blava1985
25.02.18,18:21
ahojte, riesim mensi problem. Brat mi chce darovat pozemok na ktorom maju nasi rodicia vecne bremeno pravo dozivotneho uzivania (je tam kvoli tomu, ze to bol povodne pozemok s barakom, ktory sa rozdelil a teda toto vecne bremeno preslo aj na pozemok). Da sa jednou darovacou zmluvou poriesiť aj zrušenie prava dozivotneho byvania a uzivania? Nakolko darovacia zmluva je medzi mnou a bratom a rodicia su dotknuti iba z hladiska vecneho bremena. dakujem.
misoft
25.02.18,17:28
Vy toto zrušiť nemôžete. To v tomto prípade (právo doživotného užívania) sa môže zrušiť buď súdne, alebo ho zruší ten, na koho bolo VB zriadené (oprávnená osoba)- zmluvou o zrušení VB, prípadne ich skonom.
Takže jednou darovacou zmluvou sa to nedá - VB prechádza na nového vlastníka.
blava1985
25.02.18,17:34
ahoj, dakujem za odpoved. Ja viem ze to jednostranne nemozem urobit. Vsetci su s tym uzrozumeni ze to je potrebne spravit. Len ze ci to musime spravit dvoma separatnymi ukonmi cize platit 2x66€ na katastri alebo ci sa to da zahrnut ako bod do darovacej zmluvy a overit aj ich podpisy.
Mária27
25.02.18,18:17
Ak sú dva právne úkony v jednej zmluve, na katastri sa platí aj tak dvakrát 66eur.
Katy a R
26.02.18,06:37
ak chceš ušetriť na poplatkoch - sprav cez ich stránku "predpokladaný návrh ..." - 51 eur v takom prípade. a mne napr by to vecné bremeno nevadilo (ak sa nepredáva ďalej)
Semetrika1
05.03.18,11:10
Malá otázka. Niekde dávno som niekde čítala, že vecné bremeno, keď sa nepoužíva 10 rokov, zaniká.
Nedalo by sa to teraz pri pozemku použiť?
Mária27
05.03.18,13:57
Premlčanie práva z vecného bremena je v § 109 občianskeho zákonníka.
vicktor
06.03.18,06:59
...len ako to dokazat napr. ze ktosi naozaj 10 rokov nevstupil na pozemok.
A kto o tom rozhoduje? Sudne poplatky predpokladam vyssie nez kolok na katastri.