Dada
02.06.04,09:14
FO podnikateľ má stolársku dielňu, vyrába okná. Zároveň si stavia rodinný dom a vyrobil si do neho okná. Ako uviesť v jednoduchom účtovníctve výrobu týchto okien? Čo s DPH? Ako postupovať? Vyfakturuje si to sám sebe alebo ako?
jessica
03.06.04,11:03
S DPH treba uvažovať podľa §8 ods.3. Čiže ak si ich vyrobil z materiálu a ostat.nákladov, z ktorých daň odpočíta, musí zdaniť aj na výstupe, viď horeuvedený §.
Čo sa týka vyfakturovania, môže sa urobiť predajka na osob.spotrebu, ale v cene obvyklej. Inak by ste dodaňovali na dani z príjmu rozdieľ oproti cene obvyklej.
Ešte je možnosť držať tie okná na sklade a skúsiť ich "rozpredať" postupne. Možno ekin by mala nejaké ...hmmhmm...
ekin
03.06.04,15:54
nuz, jedna vec je, ak to chce robit sam pre seba ako pre "cudzieho", co sa občas stava :-)
druha vec - je práve tá druha vec.....
- otázka je, prečo prvá? prečo druha? podnikatel by sám mohol vediet, čo chce.. alebo jeho to netrapi, trapi sa iba ekonom-uctovnik, ktory to chce mat v poriadku
- ja osobne by som
a/ bud material na vstupe nedala do vstupov a urobila si sama okna - aj danove priznanie robim sama sebe a nefakturujem si to :-))
b/ alebo si odpredat vyrobene okna v cene materialu..hm, ako nepodarky ci III. triedu....
c/ alebo jednoducho sa tie naklady na vstupe postupne v ucto "rozplynu", ..... a ja mam okna a basta

dalsie pismenka ma v tej chvili nenapadaju, ale urcite sa ktosi prida a roztočí sa kolotoč odpovedí
Beata
03.06.04,20:47
Presne tak, ako píše ekin, by som to urobila aj ja. Len by som si tie možnosti skrátila na menej bodov, čiže a) b) by som vyhodila a urobila by som to proste podľa bodu c) :)
Veď tých okien nebude na osemposchodový panelák... alebo áno?!