Mária61
06.08.06,08:39
Kolegovia,vie mi niekto poradiť, ako účtovať v JÚ úver? Ako zaúčtovať vznik a ako potom splátky istiny a úrokov?, Živnostník nemá podnikateľský účet. Všetko čo sa netýka živnosti, účtujem ako nedaňový príjem alebo výdavok, úver má tiež aj podnikateľský aj osobný, ako to správne rozlíšiť? Ďakujem za pomoc.
abel
06.08.06,06:53
ZVÝŠIŤ MU POPLATOK ZA VEDENIE EŠTE AJ OSOBNÉHO ÚČTU!!!!!!!!
Vznik úveru dáš do záväzkov a jednotlivé splátky ako čiastočnú úhradu záväzku, ale je to výdavok neovplyvňujúci základ dane. Výdavkom je to, čo si za ten úver nakúpil. Splátka úrokov je výdavkom ovplyvňujúcim ZD.
andrej_rv
06.08.06,08:38
Kolegovia,vie mi niekto poradiť, ako účtovať v JÚ úver? Ako zaúčtovať vznik a ako potom splátky istiny a úrokov?, Živnostník nemá podnikateľský účet. Všetko čo sa netýka živnosti, účtujem ako nedaňový príjem alebo výdavok, úver má tiež aj podnikateľský aj osobný, ako to správne rozlíšiť? Ďakujem za pomoc. Osobný (súkromný) účet by sa na podnikateľské účely nemal využívať a pohyby na osobnom účte by nemali byť predmetom účtovania ani v JÚ. Ak nejaké operácie na osobnom účte v súvislosti s podnikateľskou činnosťou nastali, podľa mňa by sa v denníku mali premietnuť len vo forme uzávierkových nepeňažných operácií.
Príjem úveru by sa mal zaúčtovať do knihy záväzkov ako záväzok z úveru (§ 15 ods. 4 písm. d) zákona o účtovníctve), podkladom pre zaúčtovanie by mala byť úverová zmluva + kópia výpisu zo súkromného účtu. Ku koncu účtovného obdobia sa po vykonanej inventarizácii zostatku úveru (doloženej príslušným výpisom z úverového účtu resp. kópiami o jednotlivých splátkach zo súkromného účtu) vykáže nesplatený úver v kolónke 18 výkazu o majetku.
Zaplatené úroky z podnikateľského úveru sú v plnej výške daňovým výdavkom. Do daňových výdavkov v peňažnom denníku by sa mali premietnuť v rámci uzávierkových operácií k 31.12. na základe interného dokladu, prílohou ktorého budú výpisy zo súkromného účtu dokladujúce platbu úrokov.
Pokiaľ by sa podnikateľ rozhodol založiť podnikateľský účet a ďalšie splátky úveru realizoval z tohoto účtu, splátky úveru sa zaúčtujú ako výdavky neovplyvňujúce daň, splátky úrokov a bankové poplatky ako daňové výdavky - prevádzková réžia.