mirka.5494
22.02.18,22:45
Po rozvode sme si s manželkou vysporiadali BSM. Som vlastníkom polovice bytu , v ktorom už desať rokov nežijem a manželka prepísala svoju polovičku na dcéru. Dcéra byt užíva,čiastočne ho zrekonštruovala a momentálne sa celý bytový dom prerába,s čím súvisí aj zvýšený príspevok do fondu opráv,ktorý platí dcéra . Výsledkom opravy domu vsak vzrastie i cena bytu. Budem mať rovnako tak nárok na polovicu hodnoty bytu ak sa rozhodnem vysporiadať si majetok s dcérou?
draik
22.02.18,21:51
Samozrejme. Do úvahy pripadá aj započítanie rekonštrukcie bytu, Vy zase máte nárok na odplatu za to, že užíva aj Váš podiel.
mirka.5494
22.02.18,22:01
Išlo však o sudnu dohodu,kde som súhlasil s užívaním mojej polovice a nemám na ňu nárok nakoľko som do bytu vôbec neprispieval. Ak však byt nadobudne vyššiu hodnotu,chcel by som tieto prostriedky získať. Ako je to v prípade,keď dcéra platí i za kompletnu rekonštrukciu a obnovu domu a taktiež všetko s tým spojené? Neodrataju sa tieto položky z mojej polovice?
Mária27
23.02.18,05:29
S investíciou si súhlasil, hoci aj konkludentne. Hodnota bytu sa zvýšila bez toho, aby si na ňu prispel, teda si sa bezdôvodne obohatil. Investície sa zohladnia po zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva, kedy vydáš druhému spoluvlastníkovi bezdôvodné obohatenie, čiže tvoj podiel má prakticky nižšiu hodnotu.

Ak by ste sa o vyporiadanie súdili, musel by spoluvlastník o vydanie obohatenia z investovania požiadať (širšie vyporiadanie). Musel by v rozhodnutí byť o investíciach samostatný výrok, resp. iné konanie. Prikladám judikatúru.
Čo sa týka užívania bytu a platieb, prakticky ste uzavreli zmluvu o výpožičke. Druhý spoluvlastník bezplatne vec užíva, udržiava a platí všetky náklady v súlade so zákonom.
Nandrolon
23.02.18,06:28
Takže ty sa chceš dostať k cudzím, teda k dcériným peniazom. Ona vlastne za svoje peniaze zhodnotila byt a teraz by si chcel polovicu z NOVEJ hodnoty bytu? :-))))))))) to je také slovenské. Podľa mňa ti právom patrí iba polovica z pôvodnej hodnoty, teda:
(celková nová hodnota - dcérine investície) : 2.
Ona si tie svoje investície môže započítať, resp. odpočítať z celkovej hodnoty bytu.
profesional
23.02.18,06:34
Ak by došlo k zrušeniu podielového spoluvlastníctva, tak máš nárok na polovicu hodnoty bytu v čase predaja.

Na fonde opráv sa máte podieľať ako solidárni dlžníci. Dcéra má nárok voči tebe uplatňovať polovicu z hodnoty uhradenej každý mesiac do fondu opráv. Tento jej nárok sa premlčí vo vzťahu ku každej úhrade vždy za 3 roky od jednotlovej úhrady. Ak si ho včas neuplatní, pri predaji bytu už bude mať smolu.

Za služby spojené s užívaním bytu platí ten, kto ho užíva. Teda dcéra v plnej výške. Ak ho užíva celý, je povinná platiť za služby spojené s užívaním bytu 100 percent ich hodnoty.
Nandrolon
23.02.18,06:37
A ak dcéra robila rekonštrukciu, nemôže si uplatniť polovicu tých nákladov voči dotyčnému? Ak nie, tak preto, že nemala písomný súhlas /ako napr. ekvivalent v účtovníctve na technické zhodnotenie prenajatej budovy/?
Chápem, že sa tam možno bude operovať s tým, že dotyčný si neobjednal žiadne služby, rekonštrukciu. Ako to je z právneho pohľadu?
profesional
23.02.18,06:39
Hodnota bezdôvodného obohatenia sa v tomto prípade pri zrušení podielového spoluvlastníctva neuplatní.

