maped
23.02.18,11:46
Poprosím o poradenie, konateľ si uhradil členské v Slov. komore stavebných inžinierov. Jeho sro vykázala stratu, tak som členské pripočítala k ZD.

Je ešte zvlášť vyúčtovanie poistného zodpovednosti za škodu pri výkone profesie, v čiastke 265€ na rok, kde je podmienkou že musí byť členom komory.Bol mu vydaný certifikát o poistení.
Toto poistné patrí do uznateľných výdavkov?
Ďakujem pekne!
nevie niekto poradiť? K autorizovaným inžinierom som našla že by to malo byť povinné členstvo tak aj pri strate to je uznateľný výdavok? Ďakujem.
Mila123
23.02.18,18:59
to členské je uhradené za FO?
Mila123
23.02.18,19:01
maped
23.02.18,19:02
je to členské konateľa-

Autorizovaný inžinier, potom sú ešte

Dobrovoľný člen - FYZICKÁ OSOBA

Dobrovoľný člen - PRÁVNICKÁ OSOBA
maped
23.02.18,19:05
je k tomu podľa zákona č.138/1992 Zb. o poisteníaj zodpovednosť za škodu, našla som aj toto o poistení:
Povinnosť autorizovaných inžinierov mať uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu podľa zákona č. 138/1992 Zb. o poistení
Každý autorizovaný inžinier, ktorý poskytuje služby v slobodnom povolaní (vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť) alebo na zodpovednosť právnickej osoby alebo fyzickej osoby ako jej zamestnanec, spoločník alebo konateľ, je povinný uzatvoriť zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu podľa § 12 zákona č. 138/1992 Zb., a to aj v prípade, ak osoba, na ktorej zodpovednosť činnosť v zmysle zákona vykonáva, má uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu.

teraz fakt neviem či členstvo pripočítať k základu dane a poiustenie dať do uznateľných výdavkov?
Prosím nevieš poradiť? Ďakujem pekne
Tweety
23.02.18,19:06
Poistenie nie je to daň. uznaným výdavkom.
maped
23.02.18,19:11
Majka prosím, členské SKSI a poistenie cez komoru SKSI zodpovednosť za škodu autoriz. inžiniera. To mám vo výsledovke dva krát členstvo na účte 548.AE a aj poistenie na účte 548.AE teraz oboje pripočítať k základu dane?
Ďakujem veľmi pekne.
PS: potrebujem už ukončiť DPPO a neviem si s týmto rady.
Tweety
23.02.18,19:13
Je to jeho poistenie, jeho členstvo, nie spoločnosti. Takže nedaňové a mali by byť jeho zdaniteľným príjmom vtedy, keď sa mu to zaplatilo z prostriedkov spoločnosti.
Mila123
23.02.18,19:17
ak je to členské za FO, nie je daňovým nákladom PO, a nakoniec, ak si to mal zaplatiť sama FO a mala to iným subjektom zaplatené je to jej (FO) nepeňažný príjem....
aj u nás si platila lekári členské do SLK (inak by ich sro nemohla poskytovať služby , ale oprávnenou osobou je FO) , teda u nás si platili z účtu PO, a keďže sme im to nedali cez výplatné pásky - odvody a daň, vysporiadali sme to tak, že platbu vrátili do pokladne.....
maped
23.02.18,19:21
a to členstvo je tiež nedaňový výdavok?

Prosím a zdaniteľným príjmom si to kedy vykáže, ja už s ním nekomunikujem, idem odovzdávať účtovníctvo. ukončením DPPO. Prosím mám to tam niekde poznačiť? Na vyúčtovaní poistného je napísané poistený: jeho spoločnosť sro.
Môže to byť jeho zdaniteľný príjem v r.2018?
Ďakujem veľmi pekne.
maped
23.02.18,19:31
Majka čo s tým, neviem ako postupovať uhradilo sa to poistné v 01.04.2017? Ja mu nebudem robiť ročné zúčtovanie , už odovzdávam účto ako informovať novú účtovníčku.
Prosím a to členstvo tiež je nedaňové?
Srdečná vďaka!
maped
23.02.18,19:35
Prosím Mila123 a môžem mu to teda zaúčtovať 31.12.2017 do pokladne že to vrátil? Aj to poistné aj to členské i keď poistné bolo 01.04. a členské zabudol uhradiť platil ho v10/2017, min. rok som to členské ani neriešila, myslela som, že mu to patrí z hľadiska výkonu povalania a nemal tam poistné. Ďakujem pekne
Mila123
23.02.18,19:47
stále lepšie neskoro ako nikdy....
maped
23.02.18,19:47
Teraz pozerám ešte raz na faktúru je to členský príspevok dobrovoľného člena-právnickej osoby a je tam napísaná jeho firma. Tak ako to má prosím byť? Ďakujem
Tweety
23.02.18,19:49
Uviedla som, a to, či poznačiť? Isto by som ho o tom informovala.
maped
23.02.18,19:52
Majka pozrela som na fa ešte raz a na faktúre je to členský príspevok dobrovoľného člena-právnickej osoby a je tam napísaná jeho firma. Zrejme to poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone autoriz. inžiniera bude to isté. Dám na neuznateľné a nezdaňuje FO? Tak ako to má prosím byť? Ďakujem
Tweety
23.02.18,19:55
Aj tak nezdaniteľné. Je to potom firemný výdavok, nie konateľa.
maped
23.02.18,20:00
Majka moja zlatá tak aj členské a aj poistné by si dala ako nezdaniteľný výdavok a pripočítala k ZD a nič iné neriešila? Ďakujem a prajem pekný víkend!
Tweety
23.02.18,20:02
Tak.