EvaB.
07.08.06,05:37
Ako sa budú rátať odvody na ZP a SP, ak bola živnosť v 01/2006 zrušená (a bol z nej aj príjem) a bude znovu založená napr. v 09/2006. Ide o živnosť popri zamestnaní. Bude sa sčítavať zárobok zo "starej" a "novej" živnosti do spoločného vymeriavacieho základu? Alebo po vypadnutí zo systému ZP a SP ako živnostník sa ráta vymeriavací základ len zo zárobku z "novej" živnosti?
Zoltán Kovács
07.08.06,04:38
Ako sa budú rátať odvody na ZP a SP, ak bola živnosť v 01/2006 zrušená (a bol z nej aj príjem) a bude znovu založená napr. v 09/2006. Ide o živnosť popri zamestnaní. Bude sa sčítavať zárobok zo "starej" a "novej" živnosti do spoločného vymeriavacieho základu? Alebo po vypadnutí zo systému ZP a SP ako živnostník sa ráta vymeriavací základ len zo zárobku z "novej" živnosti?

Pri určovaní vymeriavaceho základu sa berie do úvahy celoročný príjem SZČO. Takže prerušenie a obnovenie živnosti v jednom roku nemá na to vplyv. Mám na mysli obdobie prerušenia.
EvaB.
07.08.06,13:43
Ďakujem za odpoveď.
Takže ak založí živnosť znova v 09/2006, treba sa prihlásiť znova na ZP aj SP ako SZČO popri zamestnaní? Bude platiť podľa príjmu zo živnosti, ktorú mal v 01/2006 už od 09/2006?
Počula som práve o finte, že ak raz SZČO (popri zamestnaní) vypadne zo "systému" a znova sa prihlási (po 30. júni), začína s čistým listom, teda neberie sa do úvahy príjem zo živnosti v tom istom roku (v našom prípade januárový príjem). Takže ak je SZČO popri zamestnaní, neexistuje pre ňu vymeriavací základ zo živnosti. Nechce sa mi veriť, že by takéto niečo fungovalo a preto sa pýtam.
Zoltán Kovács
07.08.06,13:45
Taktejto finte neverím ani ja. Aj keď bude registrovaný nanovo, potom podľa rodného čísla ho nájdu v systéme. A v roku 2007 do 30.06. musí podať na SP výpis z daňového priznania, v ktorom musí mať uvedený aj januároví príjem.
EvaB.
07.08.06,14:07
Dotyčný živnostník ukončil živnosť k 31.1.2006 a keďže nebol SZČO nepodával k 30.6. ani výpis z daňového priznania za rok 2005 (vraj povedali, že netreba). Ak si teraz znova založí živnosť, mal by platiť odvody na ZP a SP podľa príjmu roku 2005 (ak princípy ešte platia, už sa ekonómii nevenujem). Na poisťovniach však nemá doložené príjmy, vyzvú ho doložiť ich? Stále si myslí, že nemá príjmy, nebude platiť. :)
Zoltán Kovács
07.08.06,14:10
Ja som zle prečítal zadanie témy. Ospravedlňujem sa. Je tam zrušenie a nie prerušenie.

V tomto prípade súhlasím s tvojím predchádzajúcim príspevkom.:D
EvaB.
07.08.06,14:48
Neviem či existuje prerušenie živnosti. Viem, že živnosť sa dá pozastaviť alebo celkom zrušiť. Pozastavenie živnosti má z hľadiska odvodov rovnaký účinok ako zrušenie. Alebo nie? V našom prípade ide o celkové zrušenie živnosti. Takže finta funguje len pri celkovom zrušení živnosti? Určite to funguje? Spôsobím tým známemu nesmiernu radosť, ktorá sa bude s pribúdajúcim počtom daňovníkov násobiť. Neviem, či potom všetci unesú toľkú radosť a čo sa stane, ak im ju úradníci na poisťovniach pokazia. :D
Zoltán Kovács
07.08.06,14:53
Pod prerušením som rozumel pozastavenie. V prípade pozastavenia tak isto sa neplatí do SP, len ZP - ak ide čisto o SZČO (nie popri zamestnaní). Keď úplne zrušil živnosť potom v systéme by sa mal objaviť ako nový poistenec. Ale keď znova založí živnosť potom na budúci rok keď jeho príjem z tej novej živnosti presiahne 82.800,- bude musieť znova registrovať v SP a k tej registrácii priložiť výpis z daňového priznania. A tam sa už objaví príjem zo zrušenej živnosti.
EvaB.
07.08.06,15:42
Plánuje hneď po ukončení zákazky bežať na poisťovne a registráciu ukončiť. Zákazka má byť dokončená do konca februára 2007 a ako ho poznám 1. marca už bude mať živnosť zrušenú. Takže sa plateniu odvodov vyhne aj v budúcom roku? Stačí k 30.6. 2007 neexistovať ako živnostník? Zdá sa mi to až príliš dokonalá finta.
Zoltán Kovács
07.08.06,15:57
Ak k 30.06.2007 nemá živnosť potom nemá ani povinnosť platiť SP.