Jana1818
25.02.18,17:31
Dobry vecer. Mate nejake informacie ako naozaj funguje vysporiadanie hypoteky ak ide osoba do konkurzu? Problem je v tom ze pocas manzelstva sa brala hypoteka na dom a medzi casom sme sa rozviedli. Som spoluziadatel a spoludlznik. Neprispievala som nijakym sposobom ani na hypoteku ani do domu. Majetkove vysporiadanie mame iba dohodou overenu notarom. Mozem byt nejako postihnuta v tomto smere?
Dáša_
25.02.18,17:12
kto konkrétne ide do konkurzyu? Ty alebo exmanžel?
Jana1818
25.02.18,19:14
Do konkurzu ide ex.
jurmiro
25.02.18,21:21
Keďže hovoríte o hypotéke, predpokladá, že úver je zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti. Ak ide o oddlženie, zabezpečená pohľadávka v rozsahu v akom je krytá hodnotou predmetu zabezpečovacieho práva sa považuje za oddlžením nedotknutú pohľadávku. Znamená to, že dlžník je bude musieť splniť, ako keby konkurzu nebolo. Zabezpečený veriteľ (banka) sa ani prihlásiť v konkurze nemusí (je to na jeho vôli). Ak by sa prihlásil, do určitej miery by bolo obmedzené len uspokoenie príslušenstva (úroky, úroky z omeškania,....). Predpokladám, že banka sa ani neprihlási a bude svoju pohľadávku vymáhať mimo konkurzu. Voči spoludlžníkovi, ktorý v konkurze nie je, ju môže vymáhať bez obmedzení.

V prípade "vyporiadania" hypotéky v rámci vyporiadania BSM nie je podstatná dohody bývalých manželov. Podstatný je postoj banky, pretože akúkoľvek zmenu v osobe dlžníka (ale aj ručiteľa, či iného zabezpečenia) možno vykonať len dohodou s veriteľom.
ivka70
26.02.18,06:15
Slovákom zostanú dlhy voči bankám aj po bankrote (https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/422085-slovakom-zostanu-dlhy-voci-bankam-aj-po-bankrote/)

A citala som aj clanok, kde povyhlaseni osobneho bankrotu na exmanzela, banka ziadal splacanie hypoteky od spoludlznika - teda exmanzelky. Ak ho najdem, pridam link.
Jana1818
26.02.18,11:23
Ano je zalozena nehnutelnostou. Pokial odmietnem splacat? Co sa deje dalej. Este k tomu sa hypo ztahuje z mojho osobneho uctu slsp.
Jana1818
26.02.18,11:24
Budem vdacna ak sa najde. Dakujem
Jakubec
26.02.18,11:42
Dohoda o vyporiadani BSM ovplyvnuje iba vztahy medzi byvalimi manzelmi, na povinnosti platit hypoteku sa nic nemeni. Kedze ste spoludlznik z hypotekarneho uveru, banka Vas v pripade nesplacania uveru moze vyzvat, aby ste uver splacali. Pokial podla vyporiadania BSM mal splacat hypoteku ex, tak by ste mohli vymahat to, co zaplatite za ex banke od svojho ex (samozrejme, ak sa z toho pomocou osobneho bankrotu nevyvlecie).
Jana1818
26.02.18,12:02
Prave ten osobny bankrot chce
Jakubec
26.02.18,13:16
Predpokladajme, ze prejde osobnym bankrotom a nebude splacat uver. Namiesto neho zacnete uver splacat vy. Predpokladajme, ze podla dohody o vyporiadani BSM ma splacat uver vylucne on. Tak by ste prisli o splatky, ktore budete za ex. platit do casu, kym prejde oddlzenim. Potom mozete od neho dalsie vami zaplatene splatky vymahat, lebo oddlzenie sa nebude tykat dlhov ex., ktore vzniknu po oddlzeni.
jurmiro
26.02.18,18:44
ako som napísal vyššie zabezpečená pohľadávka v rozsahu v akom je krytá hodnotou zálohu je oddlžením nedotknutá. Na základe čoho sa hypotéka "sťahuje" z vášho účtu ?