18,22:30
Zamestnanec mal v mesiacoch 01 až 04 príjem 2008€, nemal u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie na DB, od 05 do 09 bol dobrovoľne nezamestnaný, od 10 do 12 mal príjem 2845€ a podpísané vyhlásenie na DB zamestnávateľ mu priznal a vyplatil DB vo výške 128?46€ na dve deti. A teraz otázka znie či mu môžem uplatniť v DP daňový bonus na celý rok ak dosiahol ročný príjem 4853€. Stále ma mätie že či má na to nárok aj za mesiace kedy nepracoval???
Ďakujem za radu.
veronikasad
21.02.18,21:36
ano, má nárok na doplatenie celoročného nároku na DB, ak okrem príjmu splňa aj ostatné podmienky.
veronikasad
21.02.18,21:40
Ešte doplním, že daňové priznanie treba správne vyplniť. možno sa to v ňom neprejaví ako doplatok DB, ale preplatok dane zo závislej činnosti...
GabrielaPal
22.02.18,07:01
Ďakujem za radu, ešte si overím všimla som si na potvrdení 01-04 mesiac kedy mu zamestnávateľ daňový bonus nevyplatil že má poznámku že mu bola vyplácaná náhrada príjmu pri dočasnej PN. Má aj tak nárok? On tvrdí, že to bola iba krátkodobá PN...Ďakujem
Mila123
22.02.18,07:03
prepáč Gabriela, ty si ozaj účtovníčka????? nechce sa mi veriť
ale teraz k otázke....
ak má príjem 6 x MM má nárok na ročný daňový bonus (ak deti spĺňajú podmienky)
Katy a R
22.02.18,07:04
gabika - aj keď by mal príjem iba jeden deň v roku - ale hranica by bola splnená a ostatné podmienky za celý rok 2017 - tak nárok je :)
pozri si v zákone!
zze/2003-595/33
kn-alka
22.02.18,08:53
Gabriela, ty teraz máš zisťovať, či má nárok na celoročnú DB - to čo bolo alebo nebolo mesačne ťa nemá čo zaujímať. Sú to dve rozdielne veci. Ty vychádzaš z informácii sumárne za rok.

a podmienkou na uplatnenie ročného DB je príjem (pravdaže aj iné, ako spoločná domácnosť, ale za to zodpovedá zamestnanec).

Ak splnil podmienku príjmu (čo aj splnil), tak má nárok na DB za celý rok, aj keby mal odpracovaný len jeden jediný deň z roka!!!! Vôbec ťa nezaujímajú odpracované dni, hodiny, mesiace ani PN, ani dovolenky.

Z celoročnej sumy DB odpočítaš už vyplatenú sumu DB od zamestnávateľa a to je výsledok. Pravdaže po započítaní dane a započítaní prípadného preplatku dane.
GabrielaPal
22.02.18,08:54
A čo je na tom že si to chcem overiť, s daňovým bonusom nemám skúsenosť! Veď keď Vás to tak rozčúlilo nereagujte. Ale aj tak ďakujem za odpoveď.
GabrielaPal
22.02.18,08:58
Ďakujem za radu a za tú vetu že za ostatné veci si zodpovedá daňovník. Takže nemusím riešiť či poberal PN ani nič. Zákon som si čítala samozrejme aj keď si niekto myslí, že nie ale stále som mala pocit, že je tam nejaký chyták..
Ešte raz Ďakujem za radu. Pekný deň prajem.