K zhodnoteniu dochádza na úver, kde splátky sú platené z fondu opráv. Obaja podielpví spoluvlastníci sú v postavení solidárnych dlžníkov. Dcéra sa môže domáhať vydania bezdôvodného obohatenia v rozsahu polovice úhrad do fondu opráv, avšak účinne len do 3 rokov od každej jednotlivej úhrady. Ak si nebude uplatňovať dcéra tentk nárok, tak sa jej nárok uplynutím premlčacej lehoty transformuje na naturálnu obligáciu. A tá sa pri uplatnení námietky premlčania nedá úspešne uplatniť.

Dcéra si má nároky uplatňovať teraz. Koniec koncov, kto si svoje práva aktívne nehľadí, ako by ich nikdy nemal.
profesional
23.02.18,06:42
Náklady na rekonštrukciu môže uplatniť účinne len do 3 rokov od kedy ich vynaložila. Avšak len tie ktoré vynaložila účelne a efektívne a len v preukázateľnej skutočnej výške.

Dotyčný si síce rekonštrukciu neobjednal, avšak bez právneho titulu sa nemôže obohatiť. Ak sa takto obohatí, dcéra má 3 roky na to, aby svoj nárok účinne uplatnila.
Nandrolon
23.02.18,06:43
Tak to je dosť podstatná informácia, díky.
draik
23.02.18,07:44
Závisí od toho, o aké investície ide a či s nimi druhý spoluvlastník súhlasil. Podľa toho nárok vzniká už počas spoluvlastníctva resp. až pri jeho vyporiadaní.
Mária27
23.02.18,07:47
Presne tak - bežné opravy (údržba) sa premlčujú, investície (zhodnotenie) nie - berú sa do úvahy až pri alebo po vyporiadaní. Na podrobnejšie vysvetlenie som príspevok doplnila a pridala judikatúru.
mirka.5494
23.02.18,21:00
Takže ak dcéra vymenila v byte kotol v hodnote dajme tomu 3tisic eur, rekonštruovala kúpeľňu pretože to bolo potrebné,tak tieto položky budú odratane z mojej časti? Zvýšený poplatok do fondu opráv platí od roku 2017. Dcéra konci doktorát v budúcom roku,takže by som ju chcel opäť porozhanat po súdoch keď ukončí štúdium a dostať od nej polovicu,ale už tu vyššiu,pretože byt bude mať väčšiu hodnotu. Samozrejme ,že chcem viac.
branislavp
23.02.18,22:17
mirka.5494 dobrý tatko toto dcere neurobí nikdy v živote. To skôr rozmýšľaj, prepísať Tvoju polovicu bytu dcére, keď matka jej už predtým prepísala polku bytu, však je to Tvoja dcéra. Ešte nevieš, či aj niekedy nezakotvíš u dcéry, človek nikdy nevie, čo život prinesie. Pouvažuj nad sebou, svojim konaním.. Len, aby si sa sám nedobehol. Radšej si nenárokuj na to, čo si nefinancoval, ono sa to v živote aj ako bumerang v niečom vráti- v tom zlom.
jslancik
24.02.18,05:08
Z teba bude otec desaťročia...
buchač
24.02.18,06:03
jslančík

...a to ešte nepožaduje vrátenie alimentov.
Ale možno aj k tomu dôjde.
Oliwa
24.02.18,06:37
Dcéra budúci rok ukončí doktorát, udržiava aj Tvoju polovicu bytu, aby trebárs nesplesnivela, neschátrala, nevytopila susedov, financuje jeho rekonštrukciu... Namiesto toho, aby si bol na ňu hrdý, máš v pláne "opäť ju porozháňať po súdoch" a vytĺcť z nej peniaze... Iní rodičia sú na svoje životaschopné deti hrdí...
Dúfam, že aspoň alimenty boli platené riadne a včas...
Mirka, pýtaš sa v mene koho - toho otca roka? Papa des Jahres...
dmc
24.02.18,10:50
a co takto k doktoratu jej darovat tu polovocu bytu o ktoru sa stara a zveladuje - Ved je to TVOJA dcera. Ak si doteraz svoj narok na polovicu bytu neuplatnoval tak evidentne ju nepotrebujes. Ked pomoct - tak komu - ak nie svojmu potomkovi - a bolo by to zaroven aj "fajn" gesto. Prekvapena by ostala dcera a aj byvalka.
Semetrika1
26.02.18,12:35
Sympatizujem s názorom "branislavp". Perfektný.
Anina2
27.02.18,09:21
branislavp, lepšie si to napísať nemohol, palec hore.