Pipo87
27.02.18,14:52
Vydim že sa tu bavíte na túto temu a mal by som aj ja otázku nie celkom smerovanu k doprovodom,ale týka sa to rodinného príslušníka zamestnanca.Som už neaky čas v odboroch a nás zamestnávateľ organizuje každoročne zájazdy pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.Ale unas rodinný príslušník je brány zamestnávateľom len ako manželka,manžel.Po prečítaní zákonníka som sa dočítal že rodinný príslušník je aj osoba žijúca so zamestnancom v spoločnej domácnosti ako napr.moja priateľka a jej deti.Musi byť taký to vzťah neako dokladovany zamestnávateľovi aby mohla ísť somnou?a ak nie dopúšťa sa potom porušovania ľudských práv?alebo zákonníka?mohol by som to nejako riešiť alebo postúpiť nejakým činným orgánom domocsa pravdy?Ďakujem vám za vašu radu a čas
Katy a R
27.02.18,14:06
Ak zamestnávateľ poskytuje nejaké benefity - sám si určí podmienky (a väčšinou po prerokovaní s odbormi) . Predpokladám, že to máte v KZ.
A niečo úplne iné, ako sa definuje rodinný príslušník - pre sprevádzanie na vyšetrenie - to definuje ZP.
A ešte príklad - napr zák o dani z príjmu - uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku platí ozaj len pre manželku, pre priateľku nie (aj keď by žila v spoločnej domácnosti) .
samozrejme - ako odborár máš možnosť navrhnúť zmeny v KZ - možno ťa viacerí podporia :)
...
doplnenie:
tie definície rodinného príslušníka vôbec nemusia byť v každom zákone rovnaké .. je tam potom aj uvedené, že pre akú "oblasť" platia.
No a ak je v tej KZ odvolávka na zák o PnD - tak to sa týka len definície nezaopatreného dieťaťa. Ak je v KZ uvedená vyslovene manželka a nezaopatrené dieťa - tak ... ;) - už je napísané
jslancik
27.02.18,14:33
miešaš hrušky s jablkami. Zamestnávateľ si sám urči podmienky, koho na zájazd zoberie. Na to sú napr. kolektívne zmluvy.

V rámci toho, že "sa učíš bojovať proti vykorisťovateľom", ti odporúčam ísť im príkladom. založ si firmu, zamestnaj čo najviac ľudí, plať im "ajťácke" platy, rob zdarma zájazdy pre všetkých, čo by sa chceli k zamestnancom pridať, každému daj služobné auto (nemôžu byť predsa niektorí zamestnanci uprednostňovaní, že?)... Ukáž tým vykorisťovateľom, že sa to dá robiť aj "neako" inak.

Vraj porušovanie ľudských práv. Ďakujem pekne za také "odbory".
Pipo87
28.02.18,07:11
Čítal som si dnes KZ a zamestnávateľ sa k tomuto bodu odvoláva touto hlavičkou zakon č.600/2003 Z.z 461/2003 čo po prečítaní hovorí o rodinných pridavkach na dieťa a rodinného príslušníka.Moze sa zamestnávateľ týmto zákonom stavať k benefitom zamestnanca?
buchač
28.02.18,07:21
Kolektívna zmluva nemá dosah na rodinné prídavky.
Tie sú dané zákonom.
Benefity sú niečo úplne iné.
mareko
28.02.18,08:58
Najlepšie je, že sa ženy nechcú vydávať, aby využili všetky výhody ako samoživiteľky, no a keď ide o iné benefity, tak sú samozrejme na úrovni manželiek ;)
Katy a R
28.02.18,09:21
tak máš pravdu - že sobáš by tento problém vyriešil ... ale to je len jeho vec, či sa chce ženiť, alebo nie;) (nie naša)
vicktor
28.02.18,09:43
nie, je to aj jej vec :)
Inak vcera si bola v telka - teda aspon tvoj nick (prispevok k prenajmu pody som nestihol precitat)
Pipo87
28.02.18,16:41
To znamená že ak sa to týka benefitov,zamestvatel respektíve KZ si môže vyhradiť pojem rodinný príslušník a definovať s hviezdičkou manzel, manželka a dieťa?ak to správne chápem...rodinný príslušník definícia je v zákone č.311/2001 parag.40 ods.5 a ak ho nepoužije celý není to úprava zákon?
Pipo87
28.02.18,16:46
To viem,ale prečo potom KZ píše o rodinnom prislusnikovy a dá tam hviezdičku a pod ňou vyjadruje vzťah manžel, manželka a dieta,.Vzťah rodinný príslušník má svoju definíciu v zmysle zákona č.311/2001 parg.40 ods.5,to by znamenalo že si z tohto zákona len niečo vytiahol,no pokiaľ viem inšpiráciu môže KZ čerpať zo zákonov no musíš potom obsahovať celé znenie,či není tomu tak?
misoft
28.02.18,16:57
Tak oponuj zamestnávateľovi citáciou zákonov, zákonnou definíciou "rodinný príslušník". Upozorni ho na nezrovnalosť a porušovanie zákona.
Katy a R
28.02.18,17:13
doplnil si - že v KZ je odvolávka na zák o PnD a zák o SP ... tieto definujú nezaopatrené dieťa. (žiadnu priateľku). na z 311/2001 odvolávka nie je - či?
Pipo87
01.03.18,04:28
Právnik mi povedal,že stým nespravím teraz nič,no na schodzi odborov môžem navrhnúť zmeny,a úpravy a to potom na rade záleží či ich pozmenia do buducnost.
Pipo87
01.03.18,04:29
Právnik mi povedal,že s tým nespravím teraz nič,no na schodzi odborov môžem navrhnúť zmeny,a úpravy a to potom na rade záleží či ich pozmenia do buducnost
Katy a R
01.03.18,07:58
a na toto si potreboval právnika??? moje nervy! - zmeny môže navrhnúť hocikto . hľadaj si v okolí ľudí, či ťa podporia .
ivka70
01.03.18,08:02
tuto radu si tu uz dostal ovela skor :)