lenysa
23.02.18,22:12
mame od 1974 zle zamerane parcely, ktore boli takto zle zapisane pri celorepublikovom premeriavani do katastra, prislo sa na to az teraz po satelitnom zamerani, chcem to dat opravit, ale nie platit geodeticky plan, a vsetko s tym spojene, ja som to nezavinila, da sa taka zmena riesit bez sudu?, cely dom mame posunuty do zahrady, cize su tam potrebne vynatky z podneho fondu, atd, geodeti nie su moc ochotni radou, a ludia z katastra uz vobec nie
Ondrej Kozlovsky
04.03.18,07:58
Dobry den,

bohuzial bez geometrického planu na novy stav s nikam nepohnete. Dokazovat chybu z roku 1974 je teraz viac menej nemozne.
Výhodou Vam moze byt aj zakonne ustanovenie pre stavbu:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/461/#paragraf-31.odsek-1
lenysa
05.03.18,09:59
zrejme to nevyplynulo z kontextu.....ja ten geometrak nechcem dat robit, nech si to da urobit katastralny urad, co ja s tym mam, ze si katastar premeral parcely v roku 1974, a tie nesedia, ja s tym mozem len suhlasit, ak to urobia znova a dobre, potrebujem iba vediet, kde ma katastralny urad o to poziadat, aby tu chybu opravali, ci rovno ich mam dat na sud, a ak no, tak na aky, ci to spade pod civilnopravny sud, alebo aky?
lenysa
05.03.18,23:07
vykaslat sa na to nemozem, to robili moji rodicia, a ja to teraz riesim po 40 rokoch, skvela zabava, to mam nechat detom?
satelitne si nedal urobit kataster, ale suseda, riesila plot, a v 1974 prebehlo celoplosne zameranie celej republiky, nariadene vladne, na kataster by sa malo normalne poziadat, ale oni chcu po mne geodeticky plan, a ten stoji peniaze, cize ja to mam zaplatit, a oni to spravia opravu, ale aj tak zrejme to musi prejst sudom, lebo tam su nezrovnalosti v metroch, kto plati ten sud, to netusim, tak ci tak, mi to pride na hlavu, aby som robila geodetak, ked sa to nestalo mojim pochybenim, lenze z katastru ma vzdy vyhodia, co mam napisat prezidentovi?...........navyse, teraz by to mal aj tak v pazi
Mária27
06.03.18,06:20
Správny súd bol ako prvostupnový krajský súd. Ten však nikdy nerozhodoval o veci samej, iba o tom, či bolo rozhodnutie katastrálnych úradníkov správne.
Od roku 2017 sú aj v odvolaní zmeny, rozhoduje ústrený orgán = Úrad geodézie.
Súd stojí oveľa viac ako geometrický plán. Platí navrhovateľ. Ak vyhrá, môže dostať aj trovy. Správny súd vyžaduje zastúpenie advokátom.
homunculus
10.03.18,13:23
Áno, spracovať nový "Geometrický plán". Jeho porovnaním s doterajším zakreslením v kat. mape úrad zistí, že má chybné mapy.
V zmysle ustanovenia § 59 ods. 1 zákona č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (Katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov je príslušná správa katastra, v územnom obvode ktorej sa dotknutý pozemok nachádza, povinná aj bez návrhu vykonávať opravy chýb v katastrálnom operáte. Ďalej Katastrálny zákon vo svojom ustanovení § 59 ods. 3 výslovne zakotvuje, že „ten, koho práv, záujmov chránených právom alebo povinností sa údaje katastra týkajú, môže kedykoľvek požiadať o odstránenie chýb v katastrálnom operáte. Správa katastra je povinná vykonať opravu do 30 dní, v osobitne odôvodnených prípadoch do 90 dní od doručenia písomnej žiadosti o opravu chýb.“ Podaním tejto žiadosti na príslušnej správe katastra dosiahnete, že stav zapísaný v katastri nehnuteľností bude uvedený do súladu so skutočným stavom v krajine.
Ondrej Kozlovsky
16.03.18,04:53
aby sme vysvetlili toto ustanovenie zakona. Ano po doruceni pisomnej ziadosti to kataster opravy. Na toto je ale usmernenie uradu ako postupovat. Dostupne tu: http://www.skgeodesy.sk/files/slovensky/ugkk/kataster-nehnutelnosti/technicke-predpisy-ine-akty-riadenia/usm_ugkk-sr_3_2014.pdf T:j. geodet musi spracovat zaznam podrobného merania zmien na zaklade ktorých sa urobi oprava.

Dostavame sa ale do bodu kedy je potrebne z Vasej strany vysvetlit na zaklade coho predpokladate chybu ?
Sused si dal spravit zameranie tak s nim predpokladam nesuhlasite ?

No na to aby ste mali cim argumentovat potrebujete svojho geodeta. Casto sa v praxi stava to, ze ludia si myslia ze hranice su takto ako su v terene ale ich rodicia (stary rodicia) si v minulosti zamenili pozemky nedali vediet tuto zmenu na kataster. Teraz ked sa urcuju hranice podla udajov z katastra tak vznika problem. Takze bez geodeta sa v tomto pripade nepohnete.

Ist cestou sudu je 5x drahsie ako si dat overit tento stav geodetovi a dohodnut sa so susedom.

Argumentovat tym, ze stat pochybil v minulosti Vas pri sudnom spore bude stav viac ako ti to jednoducho opravit. T.j. riesenie cez geodeta je isto lacnejsie.
lenysa
22.03.18,09:17
neviem, co je ROEP, ale predpokladam, ze geodetak, v roku 1974 to robil kataster sam, v roku 2008 suseda, ja s nou suhlasil, problem v tom, ze ked ten geodetak dame potvrdit, tak ma to bude stat 250 euro minimalne, a to si mozem vymahat na spravnom sude, a pritom chyba je jasna, problem robi kataster, maju si zobrat moj navrh, nechat to preverit a opravit na ich naklady, my za to nemozeme, ani suseda, argument geodeta bol, ze tam padal tien, ked to v roku 1974 zameriavali letecky
branislavp
02.04.18,20:02
Katastrálny úrad GP zapisuje a všetky ostatné podané listiny Za vyhotovenie GP musí aj niekto byť zodpovedný. A keď geodet zameriava parcely, určite musí byť prítomný aj sused a ten svojim podpisom odobrí súhlas s vyhotoveným GP. Až takýto GP kataster overí, potvrdí, že je správny . Ak si presvedčená, že zápis je nesprávny, v prvom rade si pozri ten GP zapísaný na katastri, tam bude podpísaný aj geodet, ktorý GP vyhotovil, tiež jeho nadriadený a pracovník katastra, ktorý GP overil. S nimi komunikuj. Uvidíš, čo Ti povedia a podľa toho postupuj ďalej. Súd je najposlednejšie riešenie, lebo musíš poznať všetko od výstavby domu, kolaudácie až po zápis na kataster a ďalšie listiny, týkajúce sa domu a pozemku k domu. Tým by bolo zistené, kto pochybil.
clen
10.04.18,16:39
po takmer 50 rokoch ste bez šance