Sonkas
28.02.18,09:35
Dobry den

chcel by som poradit ohladom spolocneho dvora s susedom. Sused cely cas apeluje na to, aby sme rozdelili pozemky na 2 casti. S tym ze zaninkne spolocny dvor a kazdy bude mat svoju vlastnu pristupovu cestu. Jeden z hora a jeden z dola, ale povedal ze chce aby sme na nase naklady zburali nas starsi dom a tym padom sa to rozdeli tak ze je mu ostane predna cast, kde su obe nase domy a ja dostanem zadnu cast kde sa nachadza zahrada, kde neni elektrina, voda, plyn. Beriem to tak ze dom sa musi zburat tak ci tak... ale preco by som zase ja mal na vlastne naklady zburat svoj dom a tiez natiahnut nove siete... ked to mam natiahnute z predu... nevedeli by ste mi poradit? ako by som to vedel dalej riesit? pride mi to nefer ze ja zburam dom a rozdelime si pozemok a on bude mam pozemok kde ma vodu, elektrinu, plyn a ja z druhej strany pozemku budem mat akurat tak cisty pozemok bez ziadnych inzinerskych sieti... Nejake rady ?

Dakujem
dmc
28.02.18,08:41
Naklady na siete rozdelit 50:50 a nasledne rozdelit pozemok
vicktor
28.02.18,09:37
Priloz nakres.
Sonkas
28.02.18,09:54
pridal som pribliz. nakres
vicktor
28.02.18,10:07
A co tak otocit riesenie? Nech sused zbura svoj dom a novy postavi v tej zadnej casti zahrady. :)
Da sa cakat ze aj on otoci stanovisko. On chce vylepsenie a ty mu to mas zabezpecit. To chce nejaku kompenzaciu z jeho strany - financnu alebo pracovno-organizacnu.
Okolo druhej cesty nie su siete?
Cela zahrada je v intravilane?
Sonkas
28.02.18,10:27
no svoj dom nechce velmi burat... nas je v horsom stave a uz tam dlhsie nikto nebyva... a z druhej strany je normalne dalsia ulica ... kde uz su postavene domy.... mozno este to mozem povedat ze sused ma svoj pozemok rozdeleny na zahradku a ornu podu.... a nas pozemok je v jednom celku bez delenia na zahradku a travnate plochy... cely stavebny pozemok... ak dobre tomu chapem...
buchač
28.02.18,10:33
ČÍTAM .. a dúfam, že dobre.
" Beriem to tak ze dom sa musi zburat tak ci tak... ale preco by som zase ja mal na vlastne naklady zburat svoj dom a tiez natiahnut nove siete..."

Dom sa ide zbúrať tak či tak...nevidím problém, ide to na tvoj vrub. Môžeš požiadať suseda o pomoc.
Ideš ťahať siete...šak tvoje siete, nie sú jeho.

V celkovom pohľade na danú skutočnosť (nehľadiac na financie) by som si dovolil tvrdiť, že máš fajn suseda, ktorý aj rozmýšľa. Lebo práve opačné prípady sú skôr bežne...sused susedovi robí problém pri takejto ponuke riešenia spoločného dvora.
Ak by som sa ale vyjadril aj k financiám,tak je si potrebné uvedomiť, že tie náklady na IS síce niečo obnášajú...ale ten nasledujúci kľud je na nezaplatenie.

Jedno riešenie refinancovania určitých nákladov za potiahnutie nových IS by som videl v nejakej požiadavke ju susedovi...a to by bola výstavba plota medzi novými pozemkami.

Ale najlepšia voľba by bola dohoda medzi oboma...jeden bude financovať to a druhý onô. Ruky máte zdravé, tak si pomôžete navzájom.
Sonkas
28.02.18,10:47
ano dom planuejme tak ci tak zburat... len sa informujem ako sa dalej zachovat ci poziadat suseda o ciastocneho prefinancovania is pripojok a pod... este moze nastat situacia ze sa dohodne a sa potiahnu pripojky po vymene pozemkov cez neho kedze tam uz je natiahnuta voda plyn elektrina... ale dakujem za info
ivka70
28.02.18,10:48
Z tej zadnej cesty sa tiez daju natiahnut pripojky?
Sonkas
28.02.18,11:45
daju sa susedia tam maju dom, cize myslim si ze by sa dalo... ci uz elektrika voda plyn aj od susedov...
branislavp
28.02.18,12:57
Rozumné rozdelenie pozemkov, dobre radí buchač..
Plko
13.03.18,09:41
Nechaj si napr 50-70 cm siroky chodnik kvoli pripojkam ak chces mat pokoj v dusi -nemusis byt do smrti priatel so susedmi, mat zbytocne s niekym dalsim pravny vztah je komplikacia, on bude mat pocit ze ti nieco zadarmo dava, treba sa jasne dohodnut na zamene a vsetko dat do jednej zmluvy - limituje jedine kataster.